N°. 728. Donderdag 10 Julij. A". 1862. Iets over de crediet-instellingen van onzen tijd. 1) LEIBSÖIfMfiBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 in.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m- en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2^. u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's ra. 89 ïi. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. 1. Ontegenzeggelijk groot is het belang, dat bij den handel bestaat in het verleenen van credietdaaronder begrijpt men toch een uitstel van betaling, hetwelk bij eenige handelstrans actie door den verkooper aan den kooper gegeven wordt en welk uitstel zich korter of langer tijd uitstrektnaar gelang der voorwaarde waarop de verkoop plaats heeftof wel naar gelang van het vertrouwen dat door den verkooper in den kooper wordt gesteld. 2. Crediet is dus vertrouwenhet mag als het levensbe ginsel van allen handel worden aangemerkt; zonder crediet zou het welhaast niet mogelijk wezen eenige zaak van uitge- breiden handel te ondernemenja zelfs zouden vele onderne mingen in het geheel onafgedaan moeten blijven rusten, wanneer deze groote hefboom van het handelsbedrijf niet kon aangewend worden. Door middel van het crediet is het moge lijk geworden die zoo belangrijke uitgebreidheid te geven die in de laatste jaren zoo in het industrieele als mercantiële leven is opgemerkt geworden. 2. Crediet is geld. Hij die crediet geniet heeft dus geld: want hij die verkoopt of gelden ter leen geeft op crediet, ver trouwt als 't ware zijne goederen of gelden dengene toe, die van hem crediet ontvangt, of zooals men zegt: op crediet koopt of op crediet ter leen ontvangt. 4. Hoe uitgebreider nu de handel wordt, des te grooter J) Inzender dezes gaf sedert meer dan tien jaren achter eenvolgens, in een wintercursusaan eenige leerlingen van het genootschap M. S. G. onderwijs in de eerste beginselen der handelswetenschappen; thans is dat vak van onderwijs opge heven geworden. Mogt dit vertoog gunstig worden opgenomen, dan zal hij het gaarne, zooveel zijn snipperuren dit zullen toelaten, door meerdere, handelskennis betreffende, laten volgen. moet het crediet zich uitstrekkenmen kan zich toch gemak kelijk voorstellen, dat de millioenen schat, die schier dagelijks zoo in den klein- als groothandel worden omgezetonmogelijk allen met baar geld d. i. met klinkende spetie, zouden kunnen worden afbetaalden dat alzoo het verleenen van een crediet een noodwendig vereischte van den handel geworden is. 5. In de eerste tijden des maatschappelijken levens, en bij de langzame ontwikkeling van het handelsverkeer, was het verleenen van een groot crediet buiten gebruik. Zelfs nog voor eene eeuwwaren de instellingendie sedert de laatste jaren onder den naam van crediet-instellingen zijn gevestigd geworden geheel onbekend. Wel moest er bij het doen van eenige handelsoperatie tusschen verkooper en kooper een blijk van vertrouwen aan wezig zijn en moest de eerste zich tevreden stellen met het uitstel dat in de betaling door den laatsten genomen werd doch het crediet was altijd beperkt en bepaalde zich tot enkele sommen en tot weinige weken of maanden. Daarbij kwam, dat het kapitaal vermogen in vroegere tijden op verre na niet zoo groot was als tegenwoordig, waartoe de steeds meerder zich uitbreidende gouddelving en de vermeer derde omloop van gemunt metaal hebben bijgedragen een bijzonderheid, die daarom opgemerkt moet worden, aangezien toch daaruit blijkt, dat èn de ontwikkeling der volken, èn de toenemende handel met die hulpmiddelenwelke voor den bloei en de uitbreiding der handel noodzakelijk zijngelijken tred houden. 6. Het is door het vermeerd kapitaalvermogen mogelijk geworden zoodanige instellingen te verkrijgen dien men den naam van crediet-vereenigingen heeft gegeven welke vereeni gingen thans in de meeste landen zijn daargesteld, waar handel en industrie zich uitbreiden en ontwikkelen, en hêfTs'ju^«. door deze vereenigingen zelve, dat aan genoemde bronnen''' van volksbestaan een gelukkige uitbreiding en ontwikkeling kunnen gegeven worden. f

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1