Nü. 712. Zatui'dag 21 Junij. A°. H 62. Verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Kiesdistrict Leiden. LEIDSCH Dili II11 I .9 Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cl». Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u.36m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.;6u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 n. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op d« Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leideu (Ligplaats Haven), naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2£ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 ra.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 8—9 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaa m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - B urgemeester en WethoudersMaandag en Donderdagte 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Sècretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is t# spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur »n van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. III. De uitslag der verkiezing in het Leidsch kiesdistrict is even merkwaardig als veelbeteekenend. De Pinksterdagen van 1862, die den dag der verkiezing onmiddelijk vooraf zijn gegaan herinnerden aan de feestdagen van 1853 waarop de buiten gewone verkiezingsdag tengevolge van de ontbinding der Tweede Kamer volgde. Niet zoo hevig als toen was de verkiezingstrijd want slechts de helft der kiezersdie toen opkwamennam er aan deel. Geen wonder, want destijds kwam godsdienstijver zich op staatkundig gebied doen gelden. Nu niet? 't Is niet te ontkennen, dat ook thans weder het verschil in godsdienstige overtuiging een voornaam element in den strijd uitmaakte en dat is veelbeteekenend! De Staatsman die niet voorbijziet.dat het Nederlandsche volk nog altijd de godsdienst en de staat kunde vermengt, leert er voorzichtigheid uit in de toepassing zijner beginselen. De kandidaten, die bij de verkiezing in aan merking kwamenvertegenwoordigden ieder eene rigtingmaar niet ieder een staatkundige rigting. De constitutionele en de antirevolutionaire kiesvereeniging hebben een kandidaat aan bevolen die met hun programma overeenkwamde overige kandidaten behoorden tot een kerkelijke protestantsche kies vereeniging terwijl het groot aantal stemmen op Jhr. van Nispen van Zevenaer uitgebragtdie niet openlijk was aanbe volen, bewijst, dat de katholijke kiezers in het district zeer goed een afzonderlijke kiesvereeniging konden vormen. Waarom dat niet? 't Is verre van ons, dat wij van het Nederlandsche volk ons een ligchaam zou voorstellen, dat aan godsdienstige beginselen geen waarde toekent op staatkundig gebied. Even min scharen wij ons aan de zijde van hen, die de godsdienst van het maatschappelijk leven willen uitsluiten. Maar de gods dienst strekke niet tot leuze, maar zij een beginsel, dat als een zuurdeesem het ligchaam doortrektveredelt en heiligt. Zoo zij dat niet doet, werkt zij noodlottig. De uitslag is merkwaardig wegens de verdeeldheid dei' stemmen. Verbazend groot was het aantal op Dr. Bleeker uit gebragt, die zoo weinig bekend was en alleen op het getuige nis der kiesvereeniging werd gestemd. Verrassend was het aan tal, dat Jhr. van Nispen verkreeg, die om locale belangen geweerd scheen te zullen worden in het district, welk belang met dat der hoofdplaats Nijmegen werd verward. De twee kiesver- eenigingen, die steeds zaraenstemden en eenmaal beide kandi daten in de Tweede Kamer bragtendie haar nu verdeelensche nen ongeveer in kracht gelijk. Merkwaardig en veelbeteekenend bovenal het gering aantal stemmen, dat het aftredend lid ver kreeg, in vergelijking met die hij steeds bij vorige verkiezin gen mogt hebben. Veelbeteekenend bovendien dat geen dei- openbare dagbladen dan slechts dat ééne wat in oppositie is tegen het Ministerie Thorbeckehet Nieuw Dagblad van 's Gra venhage, de herkiezing van deu baron Taets van Amerongen aanbeval en nu na den uitslag der eerste stemming den zegepraal verkondigt, dien de anti-thorbeckiaansche partij heeft behaald nu de herstemming loopt over de kandidaten, die tot deze partij behooren en de beslissing haar geen belang inboezemt. Genoegzaam alle dagbladen verwachten, dat de liberalen en katholieken geen deel aan de herstemming zullen nemen. Geen wonder, want zoo er keuze was tusschen baron Taets van Amerongen en Dr. Bleekerde antirevolutionaire kiezers zou den den laatsten niet stemmen en zoo de herstemming liep over de heeren Groen van Prinsterer en van Nispen, de kiesver eeniging Vaderland en Oranje zou den laatsten niet kiezen. Kies- vereenigingen van anti-thorbeckiaansche en anti-catholieke strek king kunnen niet de medewerking verlangen van kiezers, die zulke beginselen en bedoelingen verwerpen, 't Komt er dus enkel op aan wie van de beide kandidaten, waarvoor de her stemming plaats vindt, zich het beste aanbeveelt. De voornaamste grond van aanbeveling voor den heer Taets van Amerongen ligt daarindat hij zitting heeft in de Tweede Kamer en de beleefdheid eischt, dat hij blijft zitten. Een

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1