Buiteniandsch Nieuws. Promotiën aan de lieidsche Hoogeschool. recteur der akademie, voorzitter, J. C. van Deventer, prorec tor aan het gymnasium te Dordrecht; J. H. von Sillevoldt, leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te 's Gravenhage; M. J. A. Masthoft', leeraar in de nieuwe talen aan het gym nasium te Delft; W. J. A. Huberts, leeraar in de geschied en aardrijkskunde aan het gymnasium te ZutphenC. P. Bur ger en C. H. C. Grinwis, leeraren in de wis- en natuurkunde aan de Koninklijke academie te Delft. De Provinciale Staten van Friesland hebben tot lid der Gedeputeerde Staten verkozen den heer Tonger de Haan Fz., in plaats van wijlen Jhr. Mr. C. van Eysinga. Met Z. Ms. transportschip Heldin is te Nieuwe Diep aangebragt van de Kaap de Goede Hoop een fraaije Leeuw zijnde een geschenk van de Nederl. consul aldaar voor het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Deze leeuw liet zich streelen door wien het wilde en onderscheidt zich door bijzondere makheid. Hij is gevoed op de reis met scha pen, waarvan nog zes overig zijn. Nog zijn als geschenken medegebragt een zeldzaam grooten aap en drie bergratten. Bij de te 's Hage gevestigde commissie voor hulpbe hoevenden door den brand te Enschedé is reeds ontvangen de som van 7872,14. Onder de laatst ingekomen giften merken wij op: van de heeren Wollschlager en Blennoer de somma van f 349,85 zijnde de opbrengst van een gegeven voor stelling in het cirque, ten voordeele van de ongelukkigen door den brand te Enschedé. Het voormalig Enschedé is thans in een kamp herscha pen. In de geheele uitgestrektheid der ruïne en daar buiten ziet men de tenten van de laatste legerplaats'; van het kamp opgeslagen. Naar men verneemt, is aan Ds. H. J. Spijker, theol. doet. en pred. bij de Herv. gemeente te Amsterdam ten ge volge der opheffing van het departement van Herv. Eeredienst als zoodanig, dat met 1 Julij een afdeeling van het Ministerie van Justitie zal uitmaken, de betrekking van administrateur bij die afzonderlijke afdeeling aangeboden. Tot leden der Algemeene Synode van de Nederl. Herv. kerk van 1862 zijn afgevaardigd door het provinciaal kerk bestuur van Noord-Brabant Ds. J. Pleyte te Bergen op Zoom en van Friesland Jhr. Mr. F. J. J. van Eysinga, ouderling te Leeuwarden. Door het Provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant zijn na afgelegd examen tot de H. dienst toegelaten de kan didaten in de godgeleerdheid H. H. van Witsenburg en G. H. ter Kuile. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Ridderkerk door Ds. H. C. Bervoets te Hengeloo,en voor dat naar Wemeldinge door Ds. W. Kleuver te Wolfaartsdijk. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Ommen (Overijssel) Ds. W. Mense te Voorthuizen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Apeldoorn Ds. H. W. Gispen te Vlissingen. De algemeene vergadering der maatschappij van Neder- landsche Letterkunde te Leiden zal dit jaar gehouden worden op Donderdag den 19den Junij. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 3 uur 56°, te 10 uur 54°. Zaturdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 62°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 2 uur 69°. te 4 uur 66°. Reeds in de vorige week heeft de Sultan per telegram aan Koningin Victoria verlof gevraagd om zijnen Koninklijken gast, den Prins van Wallis, de Orde van Osmanie te schen ken. De vergunning werd onmiddelijk verleend en Abd-oel- Aziz zal dus Albert Edward de insignien dezer Orderijk met brillanten omzet, overhandigen. Toen de onderkoning van Egypte zich gereed maakte voor zijn reis naar Europa, kwam een muziekcomponist bij hem en verzocht de vrijheid een nationaal lied aan hem opte- dragen daar iedere natie een volkslied bezat en Egypte er dus niet buiten kon er ook een te hebben. Te Napels zijnde, toen Koning Victor Emanuel de Fransche en Engelsche eskaders bezocht, speelde de Fransche muziek het volkslied van la Reine Hortense en de Engelschen het God save the Queen. De onderkoning wilde ook die eer bewijzen en beval zijn mu ziekanten het nieuwe volkslied aanteheffen. Men kan zich ech ter de algemeene verontwaardiging der Napolitanen denken, toen zij het verboden lied van Koning Frans II hoordendat de Egyptische componist als iets oorspronkelijks had geleverd. In Griekenland zijn tot dusverre alle pogingen om een nieuw Ministerie te vormen, mislukt. Geen der mannen, die door den Koning ontboden zijnheeft zich met de zamen- stelling van een kabinet willen belasten dan op voorwaarden welke de Koning geweigerd heeft. Tot die voorwaarden be- hooren de ontbinding der Kamer, de uitvoering der constitu tie in haar geheelen omvang en het uitvaardigen eener vol ledige amnestie, ter zake van de laatste gebeurtenissen. