daar bet hooi niet droog is binnen te krijgen. De aardappelen houden zich uitstekend. Men ziet te Enschedé binnen een paar maanden den algeheelen stilstand der fabrieken te gemoet. De voorraad Amerikaansche katoen is geheel opgeruimd en de Engelsche spinners doen zelfs geen aanbiedingen meer. De aanhoudende regen gedurende 3 a 4 wekenalsook het dralen der assurantie-maatschappijen, hebben een aanmerkelijke vertraging en schade aan den herbouw veroorzaakt. Met enkele gebouwen is men echter zoover gevorderddat zij over een paar dagen betrokken kunnen worden. Dit is echter niet het eenige en grootste nadeel. Op de gezondheid der in tenten en loodsen gehuisveste ingezetenen oefent deze weergesteldheid een hoogst nadeeligen invloed uit. Slechts weinige dezer lieden hebben zich van kribben kunnen voorzien; de meesten hebben niets dan een weinig stroo op den grond gespreid en daarover een laken of deken. Geen wonder dat de naderende winter met bange vrees wordt te gemoet gezien, niet slechts dooi de arbeidende klasse, maar ook door den burgerstand. De huur waarde zal door dit alles verbazend stijgen. Gepasseerde week werd door een ingezeten dier gemeente, tot den deftigen bur gerstand behoorende, voor een woning, waarvoor vroeger/40 betaald was, 75 en door een tweede f 85 geboden. Daarin de behoefte van kosthuizen voor de van elders komende tim merlieden en metselaars niet kan worden voorzienheeft zich een commissie gevormd, die deze lieden in de gelegenheid stelt tegen een matigen prijs een goed middagmaal en slaap plaats te bekomen. Ook worden aan de ingezetenen in de voorsteden, die kostgangers hebben en niet genoegzaam van beddegoed voorzien zijn, dekens verstrekt. De aandacht wordt gevestigd op een uitvinding, die zeer van nut kan zijn. Door de vele ongelukken, die bij stranding en schipbreuk plaats hebben, indachtig gemaakt, is door den heer H. A. Sluik te Harlingen een werktuig in den vorm van een gewonen Vlieger of Draak vervaardigdsterk genoeg om een mensch door het water te kunnen voortslepen. Bij het nemen van proeven in tegenwoordigheid van deskundige en geloofwaardige personen werd een balk van 15 voet lang bij 17 Nederlandsche duimen dik in den ougeloofelijk korten tijd van 3 minuten honderd vademen door den vlieger mede- gesleept. Deze goede uitslag getuigt reeds genoeg het nut dei- uitvinding, waaromtrent de heer Sluik aan ieder belangstel lende de noodige inlichtingen wil geven. Het gebruik is als volgt: de vlieger wordt van het strandende schip opgelaten, nadat in de bogt het voorwerp dat overgebragt moet worden is bevestigd, waardoor de vlieger in evenwigt komt, terwijl hij, wanneer men de lijn laat afloopen, kracht genoeg heeft om het voorwerp medeteslepen. Aangenomen het beroep naar de Chr. Afgescheiden ge meente te Velp door Ds. J. Middel te Hattemnaar Schar- negoutum door Ds. S. Evenhuis te Heusden. Bedankt voor het beroep naar Ten Post door Ds. J. H. Donker te Sidde- burennaar Oudega door Ds. F. Bederus te Beetgum. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Vrijdag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 57°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 2 uur 65°, te 4 uur 59°. Buitenlandsch jNieuws. Uit St. Petersburg meldt mendat er een zamenzwering ontdekt is in het reg. garde Ismaïloff. Op den verjaardag van het ontstaan van het regeraent moest het complot uitbarsten en wel op bet oogenblik, dat de keizer met zijn familie het regement een bezoek zou brengen. De geheele keizerlijke fa milie zou vermoord zijn geworden. Een luitenant van het regement Gregorieff had aan de onderofficieren geld uitgedeeld onder voorwendsel dat dit voor het feest was bestemdhij had echter de' onvoorzigtigheid van tot een hunner te zeggen dat weldra alle onderofficieren tot officieren zouden worden bevorderd. Deze soldaat liet hem uitspreken en klaagde hem daarna aanwaarop verscheidene officieren en onderofficieren in hechtenis werden genomen. Die dadelijk hun schuld bekend heb ben, zijn naar Siberie gezonden die ontkenden zijn opgehangen niettegenstaande zij als genade verzochten, om doodgeschoten te mogen worden. Bij wijze van gerucht wordt zelfs gezegd, dat generaal Tottleben ook gearresteerd ismaar dit vindt