N°. m. Vrijdag 4 Julij. A". 1862. Binnenlandsch Nieuws. LEID Deze Courant verschijnt eiken <ia£, be halve Zou- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Mmu- mers Vijf Cents. DAGBLAD Prijs der Adverteutiën 1-6 regels f 0.75 Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vaa genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 3& Cls. Spoortreinen van Leiden naar 's GraveuhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 ra.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.j 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 li. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 ra.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 n. 53 m.; 9 u. 29 ra. en op e Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug uaar *9 Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtends 3 u.f de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks '9 middags 2j. 11., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'suamiddags te 3 11. 45 ra. 'savonds te 8 11. 40 in. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 eu 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 27 uur. Zondag van 8—9 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 111. 89 11. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zatnrdags vau 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsendagelijks van 8—1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijuseu dagelijks van 9 1 uur en van 3 6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9 2 uur. van ZegelRegistratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Door Z. M. is de baron von Steffens, laatstelijk Raad van Legatie bij het Pruissiscli gezantschap te 's Hage, be noemd tot ridder der orde van den Nederlandscben Leeuw. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Goes de heer J. G, Risseeuwnotaris te Goes. Z. M. de Koning zal den lOden dezer uit de residentie naar Wiesbaden vertrekken. Z. M. zal vergezeld worden door Jhr. F. L. W. de Koek, directeur van het kabinet des Ko- nings en HD. secretaris, den adjudant W, C. baron van Snouckaert van Schauburg en den ordonnans-officier A. J. M. C. baron de Posson. Z. M. den Koning is door het Japansch gezantschap ten geschenke aangeboden een prachtige eeresabelwaarvan het gevest met edelgesteenten is omzet. Ook Z. K. H. de prins van Oranje is bij het bezoek van het gezantschap met eenen prachtigen eeresabel, met edelgesteenten omzetvereerd. Woensdag zijn in de Tweede Kamer der Staten-Gene raal de algemeene beraadslagingen geopend over het wetsont werp betreffende de opheffing der slaven in de kolonie Suri name. De heer Dirks had de voorkeur gegeven aan het plan van 1851 tot emancipatie der kinderen, en betreurt het ver vallen van de bepaling omtrent de betaling van de eigenaars met bankactiën maar wil medewerken tot het tot stand bren gen dezer wet. Hij dringt aan op immigratie van de kust van Guinea. - De heer Tutein Nolthenius wil niet den smet der slavernij nog langer op Nederland doen drukken, alleen om dat hij op dit oogenblik geen vertrouwen heeft in de rigting van dezen Minister van Koloniën. Hij betoont zich groot voorstander van het beginsel van staatstoezigt. - De heer de Raadt heeft ernstige bedenkingen tegen dit ontwerp, zoowel wat aangaat het belang der negerslavenals wat betreft de belangen der schatkist. Hij zal echter den loop der discussien afwachten. - De heer Cool betoogt, dat de vrijgemaakte door dit ontwerp werkelijk en zooveel mogelijk in het genot der vrijheid zal geraken, maar is niet zoo geheel gerust. Wel ge looft hij dat het behoud der kolonie zal verzekerd blijven, mits de immigratie wettelijk zij geregeld, en dat de te bren gen offers geëvenredigd blijven aan onze finantieele krachten. - De heer van Zuylen ontwikkelt, dat men zich ten nadeele van het ontwerp ten onrechte beroept op de emancipatie der slaven in de Engelsche koloniën waaromtrent andere oorza ken bestaan waarom en waaronder aanvankelijk min gunstige resultaten werden verkregen. - De heer van Bosse stapt heen over het financieele offer, schoon groote bedenking hebbende tegen de hoegrootheid der schadevergoeding aan de eigenaren, vooral wat betreft de slaven op de eilanden. Maar hij keurt stellig af de bepalingen der wet omtrent immigratie en staats toezigt en zal amendementen daarop voorstellen. Heden ii de Minister van Koloniën aan het woord. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door den Minister van Fiuantien, daartoe door den Koning gemagtigd, ter mededeeling aangeboden een verslag betrekkelijk de staats inkomsten en uitgaven over de dienstjaren 1859 en 1860, tevens opleverende een algemeen overzigt van den toestand van 's rijks schatkist op het tijdstip van 1 Jan. 1861. De Mi nister merkt in dat verslag op, dat het vermoedelijk batig slot der algemeene staatsdienst over 1860 hetwelk in de rede voering vau zijn voorganger bij de aanbieding der begroo- ingswetten voor het loopende jaar, naar de toen bekende uitkomsten, gesteld werd op 14,655,688,19, ten gevolge van het nader bekend worden van eenige ontvangstendie mede tot de dienst 1860 behooren ter somma van 135,402,96.J bij het tegenwoordige verslag kan worden aangewezen tot een bedrag van f 14,791,041,15|. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is 0. a. als leerling voor de telegraphie toegelaten B. J. R. Engel- bregt te Leiden. De Amsterdamsche Courant maakt op nieuw gewag van het gerucht der aanstaande aftreding van den Minister van Koloniën, en voegt er bij, dat door sommigen als opvolger wordt genoemd de heer de Waal, voormalig inspecteur' fiuantien in Tndie, en door anderen Mr. des Amorjë van der Hoeven vroeger advocaat en procureur in Indie. De heer Mr. A. J. van Roijeu tot nu toe een der leden van de Eerste Kamer voor de prov. Groningen ed wiens beurt

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1