Buitenlandsch Nieuws. bedelaars. Deze lieden komen meestal uit Groningen, vragen een aalmoesbij voorkeur aan een rijks- of gemeente-veld wachter, worden aangehouden en veroordeeld. Men ziet daar onder menschen van allerlei leeftijd, jongelingen, mannen in de kracht van het levenouden van dagen en dikwijls geheele familieen. Dingsdag zijn weder 1B personen aangehouden en dezer dagen zijn op één rechtsdag 32 personen deswege ver oordeeld. De tongblaar heerscht in de provincie Noord-Holland in een hoogen graad, en het gebruik der melk van het vee, dat daarmede aangedaan is, schijnt voor den gebruiker nadeelig te zijn. Immers men hoort hier en daar van geval len dat de gebruikers ook de tongblaar kregen. Van sterfte onder het vee daardoor heeft men nog niets vernomen. Het is bekenddat de stalen pennen met eenige vet- achtige bestanddeelen overtrokken wordenvoor dat zij in den handel komenzoodat men niet zelden bij het bezigen van een nieuwe pen met moeite ze met inkt gevuld kan krijgen. Dit gebrek is echter gemakkelijk opteheffendoor de pen vooral een weinig in opgeloste potasch te doopen of, hetgeen nog gemakkelijker is, gedurende slechts een seconde boven de vlam eener kaars te houdendoor beide deze middelen zal de vet stof wijken en de pen tot schrijven geschikt zijn. Het is bekend, dat in het Journal des Pays-Bas on langs werd beweerd, dat de heer van Hugenpoth zijn werk: //De kloosters in Nederlaud," had herroepen en dat daarna in de Arnh. Courant een brief van dien schrijver is openbaar gemaakt, waarin dat beweren door den heer Hugenpoth na drukkelijk werd gelogenstraft. De inzender in het Journal des Pays-Bas bleef echter ook na de repliek volhouden dat de heer v. H. zijn werk had herroepen. Thans komt diezelfde schrijver in hetzelfde Journalonder de initiaal R., nogmaals op de zaak terug en sommeert den heer v. Hugenpoth om met de hand op het hart te ontkennen//dat hij op den 4den April zijn werk: nu De kloosters in Nederland,"" heeft her roepen ten overstaan van den heer Kemps, kanunnik en pas toor van de St. Jacobskerk te 's Bosch en diens beide vica rissen, de heer Henri van der Foelart en P. Verhoeven, ter wijl deze intrekking mondeling heeft plaats gehad en wel in dier voege, dat de baron van Hugenpoth de formule van her roeping die hem door den heer pastoor werd voorgezegd woordelijk heeft herhaald." Z. D. H. Mgr. de bisschop van Haarlem deed Maan dag in zijn kathedraal, omgeven van zijn kapittel, een pon tificale Misbijgestaan door een talrijke geestelijkheid. Dezer dagen van Rome teruggekeerd, gevoelde hij behoefte om op den verjaardag zijner bisschoppelijke wijding aan deRoomsch- Katholieke inwoners van Haarlem den pauselijken zegen te geven. Bij de mededeelingen, door hem omtrent de Pinkster- verrigting te Rome gedaangewaagde hij van de tevredenheid van Z. H. den Paus over het vele goede, dat de Katholieken van Nederland in hooge mate onderscheidt. Dr. Kogel, predikant der Duitsche Herv. gemeente te 's Gravenhage, is door den Koning van Pruissen begiftigd met de Koninklijke Kroonorde 4de klasse. Zondag avond zal Ds. H. J. Spijker in de nieuwe kerk te Amsterdam zijn afscheidsrede houden. Bij de op heden Donderdag door HH. Burgemeester en Wethouders dezer Stad op het Raadhuis gehouden openbare aanbesteding van onderscheidene gemeentewerken is aangeno men: 1°. het bouwen van een telegraafkantoor en bovenwo ning door I. van der Reydenmetselaar, voor f 33992°. de vernieuwing van de brug over den Ouden Rijn aan de Bak- kersteeg, voor f 1139 en 3°. van eenige brug- en schoeijing- werken langs de Haarlemmertrekvaart voor f 2378 door J. P. Rietbergen, timmerman; 4°. de vernieuwing van eenige brug- werken binnen de stad a. door P. van der Kamp, voor 1599, b. door J. M. S. Sanders voor f 396, beide timmerlieden; B°. het schoonmaken en invoegen der gemetselde brugge door P. G. Houthuyzen, metselaar, voor f 299 en 6°. het repare ren der gemetselde bouwallen le perceel door I. van der Mark metselaar, voor f 859,75, 2e perceel voor 749 en 3e per ceel voor f 921, beide door J. van der Tas, metselaar. