Buitenlandsch Nieuws. tie geboorteplaats van den dichter Jacob Catswaar hem weder een nieuwe eigenaardige steeds hartelijke ontvangst wachtte. Een «erewacht te paard, maar ook eeu geleide van 20 schip- persgasten, die allen met. de reddingsmedaille, vroeger of latei- werden bekroond, de leden van het metalen kruis, maar ook eene eerewacht van burgers uit verschillende ambachten maakten deel uit van den trein, die Z. M. tot aan het stadhuis bege leidde. Daar was weder een schaar van jonge dames gereed twee prachtige bouquetten aantebieden uit den plantentuin te Antwerpen met verzen van den Vlaamschen dichter van Rijse- wijck, tot dat doel overgezonden; daar op nieuw een dejeuner, na den afloop waarvan Z. M. het huis ging zienwaar vader Cats geboren werd en vervolgens de reis weder aannam over Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse, begeleid door eeneere wacht bestaande uit ingezetenen van die gemeenten onder een gemeenschappelijk vaandelwelk vaandel Z. M. als een ge dachtenis werd aangebodendoor Z. M. aangenomen en op het stoomjagt gebragt, dat naar het Zijpe was gestevend, om Z. M. aan boord te nemen en naar Rotterdam te vervoeren. Bij die gelegenheid en alvorens afscheid te nemen van den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland gaf Z. M. laatstgenoemden het verlangen te kennen om in het bezit te geraken van al de vaandels, op zijn togt door Zeeland dooi de verschillende eerewachten enz. gebruikt, ten einde daarvan in de ordonnanskamer op het paleis te 's Hage een trofee tot herinnering aan Z. M. bezoek te doen vervaardigen. Zondag middag heeft er bij H. M. de Koningin-Moe der een familiediner plaats gehad. De Minister van Justitie heeft eervol ontslagen den rijks veldwachter der 3de klasse I. du Bois gestationneerd te Noordwijk en tot rijksveldwachters van de 3de klasse benoemd L. J. Smulders, gepasporteerd wachtmeester van het regement rijdende artillerie te Leiden voor de standplaats Midwode in Noord-Holland en W. M. van Leeuwen, gepasporteerd korpo raal van het regt. grenadiers en jagers, gemeente-veldwachter te Koudekerk voor de standplaats Noordwijk. Voor de aanstaande verkiezingen van leden der Tweede Kamer zijn als kandidaten gesteld in het kiesdistrict Leeu warden en in bet kiesdistrict Amersfoort den afgetreden Mi nister Mr. S. baron van Heemstra, in het kiesdistrict Alkmaar de heer J. L. Kikkert, lid der prov. Staten van Noord-Hol land, in het kiesdistrict Sneek het gewezen lid Mr. A. F. Jong stra in het kiesdistrict MiddelburgMr. W. P. Vis lid der prov. Staten van Zeelandin het kiesdistrict 's Gravenhage Mr. J. J. Kappeijne van de Coppello, en Mr. W. baron Boreel van Hogelanden en in het kiesdistrict Amersfoort Mr. A. R. van Bellid der arrondissementsrechtbank te Amersfoort. Heden Maandag heeft ten raadhuize te 's Hage de aan besteding plaats gehad van de levering van 20,000 illumineer glazen ten gebruike bij de plegtige viering van het aanstaande verjaarfeest van H. M. de Koningin. Daarvoor waren drie inschrij- vingsbiiletten ingekomen, waarvan de minste inschrijvers wa ren de heeren Das en Comp te Leidenvoor 8-J- cents per lampion. Men verneemt, dat met 1°. September aanstaande de Hooge Raad der Nederlanden het nieuwe gebouw op het Plein te 's Hage zal betrekken. Dr. E. Mehler te Enkhuizen is benoemd tot rector der Latijnsche scholen te Sneek. Het gemeentebestuur van Enschedé neemt maatregelen om zoo spoedig doenlijk minstens 100 arbeiderswoningen te laten bouwen. De gemeenteraad van Zaandam heeft besloten tot de oprigting van een industrieschool, in verband met de aldaar bestaande stadsteekenschool. In de heden Maandag gehouden zitting van het provin ciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft de proc.-gen. conclusie genomen in de zaak van den burgemeester der stad Leiden tegen den Staat der Nederlandenover de aan die stad toe komende schadeloosstelling voor het verlies en het gemis van het vischrecbt in het van Staatswege drooggemaakte Haarlem mermeer. De proc.