N". 729. Vrijdag 11 Julij. A°. 1862 Binnenlandsch Nieuws. Iets over de crediet-instellfngen van onzen tijd. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost vonr Leiden ƒ1.96, en franco per po9t 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.j 3 u. 47 m ,6 9 u. 24 ra. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 66 m.; 4 u. 53 ra.; 9 u. 29 m. ec Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2£ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgeus te 7 u. 40 ra.; s middags te 11 u. 15 m'snamiddags te 3 u. 46 m. 'savouds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's ra. 89 li. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en ffetkouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11i uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; - der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. II. 7. Algemeen is het erkend dat de zamenvatting van krach ten aan alle bedrijven en handelingen des menschelijken levens een beweging en uitbreiding geven kan, die, wanneer eene enkele kracht daarbij werkzaam wasontoereikend wezen zou om het beoogde doel te verkrijgen - en zoo ook de crediet- instellingen - eene crediet-instelling of wel crediet-vereeniging is die voor den handel zoo nuttige inrigting, waarbij eenige kapitalisten zich verbinden tot het bijeenbrengen van een meer of minder aanzienlijke geldsomstrekkende om aan minder gegoede, doch ter goeder trouw bekende industrieelen of han deldrijvende personen, op zekere voorwaarden en onder borg- togt van twee of meer soliede handelaren voor een' bepaalden tijd, eene geldsom ter leen te verstrekken of ter hunner beschikking te stellentegen betaling eener rente die de door de wetten des lands of door beursstijl bepaalde rente niet mag te boven gaan. 8. In sommige gevallen hebben deze crediet-vereenigingen nog een bijzondere strekking; hare werkkring heeft wel eens ten doel om voor de bijeengebragte kapitalen woeste of ledig- liggende gronden aantekoopen en deze te doen ontginnen en voor den landbouw dienstbaar te maken - in zulk een geval draagt de vereeniging den eigenaardigen naam van crediet- vereeniging van grondbezit (in het fransch crédit-foncier). Zij breidt dikwerf hare werking uittot het aanleggen van spoor wegenhet graven van kanalen, het ontginnen (exploiteren) van mijnen zoo die welke steenkolen ertsensteenenals die welke edele metalen bevatten. Is het eigenlijke doel der vereeniging meer beperkt tot het ondersteunen van den eigen lijken handeldan draagt zij den naam van crédit-mobilier, daar in dat geval alle eigenlijk bezit van grondeigendommen is uitgesloten en zij zich meer bepaald bezig houdt met het ware doel, waartoe een crediet-instelling is ingerigtnamelijk om door behulp van een bijeengebragt kapitaalanderen die handels- en industrieele kennis bezitten doch geen eigen ka pitaalsvermogen hebbendoor het ter leen verstrekken van gelden in hunne ondernemingen te hulp te komen en tot het wel gelukken daarvan in staat te stellen. 9. Een crediet-instelling heeft alzoo een tweeledig doel: vooreerst biedt zij de gelegenheid aan ter plaatsing van gel den aan kapitalistendie daardoor eene nog al zekere wijze van geldbelegging verkrijgeneene geldbelegging welke boven die welke in staatspapieren geschiedtbij velen de voorkeur heeft - deze geldschieters zijn dus de actionarissen der credietr instelling; het maatschappelijk kapitaal op deze wijze verkre gen is het gezamenlijk eigendom der eigenlijke deelhebbers zij verkrijgen een aandeel in de behaalde winst, en wordt bij een verstandig en rigtig beheer, een gedeelte der winst als reserve bij het grond- of stamkapitaal gebragt; an- dersdeels kan een crediet-instelling allergunstigst werken op de uitbreiding van alle industrieele ondernemingen, ook dan wanneer deze door niet groote kapitalen kunnen gedreven wordenen mag zulks wel als de nuttigste uitwerking van zoodanig eene instelling worden aangemerkt- uit het voorgaande kan dit duidelijk worden afgeleid. Wij besluiten dit beknopt vertoog met den wenschdat ook de sedert eenige jaren in ons vaderland gevestigde crediet- vereeniging de heilzame vruchten moge dragenwaarvan bij een voorzigtig en zorgvuldig beheer instellingen van dien aard, voor handel en nijverheid, ja voor de verschillende takken van volksbestaan de kern in zich bevatten. {Ingezonden). rtV Z. M. heeft het emeritaat verleend aan Ds. BiA- C» Hugenholtz, predikant bij de Hervormde gemeente tafDokkum. Dingsdag is door de Provinciale Staten van isoord-Hol- land met 32 tegen 31 stemmen besloten gedurende het jaar

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1