Buiten 1 andsch Nieuws. ste cent verteerd was, trof hij gelukkig iemand aan, die hem eenige stuivers gaf om naar 's Gravenhage terugtekeeren. Te Dedemsvaart zal deze week voor de derde maal het huwelijksbootje instappeu zekere C. M., en wel met de doch ter zijner eerste vrouw; hij schijnt bijzonder zijn liefde op die familie gevestigd te hebbendaar zijn tweede vrouw de zuster der eerste was. Onder de punten ter beschrijving van de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenden 12 Augustus te Amsterdam te houden, komt het volgende voorstel van het hoofdbestuur voor Hoofdbestuurders, overtuigd van de noodzakelijkheid dat er ernstige maatregelen getroffen wordenom het genot van La ger Onderwijs aan de jeugdige burgers van den Staat te ver zekeren en het voortgezet schoolverzuim te keer te gaan- voorts in aanmerking nemende: 1°. dat de regeling van dit allezins gewigtig onderwerp niet anders dan bij de Wet kan geschieden, gelijk dit ook in an dere landen met vrucht is geschied; 2°. dat de onderstelde bezwaren, aan de uitvoering verbon den in geen geval mogen leiden tot het ontraden van een ernstig gemeende en krachtig aaogevangen proeve op dat gebied 3°. dat de Maatschappijdie al wat het onderwijs betrof immer van haar werkkring achtte voorzeker bevoegd en ge rechtigd is, ten deze haar stem te doen hooren en dit des te meer, nadat de algemeene vergadering zich de zaak van het schoolverzuim herhaaldelijk en met zooveel warmte heeft aangetrokken - Stellen voor: a. dat de vergadering een commissie benoeme, zamenge- steld uit het hoofdbestuur en de afgevaardigden van vier De partementen aan welke commissie worde opgedragen het ont werpen van een adres aan de Regering, waarbij deze op pas sende wijze namens de Maatschappij wordt uitgenoodigd tot het doen eener voordragt van Wetregelende de schoolpligtigheid. b. Dat het hoofdbestuur worde gemagtigd dit adres, opeen voor het belang der zaak meest gunstig tijdstip, der Regering aantebieden. In den vroegen morgen van Donderdag zijn twee zusters, woonachtig bij hare ouders in de Utrechtschestraat bij de Prinsengracht te Amsterdamin bewusteloozen toestand in bed gevonden en naar het gasthuis gebragt. Voor hun leven schijnt tot nog toe geen gevaar te bestaan. Men schrijft dit ongeval toe aan het binnen dringen van gas doordien voor de woning aan gaspijpen gewerkt wordt. Beroepen bij de Herv. gemeente te Hornhuizen en Kloos terburen de candidaat Simon van der Aa. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Tilburg door Ds. P. E. H. Bodel Bienfait te Nieuwveen. Aangenomen het beroep naar de Chr. Afgesch. gem, te Lioessens door Ds. R. Eising te Nijeveen. De Algemeene Brandwaarborg- en Verzekering-Maat schappij Ultrajectum, gevestigd te Zeyst, heeft tot haar agent voor Leiden aangesteld den heer R. Brouwer. Deze jeugdige instelling heeft getrouw voldaan aan haar verpligtingen ten aanzien der belangrijke schade door den brand te Enschedé op haar rustende, die zij volledig heeft vergoed, zonder van de deelnemers eenige verhooging te eischen. Zij verwaarborgt niet dan tegen vaste billijke premie, terwijl in geen geval een om slag plaats heeft, maar een door aandeelhouders bijeengebragt kapitaal genoegzame waarborg geeft tot spoedige afdoening van geleden schade. De heer Brouwer, door het vertrouwen der Maatschappij vereerdverdient ook dat zijner stadgenooten en bij de veelvuldige gelegenheden tot brandverzekering zal zijn mededinging zich steeds door de aanwending van eerlijke middelen, - wat ook op dat gebied niet altijd plaats heeft, - onderscheiden. Het medegedeelde berigt betreffende een opgemaakt dnb- beltal voor de vervulling van het secretariaat van het Hoog heemraadschap van Rijnland schijnt te voorbarig en onjnist te zijn. Uit een otticieele bron wordt ons medegedeeld, dat eerst in de volgende maand zal worden overgaan tot het op maken van het dubbeltalwaartoe wel besloten wasdoch welke verrigting door een onvoorziene omstandigheid werd uit gesteld. De opgave der namen is dus zonder beteekenis. