Nu. 734. A". 18fi2 Bmnealandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zod- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en frauco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Now- mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekeudmakiugen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 ra.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 ra. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 ra. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 in. terug naar '9 Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2| u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'suamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 ni. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijlo-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's in. 89 11. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder.':, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van ll— 1 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is ta spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren te Leiden Dr. W. G. Pluygers, eerste biblothecaris der Leidsche Hoogeschool en tot burgemeester der gemeente Breda Mr. A. Kerstensvoorts tot magazijnmeesters der artilleriemet den rang van 2den luit., bij de landmagt in West-Indie, de conducteurs der 1ste klasse J. Lammers en P. van den Heuvelin Suriname en op Curasao; alsmede goedgekeurd de statuten der Vereeniging voor de statistiek en haar als rechtspersoon erkend. De kadetten der Koninklijke militaire akademie te Breda zijn allen met verlof vertrokken, ten einde van den vacantietijd gebruik te maken. Z. M. heeft aan een aantal kadetten de vergunning verleend om dien verloftijd buiten 's lands door te brengen. Den lsten September a. s. zullen de studie-lessen weder aanvangen. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zijn rondgedeeld: 1°. Korte opmerkingen over de genees kundige wetsontwerpen aan de Tweede Kamer in Junij 1862 aangeboden (Dordrecht 1862). 2°. Een adres van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Sneek, die verzocht dat het der Tweede Kamer behagede voorgestelde wet omtrent de regeling van het rechtsgebied der rechterlijke collegien enz. in dien zin te wijzigendat behouden moge blijven de arr.- rechtbank van Sneek. 3°. Een adres van notabelen en kies gerechtigde ingezetenen voor de Tweede.Kamer en Prov. Sta ten te Sneek (prov. Friesland) die verzoeken het ontwerp van wet tot regeling van het rechtsgebied der rechterlijke colle gien enz. niet aantenemen, tenzij het in zooverre worde ge wijzigd, dat de thans bestaande drie rechtbanken in de pro vincie Friesland allen worden behouden. 4°. Een adres van den Gemeenteraad van Hoorn die zijn verbazing en leedwezen over dat ontwerp kenbaar maakt, waarbij de suppressie van de arrond-rechtbank in die gemeente wordt voorgesteld. 5°. Een afdruk van de bedenkingen tegen de opheffing van eenige arrond.-rechtbankenopgenomen in de Amsterdamsche Cou rant van Woensdag 9 Julij 1862. Uit het verslag der commissie van de Tweede Kamer, in wier handen is gesteld het regeringsverslag omtrent den staat der hooge-, middelbare en lagere scholen over 1859/1860 ontleenen wij het volgende Ten aanzien van het hooger onderwijs heeft de commissie met leedwezen uit enkele uitdrukkingen in het verslag voor komende opgemerkt, dat bij het hooger onderwijs de strek king op den voorgrond stondom de studerende jongeling schap toe het bijwonen der lessen te nopen, meer door het schrikbeeld van een afteleggen examen dan door opwekking van wetenschappelijke!! zin. De commissie kon niet aannemen dat een verlichte regering, allerminst dat deze Minister, het afrigten en dresseren voor examens als doel van hooger on derwijs beschouwen kan. In Nederland was van ouds vrijheid ook bij de academische instellingen de ziel en voorwaarde van ontwikkeling, het kenmerkend onderscheid tusschen onze universiteiten en die van het buitenland. De commissie zou ongaarne een blaam op achtenswaardige hoogleeraren werpen, veelmin om de wuftheid van jongelieden te vergoelijken, aan gebrekkig onderwijs wijtenwat de ervaring van alle tijden leert, dat het ligtzinnig en onbedachtzaam verzuim aan de lente des levens is. Maar zeker is, dat in onze dagen geleerd heid bij de catheter-voordragt niet meer voldoetdat om jon gelieden te bezielen, de leeraar zelf bezield moet zijn dat veler methode bij het voorlezen der lessen doodend is voor alle zelfstandig onderzoek; dat collegiën iets meer moeten ge ven dan hetgeen de student in ieder handboek over het vak zijner studie vinden kan, en dat het wezen der Academische institutie, opleiding tot zelfstandigheid in denken en doen, alleen te verkrijgen is door wederkeerige zamenwerking van spreker en hoorder. De vooruitgang van beschaving en weten schap is meestal aan de werking van een uitstekend individu te danken. Zoo niet hooger beginsel de voordragt der hoog leeraren bezielt en doorstraalt, het onderwijs zal, zelfs ook voor de bevatting en eischen dergenendie practische oplei ding zoeken niet doeltreffend zijn. Wij vernemen dat de Arnhemsche kiesvereeniging Be houd door Vooruitgang, met op één na eenparig.h«lcr*van^ stemmen tot kandidaat voor het lidmaatschap dér Tweede Kamer benoemd heeft den heer Mr. P. C. barpn Nahuijs

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1