Nü. 725. Maandag 7 Julij. A°. 1862. Binnenlandsch Nieuws. L EIS CïrDAG B L A D. Deze Courant verschijnt eiken dap:, be halve Zou- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.9B, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Tedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 tn. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m- en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2$. u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sinorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 'sm.89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgeus van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de medische fa culteit aan de Utrechtsche hoogeschool W. Koster, med. doc tor, tweeden prosector in de ontleedkunde aan de hoogeschool te Leiden. Z. M. heeft aan J. van Lier, op verzoek, eervol ont slag verleend als agent voor de heffing van het recht op de Scheldevaart te Antwerpen, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. de Koning heeft heden te 10 ure den Commis saris des Konings dezer provincie, Mr. J. Loudon, en een commissie uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland ten ge- hoore ontvangen. Morgen zal er bij HH. MM. de Koning en de Koningin op het paleis het Huis ten Boschter eere van het Japansch gezantschap een groot diner plaats hebbenen Maandag zal er bij HH. KK. HH. prins en prinses Frederik op het Huis de Paauw, mede een diner ter zijner eere gegeven worden. In de zitting van de Tweede Kamer der staten-generaal van Donderdag zijn de discussien voortgezet over het ontwerp tot opheffing der slavernij in de Ned. W.-I. koloniën. De debatten hebben geloopen over art. 3 (beginsel van staatstoe- zigt) en art. 4 (beginsel van immigratie). Het resultaat van het levendig debat over art. 3 wasdat de Minister van Koloniën overnam een amendement van den heer Schimmelpenninckstrekkende om den termijn van het staatstoezigt in plaats van tien jaren te. stellen op hoogstens tien; dat een amendement van den heer van Lijndenom het toezigt te bepalen op hoogstens vier jaren is verworpen met 38 tegen 20 stemmenen het artikel zelf is aangenomen met 42 tegen 16 stemmen, door welke laatste stemming het voorstel van den heer van Bosse vervielom het staatstoezigt geheel uit de wet te doen vervallen. De Minister van Koloniën verklaarde de wet te zullen intrekken, indien het artikel ver dere beduidende wijziging ondervond of mogt worden afgestemd. Over art. 4 zijn de discussien aangevangen. Twee amende menten zijn voorgesteld. Het een van de heeren Elout en van Bosse, in den loop der beraadslagingen gecombineerd, strekt om de zorg voor de immigratie, niet gelijk de regering voor draagt, aan den staat, maar aan particulieren optedragen. De heer Hugenholtz vooral heeft krachtig het regeringsbeginsel verdedigd, dat grooten tegenstand vond bij den heer Blussé, maar wederom ondersteuning bij den heer Cool, die een on dergeschikt amendement voorstelde, om, in overeenstemming met de in art. 3 gebragte wijzigingde leiding der immigratie gedurende hoogstens tien in plaats van tien jaren te doen voortduren. Vrijdag werd voor den Hoogen Raad, kamer van va- cantie behandeld de zaak van H. W,, requirant van cassatie tegen het arrest van het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Hol land van 29 April 1862, waarbij hij tot 5 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld wegens het afleggen van valsche getuigenis in een boetstraffelijke zaak ten voordeele van den beklaagde. Deze requirant was 5 December 1861 voor de arrond.-rechtb. te Alkmaar geroepen als getuige; op het gezegde van den president dat de getuigen den eed moesten afleggen of zoo een hunner was doopsgezind, dat hij dan geen eed behoefde afteleggenmaar volstaan kon met de belofte van de geheele waarheid en niets dan-de waarheid te zullen zeggen, had hij geantwoord te zijn doopsgezind en had toen als zoodanig ge tuigenis afgelegd. Toen zijn verklaringen bleken in strijd met de waarheid te zijn en hij deswege vervolgd werd, bleek het dat hij inderdaad catholiek was en dat hij, meenende dat de rechter hem niet vertrouwde in de zaak, op de vraag van den Voorzitter gedacht had te mogen antwoorden, dat hij was doopsgezind. Tegen het arrest is na het rapport van den raadsheer, Mr. Huguenin, door den advocaat van den requi rant, Mr. A. W. Jacobsonals eeuig middel van cassatie aangevoerd: schending van art. 362 C. P., omdat het Hof, na feitelijk te hebben beslist dat de requirant als R. C. een belofte heeft afgelegd, en die niet volgens art. 183 §2 straf vordering heeft gegeven een getuigenisdie op straffe van nietigheid moest worden voorafgegaan door een efid-of-Jje- lofte gedaan op de wijze van de rechlsgodsdienstigffgezindbèid,. den requirant heeft schuldig verklaard aan en/veroofdeeld we-'- gens het afleggen van valsch getuigenis (temoignage). Den 18 dezer zal de adv,-gen. Karseboom in deze zoo belangrijke zaak conclusie nemen. V'v

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1