terij en van het regement veldartillerieterwijl het Park fraai gedecoreerd en met bengaalsch vuur verlicht zal zijn. Het gezantschap zal den nacht doorbrengen in twee der voornaamste logementen en Woensdag zich naar Soestdijk begeven. Zaturdag avond is de rij der feesten te Delft gesloten met een feest, dat de gemeenteraad aan de studenten der al daar gevestigde Academie gaf. De Burgemeester verwelkomde hen in het feestloeaal, waarheen zij zich in plegtigen optogt hadden begeven. Het bal duurde tot 4 uur in den morgen en was opgeluisterd door de keurige en schitterende toiletten der dames. Nog een staaltje van bijgeloof, dat in de nabijheid der gemeente de Ham heeft plaats gehad en daar van mond tot mond gaat, is het volgende: De eigenaren van een kleine boerderij, zijnde man en vrouw, hadden, ten gevolge van ge vorderde jaren en daarbij sukkelenden toestand, hun boerde rijtje verhuurd aan een in alle opzigten braaf en oppassend huurder;- de eigenaren bleven de kamer van het huis bewo nen. De toestand van den man was in den laatsten tijd ver ergerd; hij droomde van tooverijging iemand raadplegen in dat vak nog al beroemd en als zoodanig heinde en verre be kend, daarbij zeer bekwaam om de beurs zijner patiënten te inspecteren, maar alles op een zeer listige wijze. Die wonder doctor, zooals wel te begrijpen is, verklaarde den patient te zijn behekst, en gaf daarbij te kennen, dat de toovenaar met hem onder hetzelfde dak woonde. Die verklaring had ten ge volge, dat den huurder de verdere huur bij deurwaarders-ex - ploit werd opgezegd, hetgeen beide partijen zoo vijandig te genover elkander plaatstedat hun zamenwoning wel eens ge vaarlijk kon worden; volgens gerucht, zijn er zelfs reeds stokslagen gewisseld. De hoofdoorzaak van deze onaangenaam heden - de wonderdoctor - zorgtten einde hij moeijelijk kunue worden vervolgd, hetzij aanvankelijk bij het urine zien hetzij bij het uitreiken van medicamenten of de operatie der geldbeurs, in een afgelegen hoek van zijn woning met zijn prooi alleen te zijn. Ds. P. H. Hugenholtz te Renswoude heeft voor het be roep naar de Herv. gemeente te Hoorn bedankt. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Ommen (Overijssel) Ds. J. G. G. Moorreesthans te Kockengen bij de Gereformeerde gemeente onder 't Kruis te Leiden Ds. C. van den Oever, thans te Rotterdam. Bij de theologische school der Chr. Afgescheidene kerk te Kampen zijn dezer dagen tot het predikambt toegelaten de heeren H. Beuker, B. Brummelkamp, P. Diermanse, J. Hessels, J. Kersen, PI. Koers, J. W. de Lange, P. A. Lan- ting, L. Neijens P. Woudsma en R. Sybrandt. Reeds is de heer Lanting te Doetichem en de heer Neijens te Edam be roepen. Met zekerheid kunnen wij onzen stadgenooten mededee- lendat onze aanstaande kermis met de tegenwoordigheid van het tooneelgezelschap van de "heeren Sterk, van Ollefen en Haspels zal vereerd worden. Met de Groninger Courant voor onsverblijdt het ons te zien, hoe dat gezelschap in die pro vincie met den meesten lof is bekroond geworden en vinden wij daarom aanleiding iets meer van dit sedert een jaar bestaan hebbend Geld«rsch tooneelgezelschap medetedeeleu. De meeste partijen zijn door eerste sujetten bezet, waaronder wij het eer ste noemen zullen den heer D. van Ollefen en Mevr. van Ollefen da Silva; beide vervullen de prime-rollen en tout genre. De eerste is ons van vroeger zeer gunstig bekend, en wij schro men niet dien artist den eersten van ons land te noemen; de andere is niet minder bekend bij allen, die den Amsterdam- schen Schouwburg bezocht hebben en is zij om haar verdien sten zelfs in Belgie bekroond. De jeune amoureux wordt ver vuld door den heer en Mevr. Korlaar, beide bekend van het Zuid-Hollandsch tooneel, noemen wij den heer W. Korlaar een verdienstelijk tooneelspeler en zijn echtgenoote niet min der, het verdienstelijk klaverblad in de familie Sabloirolles de père noble en de parti Marque, worden meesterlijk vervuld door de heeren W. van Ollefen en den mededirecteur Haspels, beiden in de tooneelwereld gunstig bekend; de rollen comique en tout, genre vindt men vertegenwoordigd in de heeren Beems en Bamberg of zoo men wil Bamberg en Beems, want beider verdienste is gelijkbeider