-gen. heeft geconcludeerd dat de Staat zou worden veroordeeld om aan Leiden te betalen: a. voor het gemis van het vischrecbt voor het vervolg, een kapitaal van 20 maal de jaarlijksche opbrengst, ad 1090, dus ƒ21,800, en b. voor het gemis van het recht in het verledene, over 1845, 1846 en 1847 f 545 'sjaars, dus 1,635, en over 1848 tot en met 1861 1090 'sjaars, dus 15,260; te za- men f 38,695, met renten en kosten. De uitspraak is bepaatd op 30 dezer. Ds. P. Hugenholtz Jr., te Renswoude, heeft voor het beroep naar de Nederduitsch Hervormde gemeente te Leiden bedankt. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Loosduinen door Ds. C. H. ten Harmsen van der Beek te Aarl ander veen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Nieuw-Loos- drecht Ds. F. Hage te Kaag; te Gaastmeer en Nyhuizen den kandidaat F. A. Begemann en te Wijk bij Heusden Ds. J. A. ten Bokkel Huinink te Oud-Alblas. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Zondag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 60°, te 12 uur 54°, 's namiddags te 2 uur 58°, te 5 uur 64°, te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Maandag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 58°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 2 uur 58°, te 4 uur 56°. De villa, door Said Pacha te Neuilly voor 10,000 frcs. per maand gehuurdis het voormalig kasteel van den hertog- van Orleansvoormalig zomerverblijf van Lodewijk Philips. Tusschen de vijf en zeshonderd ontslagen manschappen, tot de verschillende korpsen van het Romeinsch bezettingsle ger behoorende, zijn aan boord van het stoomfregat Asmodée in Frankrijk teruggekeerd. Victor Emanuel heeft aan Prins Napoleon twee prachtige Etrurische vazen ten geschenke aangebodende een is 1 meter en de tweede 50 centimeters hoog en allerkeurigst bewerkt. Voor Prinses Clotilde heeft hij een kostbaar sieraad van koraal aangeboden ^hetwelk een uitstekend kunstwerk is. De onderkoning van Egypte heeft aan koning Leopold kennis gegevendat hij eerst te Brussel zal komen nadat hij Engeland en Holland heeft bezocht. Mad. Lind-Goldschmidt heeft zich Woensdag avond we der te Londen ten behoeve eener liefdadige inrigting in Exeter- Hall doen hooren. Omtrent de reis van den Prins van Wallis in het Heilige Land, verneemt men nog het volgende: Donderdag 10 April verliet de prins met zijn gevolg Jeruzalemen kampeerde 's avonds te Bethel. Den volgenden dag vertrok hij over Shiloh naar Nablos, waar het gezelschap juist op den avond vóór het Samaritaansche Paaschfeest aankwam. Na 's morgens de bron van Jacob te hebben bezocht, beklom men 's avonds den berg Gerizim om het feest bijtewonen. De geheele Samaritaansche gemeente was op een terras digt aan den bergtop verzameld. Ongeveer een uur voor zonsondergang begon het gebeden werden zes lammeren door knapen in het wit te midden van den kring geleid. Zoodra de zon in het Westen zonkgalmden de jongelingen een woeste melodie, trokken hunne lange schitterende messen en zwaaiden die door de lucht. In een oogwenk lagen de lammeren op hun rug en sneed het scherpe staal hen door den strot. De jongelingen doopten hunne han den in het bloed en bestreken er de voorhoofden en neuzen mede van al de kinderen. Daarop werden de lammeren verder geslagt en gebradenen in den vroegen morgen door de Sa maritanen staande met opgeschorte kleederen en met den staf in de hand, gegeten. Van Nablos trok men langs de heuve len van Samarie naar de vlakte van Esdraelo en Megiddo, en kampeerde 15 April aan den voet van den Karmel, om den volgenden dag naar St. Jean d'Acre te vertrekken. Hier werd de prins door den gouverneur verwelkomd, terwijl de troepen op het strand stonden geschaard. Over de heuvelen van Galilea bereikte het gezelschap Nazareth op Goeden Vrij dag. Daags daaraanvolgende werd de prins halfweg Tabor en Tiberias onthaald door het bekende opperhoofd van een be- douinen stam, Agyle Aga, die bij den moord in 1860 de Christenen beschermde. Het maal was geheel in Arabischen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2