Binnenlaudsch Nieuws. Buiteniandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot notaris te DordrechtI. T. - Brussé Jr., candidaat-notaris aldaar, in plaats van 1.1. Brussé, op zijn verzoek eervol ontslagen; voorts tot notaris te Win terswijk J. B. Dericks, cand.-notaris aldaar, in plaats van B. G. Dericks, op zijn verzoek eervol ontslagen; tot ontv. der dir. bel. te Nijland D. J. den Beer Poortugael, gepens. ontv. te Leiden. Heden heeft Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen de commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, be last met de aanbieding der lijst van vijf candidaten voor de betrekking van raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Woensdag 11. heeft Z. M. het eiland Tholen bezocht, alwaar op het raadhuis een eenvoudig maar goed gearrangeerd déjeuner ambulant werd aangeboden en drie hoofdofficieren van het garnizoen van Bergen op Zoom aan Z. M. werden voor gesteld. Na den afloop van het déjeuner begaf Z. M. zich over Poortvliet en Scherpenisse naar Oud-Vossemeerwaar het Koninklijk stoomjagt gereed lagdat Z. M, tot nacht verblijf strekte. Op Hemelvaartsdag gaf Z. M. een bezoek aan den voor eenige jaren ingedijkten thans zoo welvarenden Anna Jacoba polder, naar het plan ontworpen en uitgevoerd door den heer W. F. del Campo genaamd Campen vertrok daarna met het stoomjagt naar Zierikzeealwaar Z. M. tegen 3 ure aankwam. Gelijk overal was ook aldaar een eerewacht gereed, om tot geleide te strekken. Na een gedeelte der stad bezig- tigd en een rijtoer naar Dreischor, Zonnemaire, Bommenede en Noord-Gouwe gemaakt te hebben, nam Z. M. deel aan het diner, dat het Gemeentebestuur op het Stadhuis den Koning aanbood. Toen dat afgeloopen was bezigtigde Z. M. de prach tige illuminatie en begaf zich vervolgens aan boord van het stoomjagt, waar Z. M. nachtverblijf hield. Vrijdag morgen van daar vertrokken zijnde, bezocht Z. M. achtereenvolgens Burgh, Haamstede en Renesse en kwam te 2 ure te Brouwershaven aanbezigtigde het merkwaardige der stad en begaf zich over Nieuwerkerk, Oosterland en Brui- nisse naar het Zijpe, waar een 100-tal visschers, onder een eerepoort van oester- en mosselschelpen, Z. M. een afscheids lied toezongen. Z. M. is daarop Vrijdag avond tegen half negen ure, aan boord van het Koninklijk stoomjagt, te Rotterdam gearriveerd. Bij het passeren van het op stroom liggend wachtschip, werd Z. M. met saluutschoten begroet en paradeerden de manschap pen in het want. Toen het jagt aan de Veerkade had aange legdwerd Z. M. gecomplimenteerd door den heer Burge meester dier gemeente, en door dezen begeleid naar het station van den Hollandschen ijzeren spoorweg, waar zich ook hee- ren commissarissen van den spoorweg bevonden om Z. M. te begroeten. Per extra-trein vervolgde Z. M. daarop de reis naar de residentie. De heer J. P. Delprat, lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict 's Gravenhage, heeft verzocht bij de aanstaande verkiezing niet meer in aanmerking te komen. Aan de herstemming 28 Mei te Dordrecht gehou den voor een lid der provinciale Staten van Zuid-Holland, namen 165 kiezers deel; geen billet van onwaarde. Mr. A. Blussé is met 88 stemmen verkozen. De heer O. B. de Kat vereenigde 77 stemmen op zich. Te Sliedrecht is bij herstemming met 213 stemmen tot lid der prov. Staten van Zuid-Holland gekozen de heer J. C. SingelsBurgemeester te Papendrecht. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebbeD, ter voorkoming van gevaar door den invloed van aan tong- blaar lijdende koeijende ingezetenen gewaarschuwd de melk te doen koken. Het collegie Zeemanshoop te Amsterdam heeft besloten dat het belijden der Israëlitische godsdienst voortaan geen hinderpaal meer zal zijn om als lid in zijn midden te worden opgenomen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Bolsward Ds. D. Beekman te Joure. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente t Lioessens Ds. N. Eysing te Nijeveen. