Nu. 724. Zaturdag 5 Julij. A". 1862. LEIBSCi DAGBLAD. Deze Courant verschijnt alken Jag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95 en franco per post ƒ2.80 111 de drie maanden. Afzonderlijke Nom- uiers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. federe regel meer 12Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4. regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 ra.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 ra. uit 's Hage naar Leiden en 11 ju. 30 ra. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2j. u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgeus te 7 u. 40 m.; 'sraiddags te 11 u. 15 m., 's namiddags ie 3 u. 45 in. 'savonds te 8 u. 40 ui. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau j m.89 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau ll1 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kautoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijuseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Bimienlaiidsch Nieuws. Z. M. heeft herbenoemd tot burg. van Nibbixwoud en Zybecarspel L. C. van Staverenbenoemd tot hoogleeraar in de med. fac. aan de Leidsche Hoogeschool J. M. Schrant med. doet. te Leiden; tot not. te Groningen, Mr. J. van Giffen, thans proc. bij de arrond.-rechtb. te Appingadam tot not. te Leiden, ter standp. liillegom, M. E. Booy, thans proc. bij de arr.-rechtb. te Leiden tot not. te Leiden, ter standp. Katwijk, A. K. de Koning, cand.-not. te Vught; vergund aan H. M. van Boom, solo-fluitist te Amsterdam, het aannemen van het ridderkruis der Kon. orde van Wasa, hem door den Koning van Zweden geschonken eervol ontslag verleend aan den amb tenaar J. C. Knoop laatst, comm. op het ads.-res. bureau te Sintang, thans met verlof in Europa, op verzoek met toe kenning van pensioen. Z. M. heeft goedgevonden dat de 1ste luit. L. J. M. Glasius, van den staf der infanterie, werkzaam bij de Koninkl, Militaire Akademie, zal worden "gedetacheerd bij de landmagt in West-Indie. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van Donderdag zijn de algemeene beraadslagingen over het wets-ontwerp tot opheffing der slavernij in de Ned, W. I. Koloniën voortgezet. Nadat de Minister van Koloniën de sprekers van Woensdag had beantwoord, zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Vau deze rede moet hierbij gezegd worden, dat de minister zich verdedigde met spreker voor spreker op alle punten hun ner redevoeringen te volgen. Hij heeft zich herhaaldelijk ver klaard als een bepaald voorstander van aanvoer van werkkrach ten door middel van immigratie, van waar dan ook, en hij kon geen amendement aannemen waardoor de economie der wet zou worden verbroken. - De beraadslagingen over de artt. zijn toen aangevangen. Art. 1. (beginsel van opheffing der slavernij met 1 October 1863). Geen der leden verklaarden zich tegen het beginsel. De een in heviger mate, de ander meer bedaardschonk daar aan zijn sympathie. Indien nogtans de heeren 's Gravesande en Taets het artikel afstemdendan was het alleenomdat zij reeds dadelijk wilden te kennen gevendat zij zich met de wijze van toepassing van het beginsel niet konden vereeni gen. Andere tegenstanders der wet, gelijk o. a. de heer van Nispen wilden daarom het beginsel niet afkeuren. Op ver langen van de heeren Elout en Mijer heeft de Minister den oorspronkelijken termijn van 1 Julij 1863 in de wet hersteld. Art. 2. (beginsel van tegemoetkoming aan de slaven-eige- naren). De heer Mijer wil in plaats van het beginsel van tege moetkoming dat van schadeloosstelling in het ontwerp opne men. Zijn amendement werd na levendige discussie verworpen met 45 tegen 11 stemmen. Art. 3. (beginsel van staatstoezigt). Dit beginsel werd krach tig bestreden door de heeren Heemskerk Az. en van Bosse, verdedigd door de heeren van Nispen en Schimmelpenninck welke laatste heer de wet zou afstemmen indien dit beginsel verviel. De heer van Lijnden stelde als amendement voor, het toezigt in plaats van op tienop hoogstens vier jaren te be palen. - Heden voortzetting der discussieu over dit artikel en de daarop welligt nog voortestellen amendementen. Als kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer wordt in het kiesdistrict Arnhem aanbevolen Mr. Ths. van Stolk, advokaat te 's Gravenhage. In de heden gehouden Zitting der Prov. Staten van Zuid-Holland is na langdurige beraadslaging met 48 tegen 12 stemmen verworpen het voorstel van den heer Pincoffs, om geen subsidie uit de provinciale fondsen te verleenen aan da gemeenten voor het lager onderwijs, tenzij er schoolgeld wordt geheven. Hierna zijn aangenomen verschillende aan de orde gestelde onderwerpen. De vergadering is gescheiden tot Dingsdag te half elf ure. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage zal Zaturdag worden opgevoerd, La femme qui trompe son mari, coraédie-vaudevilleen Les petits oiseaux, comédie en trois actes. In een vergadering van groothandelaren te is besloten tot de uitgave van een Fransch Week! denkelijk Le Commerce d'Amsterdam ten titel «al voeren e'ii: waarvan het eerste nomraer primo Augustus verschijnen moei,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1