weinig of geen geloof. De moeijelijkhedendie zich hadden opgedaan bij de erkenning van Ttalie door Kusland, zijn opgeheven: er zullen misschien nog eenige dagen verloopenvoor dat de erkenning officieel wordt openbaar gemaakt, maar het feit is zeker. Zoo als reeds gemeld is, staat keizer Napoleon er borg voor, dat Piemont geen aanvallende politiek zal volgen. In een particuliere correspondentie uit Konstantinopel in het Journal des Débats vermeld, komen enkele opmerke lijke bijzonderheden voor omtrent bet feest, door den groot vizier Fuad-Pacha gegeven ter eere van den verjaardag der troonsbestijging van den Sultan. Na den afloop van een mid- dagmaal van 60 couverts, aangerigt op het buitenverblijf van dien minister, is namelijk een soiree gegeven waartoe omstreeks duizend personen waren genoodigden waarop, door de ge- noodigde dames, zoo Israëlitische als Christelijke, gedanst is geworden. Dit is, sedert de grondlegging van bet Turksche rijk, de eerste maal, dat vrouwen van goeden huize een mu- zelmanscu feest niet slechts bijgewoondmaar daarop ook ge danst hebben. Men vraagt, hoe lang het nog duren zal, aleer ook de Turksche vrouwen vrijheid zullen bekomen om dit •oorbeeld te volgen. Te Berlijn houdt het gerucht stand dat de regering nogmaals tot een ontbinding van de kamer over wil gaan. Daar hiertoe nog hoegenaamd geen aanleiding bestaat is het naanwelijks te geloovendat zij met de constitutionnele vor men op zulk een verregaande wijs den spot zou drijven. Indien de regering het met eenige besluiten der commissie voor het budget niet eens isdan behoort zij die in de openbare zit tingen der kamer te bestrijden. Intusschen is zooveel zeker, dat het wantrouwen ten opzigte van het ministerie in den boezem der kamer er in den laatsten tijd niet op verbeterd is en dat van de andere zijde alles gedaan wordt, om het ministerie bij voorkomende gelegenheden als zeer toegevend en de kamer als zeer onhandelbaar voortestellen. De regering moest echter reeds geleerd hebben, dat het land zich door voorwendsels niet meer om den tuin laat leiden. De admiraal Persano, minister van marine in het Ita- liaansche kabinet, heeft in de kamer van afgevaardigden zijn plan ontwikkeld omtrent de uitbreiding van 's lands vloot. Hij wil 20 oorlogschepeu van groot kaliber en 16 van minder kaliber voor de havendienst. Gepantserde schepen achtte hij noodzakelijk; dientengevolge waren reeds in Frankrijk bestel lingen gedaan van 2 zulke vaartuigen, die in 15 maanden gereed moeten zijn. Aan 's ministers plan is ten slotte de goedkeuring der kamer te beurt gevallen. Op de pakketboot Insulaire had, tijdens hare jongste reis van Ajaccio naar Marseille, het volgende voorval plaats: Onder de passagiers bevonden zich 10 misdadigers die naar Cayenne moesten getransporteerd worden. Op het oogenblik dat de kapitein van de boot hen in boeijen wilde laten slaan ten einde de drie gendarmes, die hen bewaakten en veel van de zeeziekte te lijden haddenin hunne dienst te verligten naderde de welsprekendste der bende een inspecteur-generaal der gevangenissen, die van zijn reis naar Corsika terugkeerde, en schilderde dezen in zoo pathetische bewoordingen het lijden af dat zij onder dek moesten verduren dat de hooge be ambte, getroffen door hun berouw en fraaije beloften, ver kreeg dat men hen vóór op het schip in vrijheid liet. Tegen middernacht slopen zij in het ruimwaar de goederen dei- passagiers geborgen waren. Koffers werden opengebroken en in een oogenblik was het grijze bovenpak vervangen door fijn linnen en de keurigste kleeding, zonder dat zij het geld dei- passagiers en de gesmokkelde sigaren vergaten. Niemand had hen bemerktde matrozen die de wacht haddenzagen hen aan voor passagiers die bij een heerlijken nacht op de Mid- dellandsche zee een luchtje wilden scheppen. Maar ongetwijfeld ontbrak een vrouwenkleeding aan hunne verzameling, en zij wilden zich daarom ook meester maken van het kleine pak kleederen eener marketentster, die zich aan boord bevond. Deze ontwaakte echter en op haar kreten snelden matrozen gendarmes enz. toe. De misdadigers verdwenen in het ruim ontdeden zich in een oogwenk van hun geleende kleederen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2