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 68", des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 60". Vrijdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 61°, te 12 uur 58°, 's namiddags te 2 uur 62°, te 4 uur 63°, Zoo vast houdt men zich in Italië van de aanstaande erkenning door Rusland verzekerd, dat de generaal Durando, thans minister van oorlog, reeds als aanstaand Italiaansch gezant te Petersburg genoemd wordtin welk geval de heer Ratazzi de portefeuille van oorlog ad interim zou op zich ne men en die van binnenlandsche zaken aan den ridder d'Orsini of den heer Capriolo overgeven, terwijl den markies de Villa- marina insgelijks een gewigtige diplomatieke po9t opgedragen zou worden. Bij ukase van den 2üsten dezer zijn alle sedert 1811 voor de Israëlieten in Polen bestaande beperkingen opgeheven. Zij zullen nu gronden in eigendom mogen hebbenonver schillig waar gelegen. Alle ghettos worden opgeheven, en het zal den Israëlieten vrijstaan in alle steden en dorpen in alle straten zonder onderscheid te wonen. Zij zullen getuigen kun nen zijn bij het opmaken van notariële stukken en in straf zaken, hetgeen tot dusverre verboden was. De tot dusverre voor hen speciaal geldige vorm der eedsaflegging is opgeheven. Alle uitsluitend op hen drukkende lasten zullen alleng9 worden opgeheven. De staatsraad von Heintz uit Munchen heeft een nieuwe druk- en zet-macbine uitgevonden. De constructie is tamelqk eenvoudig. De typen bestaan uit geheele woorden en syllaben en door een zeer vernuftige inrigting der machine is het na eenige oefening mogelijk om in een paar uren een geheel blad van een gewone Courant te zetten. Deze machine is reeds voor bet gebruik ingevoerd en met goed gevolg worden daar mede de officieele stukken der Beijersche regering gedrukt. Bij de Eerste Kamer van Saksen is den 20sten dezer een adres ingekomen van zekeren Wolgraf te Dresdenhou dende verzoek, dat de Kamer een onderzoek instelle naar zijn pretentie, dat hij is een zoon van Napoleon I. De directie der Keulsche machine-fabriek te Bayenthal heeft besloten, van bet bij haar werkend personeel 36 perso nen naar de Londensche tentoonstelling te zendenen wel 12 ingenieurs, 12 meesters en 12 werklieden. De Donauzeitung verzekert ten stelligste dat er geen on derhandelingen over een huwelijk des konings van Portugal met een Oostenrijksche prinses hebben plaats gehad. De luitenant-veldmaarschalk von Benedek is uit Venetie te Weenen aangekomenen zal zijn voor den tijd van zes weken verkregen verloftijd te Gratz gaan doorbrengen. Men beschouwt dit als een nieuw bewijs dat geen vijandelijkheden met Italië te gemoet worden gezien. De Koning van Belgie heeft Maandag weder een operatie ondergaan die zeer goed is geslaagd. Men denkt dat tenge volge van deze operatie, de steen die den lijder zooveel smart veroorzaakte, nu geheel is verdwenen. Te Antwerpen zou dezer dagen een voorval hebben plaats gehad dat aan de zaak van Anna Bella Korsch herinnert. Een Israëlitisch meisje, van Nederlandsche afkomst, Pe99ie ge- uaarad, oud 22 jaren, wonende in de straat du Vallon-Vert zou 11. Donderdag morgen het ouderlijk huis verlaten hebben en niet weder teruggekeerd zijn. Naar Braine-le-Comte ver trokken zijnde, zou zij den volgenden dag aan haren vader geschreven hebben dat zij sedert geruimen tijd Christin was. Het gerucht, dat Keizer Napoleon in den loop van dezen zomer op het kasteel Stolzenfels een zamenkomst zou hebben met Z. M. den Koning van Pruissen wordt thans weder te gengesproken. Men wil, dat de Fransche bisschoppen en vooral Dupan- loup meer gallikaansch van Rome zijn teruggekomen zijndan zij er heengingen. Omtrent het ongeluk te Birmingham verneemt men nog dat er nog twee lijken zijn gevonden zoodat daarbij dus tien personen het leven hebben verloren. De oorzaak van het on geval blijft, onbekendslechts blijkt dat het percussie-poeder in den kelder was geplaatst in een ijzeren kist. Even voor de

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2