Buitenlandsch Nieuws. De beer P. L. de Lom de Berg heeft aan de kiezers in het district Roermond de volgende circulaire gerigt: //Bij de verkiezing van den lOden dezer maand zijn mij de meeste stemmen te beurt gevallen, waarvoor ik mijne erkentelijkheid aanbied; slechts 35 stemmen hebben mij ontbroken, om de bij de wet vereischte meerderheid te erlangen. Het is UEd. bekend, welke naamlooze geschriften tegen mij den dag vóór de verkiezing zijn verspreid; ik zal die lasterlijke betigtingen niet wederleggen; zij, die dezelve schreven, zijn meer dan iemand innig overtuigd dat het tegendeel, van hetgeen die schriften bevatten, de waarheid is, de officieele stukken der Kamer leveren daarvan overigens het volledigst bewijs. Ik ben nu onafgebroken dertien jaren lid der Kamer, en daar ik ver meen steeds te hebben getracht aan bet vereerend vertrouwen mijner landgenooten te beantwoorden, durf ik de vrijheid nemen mijne herkiezing, bij de op den 24sten dezer bepaalde ballotage, UEd. nog eens beleefdelijkst aantebevelen." De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Venlo heeft de Tweede Kamer bij adres dank betuigd voor de verwerping van het traktaat met Belgie, betrekkelijk de wateraftappingen van de Maas, roet een zoo beteekenisvolle meerderheid. Zij geeft de vergadering in overwegingof onzerzijds niet lang ge noeg geduld en te veel lijdzaamheid is beoefend en wij niet in elk geval mogen verlangen, dat eindelijk eens het geledene onrecht en de schade hersteld worden zoodat niet méér water op de Zuid-Willemsvaart worde afgelaten, dan voor de scheep vaart noodig is. De tijd van handelen is, wordt in het adres gezegd, gekomen. Gemelde Kamer roept de medewerking van de vergadering bij de Begering in, om te verkrijgen, waarop jaren lang is aangedrongen, dat de wetten, de tractaten ge handhaafd worden. Zoo lang wateraftappingen tot instandhou ding van het Kemper kanaal worden toegelaten, is geen her stel mogelijk en worden onze grootste belangen steeds bedreigd. Het is om die redenen, dat gemelde Kamer de ondersteuning van de Tweede Kamer inroept, ten einde Nederland recht te doen wedervaren en wettige overeeukomsten gehandhaafd te mogen zien. De weduwe en kinderen van de in Februarij 1860 in Japan vermoorde scheepskapiteins Vos en Dekker hebbende- halve de vroegere 4700, ieder door den consul weder 1925 uit Japan ontvangen. Uit Staphorst verneemt mendat de turftrekkers thans dagelijks naar hun haardsteden terugkeeren. De geoefendste spannen verdienden dit jaar gedurende de 6 a 7 weken, die ze zich met dat werk onledig hielden, een som van p. m. 200 of 100 per hoofd. Te Staphorst is zeker jongeling J. plotseling overleden en de personen, bij wie hij inwoonde, zijn tot de begrafenis overgegaan, zonder de familie daarin te kennen. Kippen, die van het uitbraaksel van den jongeling hadden gegeten, zijn doodgegaan. Dit gaf aanleiding tot zoo velerlei geruchten dat de justitie is tusschen beide gekomen, en het lijk tot schou wing is opgegraven. Twee paarden, onlangs in Groningen dood op het land gevonden, zijn, zoo als later bleek, door koeijen gestooten, althans de hoorns van deze waren met bloed bevlekt. In het bekende tijdschrift 'Schat der gezondheid" komt een ingezonden stuk voor van Dr. J. A. Kool, onder het opschrift: //over het gebruik van vleesch en het toezigt daarop", waaruit wij een paar regelen overnemen, als een staaltje van de manier, waarop men in den goeden ouden tijd met slagters omsprong, die zich aan knoeijerijen schuldig maakten: //In 1713, toen een groote ziekte onder het vee heerschte, en vele dieren daaraan stierven werd bevolendat wie het vleesch van zoodanig gestorven dier, hetzij raauw of gekookt, in de stad bragt of zelf kochtvoor de eerste keer zou ver beuren de som van 300, voor de tweede keer f 600 en, bij faute van betaling, met het slechte vleesch om den hals op de kaak ten toon gesteld te worden terwijl voor de tweede maal hij weer gekaakt en uit de stad gebannen en voor de derde maal publiek op het schavot wel strengelijk gegeeseld en daarna gebannen zou worden. Ook werd nog in 1747 een ieder, die het vleesch van verstorven en verstikte beesten in de