bijval is overal, waar zij zich ver- toonen even groot. Was de heer Beems steeds de lieveling van het Leidsch publiek, tijdens hij aan den Koninklijken Schouwburg geëngageerd was, de heer Ed. Bamberg is bij ons ook geen vreemdeling en zijn naam is genoeg om hem het meeste succes te verzekeren. De andere partijen worden waardig vervuld door de heeren Soeter, D. Haspels, Gijswijk Verwoest en anderenen ofschoon wij met het overige damespersoneel niet bekend zijn, durven wij ze toch gerust aanbevelenop gronddat de ijverige di rectie in alles zulk eene goede keuze heeft gedaan, het be zetten der overige vrouwenrollen zal dus wel niet minder zijn. De heer D. van Ollefen zal gedurende de kermisweek optre den in Montigny, treurspel, in de oude korporaal, in lau rierboom en bedelstaf en nog een ander stuk dat in studie is. Onder de blijspelen munten uitEen bruidspartij met hinder nissen eneen onzer naasten in welke stukken de beide co- mieken overvloedig gelegenheid hebben te schitteren. Dit tooneel-personeeldat iedere moeijelijkheid door ijver en vasten wil heeft weten te overwinnen, zij dus nu reeds aanbevolen. Ingezonden Wij vernemen, dat aan onze stadgenooten de heeren J. L. Paters,' Noortveen en Comp., J. Scheltema Jz. en J. C. Zaalberg en Zoon de medaille en aan de heeren J. J. Kranlz en Zoon, A. W. Sythoff, P. E. J. Ysselsteyn en J. Zuurdeeg en Zoon een eervolle vermelding is toegekend voor de door hen ingezonden voorwerpen op de Londensche tentoonstelling. Aan de uit Nederlandsch Oost-Indie aangekomen be- rigten ontleenen wij het volgende: De gouverneur-generaal zou zich 2 Junij op reis begeven, voornamelijk met het doelaangaande de daarstelling van beide communicatie-middelen een spoedig besluit te nemen. Z. E. wordt vergezeld door deu directeur der openbare wer ken. De waarneming van het dagelijksch beheer is gedurende zijn afwezigheid opgedragen aan den vice-president van den Raad van Indie, Mr. A. Prins. De rijstoogst op Java en vele buitenbezittingen belooft vol gens de officieele opgaven goede uitkomstenop eenige plaat seno. a. te Bandjermasin en Ternate is dit eerste voedings middel nog zeer duur; te Menado wordt, een ongunstige oogst verwacht. Voor den aanvoer van zout van Siam is weder een uitbe steding gehouden onder mededinging van vreemde schepen de geheele overvoer is echter - als minste inschrijvers - thans gegund aan Nederlandsche of Ned.-Indische schepen. In het Zuidelijk gedeelte van Sumatra is een aardbeving gevoeld, te Palembaug en Benkoelendie echter geen schade heeft gedaan. Men gaat op Sumatra voort met, bet uitroeijen van schadelijk gedierte, tijgers, rhinocerossen en krokodillen, waarvoor premiën worden betaald. Door den gouverneur-generaal is bij besluit van 22 Mei aangenomen het aanbod van den luitenant-generaal J. van Swietenom het kommandement over het Indisch leger te blijven voeren tot dat zijn vervanger dat kommandement zal kunnen aanvaarden. Eenige dagen geleden is Zr. Ms. stoomer Reteh, komm. luit. ter zee 1ste kl. Jhr. Bowier, te Karangkila met zeeroo- vers slaags geweest, waarbij de onzen een glorieuse overwin ning behaaldendoch het verlies te betreuren hebben van den luit. ter zee 1ste kl. Jolly, 1ste officier op genoemden bodem, benevens een stoker (Europeaan) en zeven Europesche ge kwetste matrozenwaarvan dezer dagen nog een aan de gevol gen is overleden meer dan 100 gevangenen zijn door de Reteh bij die gelegenheid bevrijd, tien groote en tien kleine rooverspraauwen verbrand en een groot aantal roovers dood geschoten en verdronken de Reteh kwam in den avond van den 21sten Mei met drie a vier gewonnen vlaggen en een groot aantal lilla's en andere wapenen ter reede van Ternate onder de op de roovers veroverde stukken geschut bevindt zich een metalen drieponder, Engelsch maakselvoorzien met het jaarmerk 1666ook nog een koperen Spaauschen storm hoed van vroegeren tijd; de roovers moeten zich wanhopend verdedigd hebbenzij waren van Sollok afkomstig. Door den gouverneur-generaal van Neerl.-Indie zijn o. a. benoemd tot secretaris der residentie Batavia L. C. J. A. de Vogel; tot, referendarissen bij de algemeene secretarie Mr. J. A

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2