Buitenlandsch Nieuws. doch wanneer wij nagaan de mise en scène van den heer Victor Driessendan kunnen wij ons wel vleijen dat het de bezoekers aangenaam zal bezig houden. Het programma geefi aandat de eerste sujetten er in medewerken en een en ander wordt nog verhoogddoordien de uitstekende komiek de heer Rogier Faassen er nieuwe coupletten in zingen zal. Wat het stuk is eti hoe het gespeeld wordt zullen wij morgen avond mededeelen. Wij zullen den Directeur, de ijverige heer J. C. Valois, niet. vooruit loopen in zijn bedoeliug, wanneer wij met hooge vooringenomenheid de Tijgerjager of de Mexi- caansche zeeroovers aankondigen; dit stuk is ons bekend, en vergissen wij ons nietdan zullen ook bij deze opvoering even schitterende decoratien aangebragt worden. Wij wenschen de heer Valois een druk bezoek van harte toe, al zou dan ook de Tijgerjager alleen de kermis goed maken. In het Theatre dramatique van de heeren Sterk van Ollefen en Haspels zullen de voorstellingen eerst Woensdag geopend worden met de Kleêrekooper of een vriend in den nood een blijspel zooals wij er weinig kennen, en waarin de beer Ed. Bamberg de hoofdrol zal vervullen; het is doorweven met geestige gezegden en waarlijk alleraardigste coupletten. Wij zijn te goed met het personeel bekend om te twijfelen aan den goeden uitslag van elke vertooning en wij geven daarom de verzekering, dat het Leidsche publiek zeer tevreden zal zijn. Wij willen nu nog niets zeggen van dit en nog een ander blijspel, mede reeds aangekondigd en ons bekend, doch wij hopen dat wij het genoegen zullen hebben het uitstekend talent van den heer D. van Ollefen deze kermisdagen te be wonderen. Is zijn roem reeds sedert lang bekend wij durven ons vleijen, dat de gloed zijner kunstgave ook ons het hart zal verwarmen. In den Schouwburg van de HH. StoeteSchroder en Jacqui, zagen wij .Maandag avond uDe Trouwring" van Kot- zebue opvoeren. Elk der medespelers beijverde zich de waarde van het stuk te doen uitkomen. Maar wat zal nu ons oordeel zijn over het geleverde spel? Welnu het talrijk en zeer fatsoen lijk publiek heeft Maandag avond zelf dat oordeel reeds uit gesproken de spelers ondervonden dan ook een levendig applaudissement van al de rangen, maar, wat meer beteekent, wij zagen dat Bier en daar menige traan werd afgedroogdeen bewijs dus, dat de acteur we! degelijk het gevoel kan opwek ken, en wanneer hij ziet dat hier en daar tranen vloeijen dan moge dat een stilbet. zal toch zeker wel het beste bewijs •zijn, dat hij den toon heeft gevat om het hart te treffen. Kotzebue's Trouwring bevat dan ook waarheid berouw, liefde deugd en hartstogt worden in de verschillende tooneelen ge schetst en de uitkomst in het laatste bedrijf uitstekend gege ven. Het spel van den jongenheer van Beem ondervond een levendigen bijval, zijn vrijmoedigheid eu duidelijke uitspraak getuigen dat er van hem wel eenig werk wordt gemaaktbragt den heer Potharst als den Majoor en Mevr. van Dam-Ko- ning als Louise het publiek in een sombere stemming, de heer Ooslerhotf daarentegen, die de rol van Ambtenaar ver vulde, gaf menigmaal gelegenheid door zijn spel de lachspie ren in beweging ie brengen. Gaf het talrijke publiek den ganschen avond bewijzen van haar goedkeuringwij mogen in het belang der spelerseen raadgeving niet achterwege laten: dat men over het algemeen toch zorge goed Hollandsch te spreken; men zegt immers niet eene harteene vader, en zoo zijn er meer van die kleine gebreken r Kotzebue noch de ver taler hebben dat zoo geschreven. De Bruidschat van Auvergne werd als nastukje gegeven en vond mede een algemeenen bijval. De directeuren nog dankbaar voor het drukke bezoek ten vorige j are ondervonden, beloofden bij monde van den heer Jacqui alle zorg te zullen aanwenden om het publiek genoe gen te geven en twijfelen dan ook niet, of hunne zorg zal door een druk bezoek beloond worden. Ingezonden -In den afgeloopen nacht is ir> den Singel aan de Rijns- burgerpoort verdrongen een wolkammer, A. van L., wonende op de Oranjegracht waarschijnlijk ten gevolge van dronkenschap in het water geloopen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 60°, te 1U uur 58°. Dingsdag morgen te 5 uur 58°, te 8 