N°. 694. Vrijdag 30 Mei. A°. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen den heer L. ten Cate als burgemeester van Enschedé en in zijn plaats be noemd den heer G. A. Loef, ontvanger der registratie aldaar alsmede tot notaris te Dordrecht Mr. H. Verhoeff Maritz, advocaat aldaar, in plaats van den heer G. J. Maritz, eervol ontslagen. Er zijn nog eenige bijzonderheden medetedeelen ten aan zien van 's Konings reis in de laatste dagen: Te IJzendijke was een eerewacht te paard, nagenoeg 40 leden sterk, en een harmoniemuziekcorps met een vaandel, dat onder den last van medailles en eerepenningen dreigde te bezwijkenge reed Z. M. aan een sierlijken eereboog optewachten. Een aan tal keurig in het wit gekleedde jonge meisjes met witte krans jes op het hoofd en aangevoerd door een van haar, die een vaandel droeg, benevens een tiental kleine jongensaardig uitge- doscht in de nationale kleuren, hadden zich daarbij gevoegd onder een zeer eigenaardig vaandel, dat namelijk was zamen- gesteld uit een monster veldvruchten in natura, in die streek wassende, zooals: haver, rogge, tarwe, meekrap, koolzaad, vlas enz., en daarbij een triomfwagenbespannen met 4 paar den waarin een tiental maagden, keurig in het wit gekleed, gezeten warenvan welke de twee vooraan met rood zijden linten de paarden bestuurden. Maar ook een andere bijzon derheid verdient vermelding. Toen Z. M. aan den sierlijken eereboog nabij .Breskens door den burgemeester P. J. van Santen aan het hoofd van den Gemeenteraad werd begroet, gaf de Koning op ondubbelzinnige wijze zijn leedwezen te kennen, dat, terwijl overal eendragt en gewenschte zamenwer- king heerschte, bij het Gemeentebestuur aldaar sporen van misverstand werden ontdekt. Z. M, drukte den wensch uit dat de vrede aldaar mogt wederkeeren. Dit verhinderde evenwel niet, dat Z. M. zich zeer minzaam onderhield met den kommandant van het garnizoen, kapt. Stol- tenhof, die de aanwezige officieren aan Z. M. voorstelde en de verlangde inlichtingen gaf betreffende al wat de militaire bezetting aangaat. Langzaam reed de Koning voort tot aan de schoolwaar de schooljeugd Z. M. met gezang ontving en de netten dosch der schoolkinderen niet onopgemerkt liet. 't Was reeds 9 ure in den avond en het bleek dat de Zaturdagsche taak der huismoeders bij tijds en toch met groote zorgvuldig heid was afgeloopen. Z. M. riep daarop Ds. G. Batteké tot zich, sprak lang en veel met hem, en na een hartelijke toe spraak ontvangen te hebben, die Z. M. tranen ontlokte, gaf hij den predikant en zijn dochter de hand en vertrok naar de Scheldealwaar het stoomjagt gereed lag. Aan mevrouw de baronnes van Lynden had Z. M. reeds vroeger een fraai photographisch portret vereerden thans bij het vertrek van HD. gastvrouw bood de Koning haar hoog welgeb. ten aandenken een prachtige gouden armband met diamanten bezet aan. De beide freules van Lyndendoch ters van den Commissaris, ontvingen respectivelijk uit de han den van Z. M. een dergelijke broche en oorknoppen. Buitendien ontving de stadspikeur, de heer J. M. Abée, instructeur der eerewacht, een fraai gouden horologie van Z. M. ten geschenke. Maandag te 10 ure arriveerde Z. M. te Terneuzen waarheen een menigte bewoners der Belgisch-Vlaamsche ge westen was toegestroomd. Na een inspectie over het garni zoen bezigtigde Z. M. het arsenaal en de sluiswerken en reed vervolgens met het prachtig met wit satijn bekleedde rijtuig van Dr. Janssendie zelf de paarden menddeover Sas van Gent naar Axel; waar een eerewacht van ruim 70 leden ge reed stond met een vaandel, geschonken door den Leidschen student in de rechtende heer Noske. Van daar reed Z. M. naar Hulstalwaar op de markt een muziektempel was opge- rigt. De onderscheidene aldaar gevestigde gilden en broeder schappen namen deel aan den intogt, die plegtig en sierlijk was. Na gebruik gemaakt te hebben van het aangeboden dé- jeuner-dinatoir vertrok Z. M. in den avond over Houtenisse naar Walsoorden, waar het Koninklijk stoomjagt gereed lag, dat Z. M. tot nachtverblijf strekte. Gelukkig was het zacht en stil weder, zoodat een talrijke volksmenigte zich nog tot laat aan den wal ophieldwaar illuminatien a giorno werden opgestoken. Z. M. is Dingsdag te Goes aangekomen, na alvorens een bezoek te hebben gebragt aan de gemeenten Schore, Biese- linge, Kapelle en Kloetingen. Ofschoon het weder ongunstig LEIDSCH DA6BLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en frauco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Priji der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu. welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. •i i Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.j 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) uaar Leiden dagelijks 's middags 2f u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sinorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van ll1 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1