stad bragt en verkocht, publiek op het schavot gegeeseld." Bij de op heden Dingsdag gehouden herstemming ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- generaal, hebben uit de gemeente Leiden van de 976 kies gerechtigden 578 stembriefjes ingeleverd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 53°. Dingsdag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 58°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 2 uur 64°, te 5 uur 59°. Volgens brieven uit Rome verkeert de paus in een zeer veranderlijke gemoedstemming; nu eens vrolijk en vervuld met hoop, dan weder neerslagtig en stort hij heete tranenterwijl hij de toekomst in de somberste kleuren ziet. Men verhaalt dat eeuige dagen geleden een bisschop trachtte hem gerustte- stellendoor hem te herinneren, dat de boot van den H. Pe trus niet door de golven kon worden verzwolgen. De paus antwoordde met een flaauwcn glimlach: //Het is waar, God heeft het behoud der boot van den H. Petrus gewaarborgd, maar Hij heeft niets van de equipage gezegd." Men verzekert ook, dat de Spaansche bisschoppen den paus verzoeningsge zindheid hebben aangeradenhetgeen bij een groot aantal prelaten verwondering en zelfs ergernis heeft verwekt. Naar aanleiding eener interpellatie in het Italiaansche parlement heeft de heer Batazzi verklaard, dat het gerucht, alsof de regering aan de expeditie tegen Mexico wilde deel nemen, onwaar is, daar zij hieraan zelfs niet gedacht heeft en het haar ook niet gevraagd is. Mogt het haar gevraagd wordendan zal zij overeenkomstig de belangen des lands handelen. Uit Geeraardsbergen vermeldt men een aardig voorval 't geen onlangs in een naburige gemeente plaats vond. Ge durende de hoogmis was er een boer, die zoo vurig bad, dat hij in slaap viel; daar hij bij den troon der H. Maagdwelke in de kerk opgerigt. was, ter gelegenheid der Meimaand plaats had genomen, rustte hij hier tegen. Ten halve der mis wordt hij wakker, zet zich rechtop en slaat de armen open, hetgeen een vrij algemeene gewoonte is voor hen die een uiltje ge vangen hebben. Maar door deze beweging viel de troon om ver, en het volk, meenende dat de kerk instortte, vlugtte in allerijl naar de deur, waar menigeen onder de voeten raakte, doch zonder ernstig gekwetst te zijnzoodat men er met den schrik afkwam. Een groot aantal personen had zich gezamenlijk van Weenen naar Londen begevenmet het doel om aldaar de tentoonstelling te gaan bezigtigen en later te zamen terugte- keeren en daarvoor wat reis- en verblijfkosten betreft een vaste som betaald. Tot Parijs toe had de togt slechts genoe gen aan de deelnemers opgeleverd. Plotseling echter werd een der medereizigers, de heer Almsberger, burgemeester van Aiger, aldaar ongesteld, de geneesheer werd geroepen, ten einde te vernemen of er eenige voorbehoedmiddelen behoorden genomen te worden door den patient, en toen de doctor zich bij hem bevond, verklaarde hij alle middelen voor overtollig, want de patient was reeds stervende. Zijn medereizigers hebben hem begeleid naar zijn laatste rustplaats, het kerkhof Père Lachaise te Parijs. De Keizer der Franschen vermaakt zich thans op de vijvers van Fontainebleau door zich te oefenen op water schoenen. Voor den kroonprins is een geblindeerd fregat vervaardigd, vijf el lang, voorzien van machine, masten, zeilen, geschut enz. Tot groote ontsteltenis der beroemde karpers van Fon tainebleau, hooren zij ieder oogenblik het geschut bulderen van den Lilliputschen Merrimac. De Keizerin maakt dikwerf met hare hofdames watertogtjes in sierlijk vergulde roeibootjes notendopjes genaamd, bij welke gelegenheid H. M. met hare hofdames in het roeijen wedijvert. Men spreekt te Parijs veel van de eerlag te houden openbare verkooping van het door graaf Pembroke nagelaten meubelair enz. Niettegenstaande de rijtuigen en paarden be reids verkocht zijn stelt de commissaris-vendumeester twaalf zitdagen voor de verkooping van meubelen kunstvoorwerpen en zeldzaamhedenin zoo kwistige menigte door een enkel persoon bijeenverzameld, dat verscheiden groote magazijnhou ders hunne winkels daarmede zouden kunnen stofferen. Het

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2