Buiteniandsch Nieuws. Japansch is gebezigd geworden. Hij is belast met een zending van den Franschen Minister van Buitenl. Zaken om namens het Fransche gouvernement het Japansch gezantschap te be groeten. Te Enschedé is thans f 134,744 ontvangen in giften. In verband met het door ons medegedeelde uit het Jour nal des Pays-Bas omtrent de herroeping van den heer van Hugenpoth, vinden wij het volgende in de Nieuwe Noord- Brabander. Aangenaam zoude het ons wezenhet volgende in uw blad optenemen Velen, die den brief van den heer Baron van Hugenpoth, in de Arnhemsche Courant van Zaturdag 31 Mei jl., gelezen hebben en met de toedragt der zaak hier bekend waren zullen verwonderd zijn dat wij zoolang het stilzwijgen bewaard en den Baron niet gelogenstraft hebben. ZEd. had op Zatur dag 31 Mei jl. de onbescheidenheid, mij met een geleidend briefje een exemplaar van de Arnh. Courant, waarin boven gemelde brief was opgenomentoetezendenwaarop ik ZEd. om hem tot nadenken te doen komenden lOden dezer het volgende schreef: Hoog Welgeboren Heer! Ware ik door afwezigheid en drukke bezigheden bij mijne terugkomst, niet verhinderd geweest, had ik ongetwijfeld uw schrijven aan mij van den 31sten Mei jl. reeds beantwoord, vermeenende dit niet onbeantwoord te kunnen of te mogen laten. Uw schrijven zoowel als de brief in de Arnh. Courant heeft mij zeer bevreemd en zelfs zeer bedroefd immers wat baat het, openlijk te getuigen dat men Katholiek is en Katholiek wil blijven, dat men nimmer, hetzij in erkende, hetzij in niet erkende geschriftende leerstellingenof de Hiërarchie der Roomsch Katholieken aangevallen, of getracht heeft het kerke lijk gezag te ondermijnenterwijl men eenige regelen vroeger schrijft en volhoudt, wat door de R. K. kerk is gedoemd. In uwen brief in de Arnhemmer maakt UEd. het nog erger, althans duidelijker, dat in uw ongelukkige brochure, schrijvende met ronde woorden dat de kloosters en geestelijke gestichtenge vaarlijk zijn voor den Godsdienst en voor den Staat, wat als valsch en verderfelijk enz. in de Bulla Auctorem fidei art. 80 plegtig is gedoemd. Ik heb het bewuste gerucht uwer herroepingdoor geen dag blad hoegenaamd, bekend gemaakt, of iets wat deswege dezer dagen is geschrevendoch dat UEd. de verkeerde stellingen in uwe brochure vervat, werkelijk moest herroepen hebben ligt in de natuur der zaak opgesloteniedereendie gezien of gehoord heeft, dat UEd. met Paschen publiek tot de H.H. Sacrementen is genaderdheeft van zelfs aan een dergelijke herroeping moeten denkeu en moeten oordeelendat die vooraf noodzakelijk moet plaats gehad hebbendaarbij heb ik ook zelf, wanneer sommigen mij hunne verwondering te kennen gavendat UEd. uwen Paaschpligt had volbragtalsdan niet gezwegen, en ben er, om de ergernis weg te nemen, openlijk voor uitgekomeu, dat UEd alles hersteld had, en dat ik zoo in dergelijke gevallen zou handelenheb ik UEd. voor uwe herroeping duidelijk gezegd, en is door UEd. ook aangeno men, alleen heeft UEd. gevraagd, om zulks niet in een of ander dagblad te vermeldenwat ook niet gebeurd is. Hierbij echter meen ik UEd. te mogen opmerken, dat ik mij in alle deelen gerechtigd beschouw, om daar en waar ik het nuttig zal oordeelen, er openlijk voor uittekomen wat UEd. op Vrij dag 4 April jl. te 11 uur des voormiddags ten mijnent heeft komen verklarenin tegenwoordigheid mijner beide eerwaarde heeren kapellanenen van hemdie zich met verschuldigden eerbied noemt UEd. Dw. Dienaar, P. KempsKan. en Past, van St. Jacob. Op denzelfden dag der toezending van dezen brief vervoegde zich ZEd. bij mijmij biddende en smeekende in 's Hemels naam, om toch niet in eenig dagblad te schrijven, en beloofde mij, zelf een herroeping in een werkje, opzettelijk daartoe te schrij ven openbaar te zullen makendan dewijl zulks achterwege bleef, ging ik II. Zondag 22 dezer ZEd. nogmaals spreken, hem nog drie dagen tijd verleenende, en ik bood zelfs een zeer zacht gestelde