Nu. 736. Zatui'dag 19 Julij. A°. 186ÜJ. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCn IIHRIJII. Dete Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden ƒ1.96, en franco per post ƒ2.80 iu de drie maanden. Afzonderlijke Now- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-C regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Tedere regel meer 15 Ct9. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 n. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op da Zondagen '9 avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagel\jks 's middags 2^ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'suamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 in. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's ra. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage de9 Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijuseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Naar men verneemt is de reis van H. M. de Koningin- Moeder naar Rusland voorloopig uitgesteld. In het kiesdistrict Almelo zijn tot kandidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aanbevolen de heeren en Mrs. P. A. L. van Limburg Brouwer te 'sHage, B. Brouwer te Hee reveen A. F. Jongstra te Sneek en H. van Logchem te Deventer. Te Haarlem is overleden de heer Henricus Johannes van Buul, bisschop van de oude Clerezie of Janseniste ge meente in het bisdom van Haarlem. Bij het bezoek van 's rijks munt te Utrecht werd het Japansche gezantschap door het muntcollegie en den muntmees ter ontvangen en rondgeleid in het smelthuis de pletterij de vijl- en justeerkamer, bij het randen en witkokenzoodat het de verschillende bewerkingen van het metaal tot 2^- guldens stukken achtereenvolgens kon bezigtigen. De groote pers werd toen in beweging gebragt, die tot hunne verrassing te voor schijn bragt drie zilveren gedenkpenningen, ter hunner eere geslagen waarvan aan ieder der gezanten een exemplaar werd aangeboden terwijl bronzen medailles werden rondgedeeld aan allen die daarbij tegenwoordig waren. De heer D. van der Keilen, 1ste rijksstempelsnijder, ontving daarvoor den dank van het gezantschap. Vervolgens werd bezigtigd het afvegen der speciën en de wijze waarop de muntstempels werden ver vaardigd alsmede het essaai-laboratorium alwaar op hun ver zoek en in hun bijzijn langs den natten weg de juiste bepa ling van het gehalte werd beproefd op een in Japan vervaar digd en met dat -doel medegebragt zilveren muntstuk. De ge zanten hebben die proefneming met veel aandacht en belang stelling gevolgd en hunne vragen getuigden van doorzigt en vatbaarheid, zoowel wat betrof de werking der werktuigen, als wat betrekking had tot de scheikundige verrigtingen en de berekeningen van de uitkomst. Zij zijn den volgenden morgen dan ook weder teruggekeerd, om andermaal proefnemingen bijtewoneninzonderheid strekkende tot bekomen eener ver gelijking of verhouding tusschen het metaal der muntspeciën die zij medebragten en de munstukken hetgeen alles in ver band scheen te staan met het plan der Japansche regering, om een nieuwen zilveren munt in omloop te brengen nadat vooraf de juiste waarde in 's rijks munt hier te lande was on derzocht en bepaald. Een gedeelte van het gezantschap heeft ook een bezoek ge bragt aan de nieuwe stedelijke gazfabriek te Utrechtaan de steenhouwerij van den heer de Haart en aan het magazijn van de firma A. Sinkelde wetenschappelijke leden bezochten inmiddels 's rijks hospitaalhet scheikundig laboratoriumhet meteorologisch instituut en het gasthuis voor ooglijders, ter wijl in de sigarenfabriek van den heer Ribbius Pelletier een zaal keurig tot ontvangst was ingerigt en versierd, waarmede het gezantschap ook zeer ingenomen was. Het bezoek bij de Koningin-Moeder op Soestdijk gebragt, ging met zeer veel eerbewijzingen gepaard. Afgehaald in een statierijtuig, met 4 fraaije schimmels bespannen, werden de gezanten aan H. M. voorgesteld door de leden der commissie en genoten zij de eer aan den maaltijd deeltenemen die zij in feestgewaad bijwoonden. Des avonds naar Utrecht terugge keerd, begaf het gezantschap zich naar de soirée, die 's Ko- nings Commissaris in die provincie ter hunner eere gaf en prachtig was ingerigt. Donderdag morgen is het gezantschap met den spoortrein naar Arnhem vertrokkenalwaar het te half 11 ure aankwam en van daar omstreeks 11 ure de reis naar Dusseldorp voortzette. Een ontzaggelijke menigte was aan het station om het gezantschap te zien. Sommigen van die nieuwsgierigen klommen tegen de rijtuigen op, om de ge zanten de hand te drukken of toetespreken. Onder die menigte werden ook verscheidene dames gezien. Bij die gelegenheid moet een der gezanten het voornemen hebben te kennen ge geven om later weder naar Nederland terugtekeeren en alsdan waarschijnlijk ook Arnhem te bezoeken. Het muntcollegie te Utrecht heeft aan het Japansche ge zantschapbij gelegenheid dat het aan den maaltijd, die het gezantschap gafdeel nam een doos aangebodendie een goudeneen zilveren en een bronzen afslag bevatte van den nieuwen gedenkpenning; nog een doos, inhoudende^eenvOU ledig stel van de gouden, zilveren en koperen ..NederL<munt' en een kist met 500 bronzen gedenkpenningen*,' alles bestemd voor den Keizer van Japan met een daarbij gèvoegden brief.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1