Buiten 1 andsch Nieuws. van Buitenlandsche Zaken heden Maandag op het Groote bad huis te Scheveningen gegeven wordt, ter eere van het Japan- sche gezantschap, zijn uitgenoodigd de leden van het corp9 diplomatique, de Ministers, de leden der commissie die het gezantschap vergezelt, de generaal-majoor Wilbrenninckde Commissaris des Konings Mr. J. Loudonde burgemeester der residentie en eenige andere personen. Het Japansche gezantschap zal aanstaanden Woensdag 25 Junij zich reeds naar Amsterdam begeven en aldaar in het Park worden verrast door een marche triomphale, door den heer Berlijn naar Japansche melodien bewerkt en gecomponeerd. Men verwacht het Japansche gezantschap in het laatst dezer maand te Utrecht, alwaar het een paar dagen vertoeven zalom behalve 's rijks muntgebouw de verdere merkwaardige instellingen en gebouwen te bezoeken. De Gemeenteraad zal bij die gelegenheid het gezantschap op het stadhuis een dé jeuner aanbieden. Het landhuishoudkundig congres te Middelburg heeft be sloten een prachtexemplaar van het verslag der handelingen met een begeleidenden brief, waarin de hartelijkste wenschen voor den verderen bloei en vooruitgang der Zuid-Amerikaan- sche Staten - een kolonie van oud-Hollandsche boeren -, aan de beide presidenten der republieken toetezenden. Uit de openbaar gemaakte staten van uitvoer van in- landsche lijnwaden naar Neêrl. Indie over de v\jf eerste maan den van 1862, blijkt, dat de hoeveelheid uitgevoerde voor naamste katoenfabriekaten gedurende de laatste tien jaren in dat tijdvak niet zoo groot geweest is dan in dit jaarals mede, dat de uitvoer van de Nederl. Handel-Maatschappij zeer vermindert en die van particuliere handelshuizen aanzien lijk toeneemt, zooals blijken kan uit de volgende cijfers: 1853 Ned. Handel-Maatschappij 302,018. Particulieren 162,396. 1862 u 111,850. 708,615. Men berigtdat de scheepsmakelaar J. P. Smith geen cassatie heeft gevraagd van het vonnis door het prov. ge rechtshof in Zeeland gewezenmaar zich tot Z. M. met een verzoek om gratie heeft gewend. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij heeft de aflossing aangekondigd van haar eerste geldleening, tegen 4^- pCt., waaruit men meent te moeten opmaken, dat zij afziet van den aanleg der spoorweglijn van Leiden naar Woerden. De eerste nieuwe haring is Zondag te Ylaardingen aan gekomen, is van uitmuntende kwaliteit en gold 100 meer bij verkoop dan in de laatste jaren. De lste luitenant der artillerie A. J. C. de R., die in de maand Augustus 1861 zijn garnizoen Bergen op Zoom verliet, zonder kennisgeving waarheen, is 11. Vrijdag terugge keerd en heeft zich vrijwillig als deserteur aangemeld. Hij was naar Algiers geweest en had aldaar als soldaat bij het Fran- sche vreemdenlegioen gediend. Bij gelegenheid der kermis te Roermond heeft een ern stige en betreurenswaardige twist plaats gehad. In den vroegen morgen van Vrijdag omstreeks 3^ uur, hebben 5 burgers, 3 dragonders en 1 korporaal achtervolgd en zich gewapend met zware knuppels en tigchelsteenen op twee plaatsen in hinder laag gesteld langs den wegdien de militairen moesten nemen om naar hunne kazerne te gaan. De militairen ontweken tel kens den strijd, doch ten laatsten besloten zij hunnen weg huiswaarts te vervolgen de burgers ontvingen hen daarop met zware tigchelsteenenmet dat ongelukkig gevolg dat een dier steenen den dragonder Wilhelmus Foy tegen den rechterslaap des hoofds trof, waardoor hem zijn hersenpan werd verbrijzeld en hij bewusteloos ter aarde zonkhij moet thans stervende zijn. De officier van Justitie heeft zich dade lijk ter plaatse begeven en heeft verder met den rechter-com- missaris en den beëedigden klerk, van af 9 ure tot Zaturdag nacht een uur, het gerechtelijk onderzoek onophoudelijk voort gezet met dat gevolg dat de vijf daders aangehouden en naar het huis van arrest zijn overgebragt. De jaarlijksche algemeene vergaderingen der protestant- sche Vereenigingen Unitas, Philacterion en Christelijk hulp betoon zijn in de afgeloopen week te Zutphen gehouden. Woensdag avond te zeven uur zijn te Utrecht van hun reis naar