rectificatie van ziju schrijven in den Arnhemmer aan doch ZEd. gaf voor, die niet te kunnen laten drukken; maar verzocht, om zelf een ander opstel tot hetzelfde doel te mogen vervaardigen, wat mij den volgenden morgen door ZEd. ten mijnent werd voorgelezendoch hiermede koude ik mij op mijne beurt ook niet vereeuigen als zijnde niet voldoendeweshalve ik eindelijk genoodzaakt benbij dezen algemeen bekend te maken, dat de heer Baron van Hugenpoth op Vrijdag den 4den April jl. te elf uur des voormiddags, volgens voorafge- gaue onderlinge afspraak ten mijnen huize, in tegenwoordig heid van mijne beide Eerw. heeren kapellanenopzettelijk daartoe verzochtde verkeerde stellingenvervat in zijn werk over de kloosters in Nederland voor mij is komen herroepen immers nadat door ons nog op dat oogenblik onderscheidene aanmerkingen gemaakt warenopzigtens zijn verkeerde stellin gen als o. a. meer bepaald, over art. 80 van de Bulla Aucto rem fidei, heeft ZEd. in onze tegenwoordigheid gemoedelijk zoo wij meenenopenlijk verklaard, te herroepen, al het in- jurieuse wat opzigtens de Hiërarchie en leerstellingen der Roomsch Katholieke kerk in zijn werk over de kloosters in Nederland vervat is. 's Bosch, den 26sten Junij 1862. P. Kemps, Kan. en Past, van St. Jacob. H. van der FoelartKap. van St. Jacob. B. Verhoeven, Kap. van St. Jacob. Bij de Nederl. Port, Israel, gemeente te Amsterdam zal aanst. Zondag plaats hebben de huwelijksinzegening van een paar, waarvan zoowel de bruid als de bruidegom doofstom is. Beroepen tot pred. bij de Herv. gem. te Ommen (Over ijssel) Ds. J. B. Nijhoff, thans te Dedemsvaart; te Wemeldinge Ds. S. Hogerzeil te Berkel en Rodenrijs. Bedankt voor het beroep naar Katwijk aan Zee door Ds. S. H. Buitendijk te Beekbergennaar Loosduinen door Ds. J. W. Felix te Nieuwe Tongenaar Axel door Ds. W. Kluevcr te Wolfaartsdijk naar Vianen en naar Jutphaas door Ds. Nahuys te ter Aa. Aangenomen het beroep naar Maassluis door Ds, J. A. P. Ris Lambers te IJsselmuiden. In de Zitting van den Gemeenteraad van Zaturdag is ingekomen een verzoek van Dr. J. de Vlaam om ontslag als eerste docent in de Wiskunde aan het Gymnasium. Tot be stuurders van het werkhuis zijn benoemd de heeren D. A. Schretlen, H. Zaalberg en J. van Heukelom. Op de adressen tot invoering van een verpligten ijk op het botervaatwer'k is met 11 tegen 7 stemmen afwijzend beschikt. Het programma der muziekstukken, Maandag avond ten 7 ure bij gunstig weder op het plantsoendoor het mu ziekcorps der stedelijke schutterij uittevoerenis als volgt: N°. 1. Parade Marschschböder. 2. Ouverture Le Domino Noiracber. u 3. Quadrille Militairestrauss. u 4. Fantaisie uit de opéra Les VêpresSiciliennes buggenhout. h 5. Souvenir d'Ems, Walslabitzky. h 6. Feld Jager Marschschöttneb. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54". Zaturdag morgen te 5 uur 54", te 8 uur 58°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 2 uur 58°, te 4 uur 55°. De Gaszetta Ufiiciale te Turijn deelt de volgende bij zonderheden over de Fransche politie mede De Fransche politie bepaalt zich niet alleen tot Frankrijk, maar strekt zich over alle hoofdplaatsen van Europa uit. Deze buitenlandsche politie is in groote en kleine afdeelingen ge splitst. De groote bevat vier hoofdpunten1°. Romealwaar de heer Manginonder den titel van prefectaan het hoofd der politie geplaatst is; 2°. Turin, alwaar een kommissaris- generaal; 3°. Brussel waar het hoofd insgelijks dien titel voert, even als 4°. te Londenalwaar hij vooral belast is met het toezigt op de ballingen en op de familie Orleans. De kleine afdeelingen bevinden zich in de kleinere hoofdsteden en heb ben vertakkingen in alle belangrijke plaatsen. Nabij Napels bevindt zich een groot krankzinnigenge sticht, waarin bijna alle krankzinnigen van de Beide Sicilien worden verpleegd. De tegenwoordige direkteur heeft voor zekere

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2