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Tilburg door Ds. J. W. D. Roëll, pred. te Ter Heyde. Heden Zaturdag heeft Z. E. de Minister van Marine vergezeld van zijn adjudant Jhr. Wichers onze stad bezocht, en met veel belangstelling de Kweekschool voor Zeevaart be- zigtigd. Die instelling scheen Z. E. bijzonder te hebben ver rast, want, ofschoon daarmede officieel bekend, was een per soonlijk bezoek toch van veel belang, omdat men zich nog vaak zoo weinig daarvan voorstelt. Het bezoek van den Mi nister is van te meer gewigt, omdat Z. E. bevoegd is tot, een grondig onderzoek, 't geen ook plaats had en waarvan de uitkomst de verwachting overtrof, zoo als bleek uit den on- dubbelzinnigen lof, die Z. E. de commissie van oppertoezigt en beheer toezwaaide en uit de toespraak voor het front dei- paraderende kweekelingendie Z. E. hield. Hulp zooveel mo gelijk werd van 's Rijks wege toegezegd ook de kweekelingen zouden op bijzondere welwillendheid kunnen rekenen, zoodra zij in 's Rijks dienst overgingenmaar ook veel zou van hen worden geeischt, omdat dc gelegenheid tot hunne opleiding en vorming zoo voldoende was. Z. E. begaf zich vervolgens naar de gymnastieschool in den Doelen, naar de Koninklijke Nederlandsche grofsmederij en naar de katoenfabriek van de firma de Heyder en Co.; terwijl Z. E. met den middagtrein weder naar 's Hage terugkeerde. Vrijdag avond gaf de Buiten-Soooieteit Amicitia het eerste Zomerconcert, waartoe het muziekcorps van het rege- ment veld-artillerie, onder directie van den kapelmeester Ru- dersdorf was geëngageerd. Dal; corps is in ons land overal te gunstig bekend om daarvan iets tot lof te zeggen dan dat het bij die gelegenheid weder zijn roem heeft gehandhaafd en een keur van muziekstukken op een uitstekende wijze werden uitgevoerd. Maar er is iets anders waarop de aaudacht en be langstelling moeten gevestigd zijn. De ligging van dat so- cieteitslocaal is ook voor het publiek zeer gunstig, zoodat het een genot smaken kandat zich niet zoo vaak aanbiedt. Het was een afschaduwing van de gelegenheid, die het llaagsche Bosch wekelijks verschaft en menigeen waanffe zich aldaar verplaatst te zien, want de welluidende en indrukwekkende toonen hadden zeer merkbaar een invloed, die men in het Haagsche Bosch kan bemerken, daar een ongewone stilte heerschte, veroorzaakt door het aandachtig luisteren en ge voelvol volgen van de schoone muziek die blijkbaar het hart trof. Wel een sprekend bewijs, wat de muziek vermag op de beschaving en veredeling van de mindere standen en wel een krachtige spoorslag voor die het in hun hand hebbenom op die wijze iets of veel te doen om die staden een aangename en nuttige uitspanning te verschaffen. Op 1°. Junij 1837 traden twee nieuwe beambten der Stads-Bank van Leening in dienst en nog nemen zij die be trekking waar, de eerste als onderkassier, de tweede als schat ter. Vijf en twintig jaren mogten de heeren J. Verbrugge en J. van der Togt goedkeuring van die op hun dienst toezigt hielden, onder herhaalde blijken van tevredenheid bij gesta dige opklimming in rang, de toegenegenheid van het bestuur ondervinden. Eerlijk, ijverig en trouw in de vervulling van een taak, die een hooge mate van vertrouwen eischt bij al het toezigt dat de wet voorschrijft, is de terugblik op den afgelegden weg voor hun een voorrecht en een voldoening. Zij zal het vooral zijn voor hem die de betrekking van schatter waarnam, een taak, die van groot gewigt is voor het algemeen en bijzonder belang der Bank en der pandgevers. De schatting toch bepaalt de waarde der panden, de hoegrootheid van het voorschot, de rijkdom van den pandgever en de bestemming van het ka pitaal, dat voor zulke beleeningen beschikbaar is. Zulke ambte naren, die lof hebben van hen die bevoegd zijn over hun dienst te oordeelenhebben ook aanspraak op de algemeene achting, maar kunnen toch alleen in hun eigen geweten de ge tuigenis hebben, dat zij niet te vergeefs hebben geleefd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 74°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 62°. Zaturdag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 63°, te 12 uur 68°, 's namiddags te 2 uur 66°, te 4 uur 66°, Gedurende het verblijf van Koning Victor Emanuel te

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2