Buitenlandse!) Nieuws. gezant spoedig antwoordde, door de gezondheid intestellen van den Koning van Holland. De aandacht der Japansche gasten scheen zich bijzonder te vestigen op de mooije kristallen waterkaraffenzij vroegen dadelijk waar dit kristal te verkrij gen was en schenen zeer verwonderd te hooren, dat zulks te Maastricht en in Nederland vervaardigd was. Ook vonden zij veel genoegen in den tuin van het hotel door het plukken van welriekende bloemen. Ofschoon de rei zigers nog al vermoeid waren door de onstuimige zeereis, die zij gemaakt hadden, waren zij nog laat in beweging, en zag men hen aanhoudend heen en weder wandelen. Zij zijn hoogst ingenomen met de gulle ontvangst, welke hen te Botterdam en tot dusverre reeds te 's Hage is te beurt gevallenen men kan zeker zijn dat dit een goeden indruk bij hen zal achterlaten van hun bezoek in Nederland. Maandag ochtend hebben de eerste gezanten, in rijtuitui- gen gezetenzich naar de wasch- en badinrigtingachter de Groote Kerk begeven. Later is ook het gevolg te voet er henen gegaan. Heden wordt in de Besidentie de heugelijke verjaardag- van H. M. onze geeerbiedigde Koningin gevierd, zoo doorliet uitsteken der vlaggen en het bespelen van het klokkenspel als door het houden eener groote parade in de Maliebaan, waarbij het corps officieren der dd. Schutterij tegenwoordig was. Het Japansche gezantschap heeft in open rijtuigen de parade bijgewoond en na afloop zich naar de Societeits-tent in het Bosch begeven, alwaar het door den Baron van Brienen van de Groote Lindt en den heer Burgemeester werd geïntro duceerd. Hunne namen zullen in een afzonderlijk album wor den geplaatst. Zoo het weder gunstig mogt blijven zal de il luminatie in het Bosch heden avond allerprachtigst zijn. Men verwacht dat. het Japansch gezantschap zich derwaarts begeven zal. Beeds zijn er vele vreemdelingen in de residentie aange komen om aan het feest van den dag deel te nemen. Het Japansche gezantschap heeft heden Dingsdag het Koninklijk kabinet van schilderijen en zeldzaamhedente 's Hage bezocht. Woensdag zal het Japansch gezantschap de fabriek van de heeren Enthoven en Zoon met een bezoek vereeren en des avonds te zeven uur aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken een conferentie met den Minister houden. Men verneemt dat het Japansche gezantschapna zijn verblijf hier te lande, nog zal bezoeken Pruissen, Bnsland en Portugal. Wij vernemen nader, dat de heer Begout deJapannezen wel verzocht heeft zijne inrigtingen te Maastricht te komen bezoekenmaar dat zij dit nog niet bepaald hebben aangeno men. Wel hebben zij zich daartoe allezins bereid verklaard, maar hunne komst zal afhangen van den tijd dien zij hier te lande kunnen doorbrengen en van de bezoekendien zij nog elders zullen moeten afleggen. Het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft op het hooger beroep van een vonnis der Arrondissementsrecht bank te Leidenwaarbij Begenten van het Sionshof zijn ver oordeeld tot een schadevergoeding wegens geweldadige uitzet ting van Ds. J. H. Wartjouw, dat vonnis vernietigd en den eisch tot schade vergoeding afgewezen. Naar wij vernemen, heeft de eischer, Ds. J. H. Wartjonw, van die uitspraak zich in cassatie voorzien, (Het feit der uitzetting dagteekent van Juuij 1859). Heden Dingsdag heeft de Arrondissements-rechtbank alhier aan de nieuwe gemeente commissie van het Nederd. Herv. Kerkgenootschap vergund,, om gratis te procederen te gen de bestaande gemeente commissienadat gisteren partijen zijn gehoord, waartoe verschenen zijn de HH. Stuffken en Zaalberg'voor de nieuwe commissie, bijgestaan door den Ad vocaat Mr. H. A. Neeb en den procureur M. E. Booy, be nevens den Advocaat Mr. G. M. van der Linden van 's Graven- hage enden Procureur P. K. Doeff voor de bestaande commissie, terwijl het collegie van Notabelen werd vertegenwoordigd door den procureur Mr. C. A. Boonacker. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 58°, te 10 uur 56°. Dingsdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 55°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 2 uur 04°, te 4 uur 59°. Het Giornale di Boma bevat den Latijnschen tekst der Allecutie door den Paus gehouden alsmede van het adres der bisschoppen; die stukken vullen 14 kolommen van dat blad. Men onderstelt, dat het vertrek van Frans II op handen is, omdat een twaalftal aristocratische familien die den koning in zijn ballingschap hebben gevolgd, Bome reeds hebben verlaten. Het aantal Fransche geestelijken, welke dezer dagen te Bome vergaderd waren, wordt op 2000 begroot, waaronder de kardinalen-aartsbisschoppen van Parijs, Bordeaux, Lyon, Bheims en BesanQonwijders 9 aartsbisschoppen en 39 bis schoppen. Uit Koblentz wordt gemeld, dat aldaar de eerste batterij rijdende artillerie, nieuw model, is aangekomen. De stukken zijn gegoten stalen 4-ponders. De manschappen tot bediening van het geschut zitten op het affuit, namelijk drie vooraan op de kruidkist en.twee van achteren bij de monding van het stuk op bankjes, een aan de zijde van de achteras. Omtrent den brand te Bordeaux, waarvan per telegraaf melding is gemaakt, verneemt men het volgende: Het onheil werd Vrijdag avond te 11 uur ontdekt door eenige voorbijgangersdie uit de bovenste verdiepingen van het stadhuis een dikken rook zagen opgaan. Eerst toen be merkte een der geëmployeerden, die in de afdeeling der mairie woont, wat er gaande was; maar ofschoon hij dadelijk gerucht maakte, had evenwel het vuur zich op dat oogenblik reeds te ver verspreidom het met behulp der weinige rondom bet gebouw aanwezige personen te blusschen. Eer iemand de brand klok had bereikt om aan het luiden te gaansloegen de vlam men reeds uit bijna al de ramen der tweede verdieping aan den kant van den tuin. De voornaamste autoriteiten bene vens de officieren van het garnizoen waren intusschen spoedig met de politie op de plaats aanwezig en terstond ijverig werk zaam om de orde te handhaventerwijl de brandweer, wel willend bijgestaan door de chefs en ambtenaren der douane, alle mogelijke pogingen in het werk stelden om te redden wat te redden was. Onder de spuitgasten was een Afrikaandie zich bijzonder verdienstelijk maakte met de berging der voor naamste schilderijendie hij met een ongelooflijke vlugheid in veiligheid bragt. Anderen die zijn voorbeeld wilden volgen maar er den slag niet van hadden om die voorwerpen naar eisch te behandelen, gingen wel eens wat onstuimig te werk; een hunner had o. a. reeds zijn mes uit den zak gehaaldom een kostbaar schilderstuk zoo maar ruw weg uit de lijst te snijden, hetwelk evenwel door een zijner medehelpers nog tijdig genoeg verhinderd werd, om het stuk te behouden. Met dat al bleef de brand ten hevigste voortwoeden. Het teekenbureau was spoedig geheel vernieldwaarop weldra het archief in volle vlam stond en het dakwerk zoowel in dit gedeelte van het gebouw als boven het middenste en zuidelijk gedeelte van de mairie instortte. De geheele massa hout- en muurwerk kwam op de zoldering der eerste verdieping neder, die weldra onder de zwaarte inzakte, waardoor ook de vergaderzaal van den municipalen raad werd verwoest en eindelijk alles daar bene den in de groote receptiezaal nederkwam. Onderscheidene spuit gasten werden in dien val medegesleeptmaar ofschoon eeni- gen hunner daarbij brandwonden hebben bekomenzijn allen evenwel nog gelukkig in tijds aan het dreigend doodsgevaar ontkomen althans naar men verzekertontbrak niemand hun ner aan het later gevolgd appèl. Of er welligt andere personen onder het puin bedolven zijn geraakt of op eenige andere wijze het leven er bij verloren, dit was bij de afzending van het berigt nog onzeker. Van het geheele gebouw is zoo goed als niets blijven staan, terwijl men het inzonderheid betreurt dat nagenoeg het geheele archief een prooi der vlammen is geworden, hetwelk te meer te bejammeren is, omdat het tot de rijkste en best geconserveerde van geheel Frankrijk behoorde en vroeger met zeer veel moeite in orde was gebragt onder directie van den heer Detcheverry, die zich gedurende een aantal jaren daaraan had toegewijd en thans in een oogenblik de vrucht van al dien arbeid heeft zien verloren gaan. De kas der mairie is behouden gebleven. De schade wordt be-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2