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 58°, te 10 uur 56s. Donderdag morgen te 5 uur 56a, te 8 uur 63°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 2 uur 67°, te 5 uur 68°. Of zulks met of zonder toestemming van Garibaldi, of met of buiten medeweten der regering plaats grijpt weet men niet, maar zoo veel schijnt zeker dat er op nieuw, zoowel te Milaan als te Brescia, Bergamo, Cremona en Genua, aanwer vingen van vrijwilligers op naam van Garibaldi geschiedenen dat zelfde zou ook te Florence, Livorno, Piacenca, Modena en Bologna het geval zijn. Men vraagt ieder vrijwilliger af of hij een wapen bezit, zoo neen, dan wordt er hem een ver schaft. Telkens om de acht dagen, zoo wordt verder beweerd, worden de in elk district ingeschreven vrijwilligers in compag- nien verdeelden daarna met de namen hunner officieren be kend gemaakt, aan welke zij gehoorzaamheid moeten beloven. In Lombardije zouden o, a. CoccaglioTreviglio, Castig- lione, Volta en Magenta tot punten van vereeniging zijn aan gewezen. Te Kroonstadt barstte in den nacht van 13 op 14 de zer een brand uit, welke gelukkig geen groote schade aanrigtte; de omstandigheid dat men op sommige plaatsen met terpentijn geprepareerde lonten in de reten van houten huizen gevonden heeft, maakt de inwoners voor grootere rampen bevreesd. Ten behoeve van het Japansche gezantschapwelks komst uit 's Gravenhage is aangekondigdis te Berlijn een groot gedeelte "van het hotel de Brandenbourg gehuurd. Op de Schelde bij Antwerpen zijn proeven genomen met een rivierboot, voorzien van een nieuw uitgevonden voortstu wingsvermogen. Het bootje heeft noch schepraderen noch schroef. In het midden is echter geplaatst een kegelvormige ketel, waarin het water wordt opgepompt en waaruit het met veel kracht door twee kromme buizen aan beide zijden van het bootje in de rivier wordt gedreven waardoor het vaartuig zeer snel wordt voortbewogen. Door een eenvoudige machinerie kan men de rigting der buizen zoodanig veranderendat men het bootje onmiddelijk kan doen keeren en in alle rigtingen stu ren. De proeven met dit vaartuig, dat bestemd is voor de dienst tusschen Luik en Seraing, hebben verreweg de ver wachting overtroffen en zullen waarschijnlijk in de voortstu wingsmiddelen een geheele omwenteling te weeg brengen. Het nieuwe stelsel tochuitgevonden door een Duitscher, den heer Seibel, kan toegepast worden op groote schepen. Een hevige stormwind welke verscheiden dagen achtereen te Marseille woeddeheeft aan de landerijen in de omstreken dier stad veel schade toegebragt. Te Lyon en elders hebben de veldvruchten sterk door de zware stortregens geleden. De progrès van Lyon meldt, dat een Catholiek priester uit de stad te Kay-Tscheu in China met 5 Chinesche bekeer lingen op last van den mandarijn is onthoofd. Den 6den Julij zal in een der groote vijvers te Ver sailles een voorstelling gegeven worden van het zeegevecht tusschen den Merrimac en den Monitor. Als een nieuwe proeve van parlementaire welsprekend heid en kieschheid, kan dienen, dat de heer Dumortier, in de Belgische kamer, dezer dagenbij de niet-politieke discussie over de staatsspaarbankenzeide, dat de Belgische Vertegen woordigers zich tegenover de regering gedroegen als de gen darme in een beroemd liedeken, die niets anders weet te zeg gen, dan: //Brigadier, je hebt gelijk!" De voorzitter noodigde hem daarop uit deze onvoegzame woorden intetrekkende heer Dumortier weigerde, en toen tot de orde geroepen, ant woordde hij: //President! je hebt gelijk, maar ik ook." Zaturdag avond ging niet verre van den Pont de Sé- vres te Parijseen schoon en krachtig paardvoor een coupé gespannen, op hol. Pijlsnel reed hij 100 a 150 ellen voort, bijna in rechte lijn aan op de borstwering der brug, die 120 el hoog is en sprong er over heen. Het voorwerk van het rijtuigboomen en strengen braken en het paard stortte met den koetsier, die met de teugels van den bok gesleurd was, ter diepte van 30 a 40 voet naar beneden. De eigenaar der coupé was, in een hoek gedoken blijven zitten en mogt zich nu geluk wenschen met zyn tegenwoordigheid van geest, want na de geweldige schok tegen de borstwering, kon hij onge-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2