Rome teruggekeerd de Aartsbisschop van Utrecht en de bisschop van Haarlem. In het laatst uitgekomen nommer van Dinglers poly technisch Journal komen eenige bijzonderheden voor, met afbeeldingen toegelicht, betreffende Lenoir's gastoestelleneen dubbelwerkende waterpomp, verbeteringen in weefgetouwen en in het weven van gekleurde stoffen enz., over verzilvering en andere ontdekkingen, op nijverheidsgebieddoor practische mannen, zooals directeuren van weverijen, werktuigkundigen, practische scheikundigen enz. Dit tijdschrift behoort tot de industrieele leesinrigting van den boekhandelaar D, J. Couvee. Volgens een mededeeling uit Leiden aan een dagblad der hoofdstad gedaan bestaat er binnen Leiden »een oude en verouderde verordening, die den eigenaar verbiedt zijn eigen dom aftebrekenook al schaadt hij er zijn buurman in geenen deele mede, en al bevordert hij er de gezondheid en het goed aanzien der stad mede, tenzij een verzoek, daartoe aan de regering gedaan, hem ingewilligd worde; en dat daarom deze bouwvallen onbewoond, onverkocht en ongesloopt blijven en hunne waarde, dus verwaarloosd, aan den nationalen rijkdom onttrokken wordt." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 55°. Zondag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 57°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 2 uur 62°, te 5 uur 62°, te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Maandag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 57°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 2 uur 63°, te 4 uur 57°. tj Uit Petersburg wordt gemeld, dat het Japansche gezant schap aldaar binnen korten tijd wordt verwacht; daarna zal het Weenen en Berlijn bezoekenom met de feesten van 15 Augustus te Parijs te zijn en na afloop daarvan zich te Mar seille naar Suez inteschepen. Uit officieele opgaven is geblekendat in Hannover zich 900 onderwijzers bevindenwier bezoldiging de 30 Thalers niet te boven gaat en die een vrije slaapstee en voeding hebben bij de ingezetenen hunner gemeente naar bun beurt. Een der zeldzaamste munten is een zilveren rijksdaalder, die in het jaar 1751 te Breslau werd gestempeld. Bij de munt aldaar was een Oostenrijker geplaatstdie uit haat tegen Fre- derik II van Pruissendie de provincie Silezië had veroverd, zich op de volgende wijze op hem wreekte. In het devies deelde hij de woorden Ein Reichsthaler op de volgende wijze af: Ein Reich sthal er. Deze beleedigende rijksdaalders werden op 's konings bevel weder gesmolten; evenwel bestaan er nog enkele exemplaren. Gedurende de Pinksterweek klaagden de bezoekers van de Stephanuskerk te Weenen dagelijks meer en meer over ontvreemding der geldbeurs, voorwerpen van weelde van ver schillenden aardenz., zoodat de politie een groot aantal per sonen in de verschillende deelen van het kerkgebouw stelde, die zonder de aandacht van anderen te wekken acht gaven op hetgeen omtrent hen voorviel. Weldra had men een vrouw met twee barer dochters gearresteerd, bij wien men aantrof vijftien porte-monnaieseen aantal doekspelden en andere voorwerpen, die allen blijkbaar ontvreemd waren. Bij de huis zoeking welke kort daarop plaats vond, trof men een zoo verbazende menigte luxe-artikelen aan, dat zij een welvoor ziene galanteriewinkel hadden kunnen opzetten indien de oor sprong dier goederen de nieuwe bezitters daarvan niet had teruggehouden. Een bediende van een wisselagent te Parijs heeft zich uit de voeten gemaakt, na aan zijn patroon 600,000 francs te hebben ontvreemd. Een Fransch blad bevat de volgende advertentieIn een aanzienlijk huis vraagt men om de pannen te schuren een meisje, kunnende lezen, schrijven, rekenen en goed piano spelen. De onderkoning van Egypte is, naar men berigt, uiterst verstoord over de koele ontvangst van de Engelsche regering' en de weinige belangssellingdie hem te Londen te beurt valt waarom hij zijn verblijf in Engeland zoo kort mogelijk maken wil. Bijna alle berigten uit Amerika gewagen met den hoog- sten lof van de twee jeugdige prinsen van Orleans, die in het

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2