uur 60", te 12 uur 6/", 'a namiddags te 4 uur 64°. Te Czeladna in Moravie woont een boer, diè 147 jaar oud is en zich nog eenige uren daags met veldarbeid bezig houdt. Toen de nieuwe pastoor onlangs zag, dat in zijn pa rochie een gemeentelid van dien hoogen ouderdom bestond zond hij hem een rijtuig en verzocht hem ter maaltijd. De grijsaard nam de uitnoodiging aan, maar bedankte voor het rijtuig, daar hij liever verkoos te loopen. Uit Berlijn wordt berigt: Van een gewoonlijk goed on- derrigte zijde wordt verzekerd, dat het ministerie het besluit heeft genomen om het huis der afgevaardigden te ontbinden. De heer von der Heydt zal voor dien tijd zoo spoedig moge lijk de goedkeuring trachten te verkrijgen van het handels verdrag met Frankrijk aangegaan. Vóór de ontbinding zal een korte verdaging plaats hebben. De toebereidselen welke gemaakt worden voor de audiëntie door den koning van Pruissen te verleenen aan het Japansche gezantschap, zijn van dien aard, dat daarbij een buitengewone pracht zal 'worden ten toon gespreid. De aanspraak van den gezant geschiedt in de Japansche taal, welke door den Japan- schen tolk in de Nederduitscbe taal wordt overgebragt en ver volgens door den anderen tolk, daar te huis behoorende, in het Duitsch. Het antwoord op de aanspraak van den gezant geschiedt door den graaf zu Enlenburghetwelk door den Duitschen tolk in het Nederduitsch en door den Japanschen tolk uit deze taal in het Japansch worden overgebragt. Het lang halsreikend te gemoet gezien Japansch gezant- kwam Donderdag namiddag te vier uur te Deutz aanbegaf zich eerst, te midden der zaamgepakte volksmenigtenaar het hotel Bellevuedat voor hun nachtverblijf was ingerigt, en vervolgens naar Keulenom den Dom en de Giirzenicbzaal te bezigtigen. In bovengenoemd hotel teruggekeerd gebruikten zij daar het middagmaalna den afloop waarvan sommigen hunner zich onder de aanwezigen mengden, met verschillende personen een gesprek in het FranschEngelsch en Neder duitsch aanknooptenhunne adreskaarten schrevenof liever teekenden, en de aanwezige dames daarmede gelukkig maak ten. De indruk die hun voorkomenhunne vreemde kleeder- dragt en hunne minzaamheid en opgeruimdheid maakte, ver- eischt geen breedere omschrijving dewijl die dezelfde als overal elders geweest is. Vrijdag morgen te 7 uur verlieten zij het station van den Keulsch-Mindener spoorweg, om de reis naar Berlijn voorttezettenzeer voldaan over de wijze waarop zij ontvangen waren en met betuiging van hun leedwezen dat hun verblijf zoo kort had moeten zijn. De Belgische regering is tot het besluit gekomen, om, in het belang van den handel van Antwerpen, den weg van die stad naar den Keulscben spoorweg aanmerkelijk te bekor ten door den aanleg van een dergelijken weg langs Leer en Diest tot Hasselt, als wanneer, om Aken te bereiken, de Ne- derlandsche spoorweg langs Maastricht den kortsten afstand zal opleveren. De aanleg van den bedoelden weg van Antwerpen naar Hasselt is door de kamer van vertegenwoordigers in be ginsel goedgekeurd. De Luiksche maatschappij van Waalsche letterkunde heeft den heer Warnkoenig, geheimraad in dienst van Wurtemberg en een der uitstekendste geleerden van Duitschlandbenoemd tot corresponderend lid. Men zal zich herinneren, dat de heer Warnkoenig onder de regering van Willem I gedurende ver scheiden jaren hoogleeraar in bet Romeinsche recht bij de Luiksche hoogeschool is geweest. Een dagblad van Charleroi maakt melding van een ont dekking, welke zeer belangrijk is. De ingenieur M. H. weet uit koper een metaal te vervaardigenhetwelk zooveel op goud en op zilver gelijkt, dat het er naauwelijks van kan worden onderscheidenwant het is even rekbaar en evenmin aan roest: onderhevig. Een Ned. pond van dat met aal kost slechts 15 fr., terwijl de waarde van zooveel goud bedraagt 3040 fr. en vair zilver 200 franc. i De Moniteur deelt een uitvoerig berigt mede van de* plegtighedenbij de bevalling van prinses Marie Clotilde Na poleon in acht genomen, volgens het daarvan door den keizér zelf opgemaakt programma. Te half 12 uur is de jonggeborene gedoopt door den aalmoezenier van het Palais Royalbijgestaan

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2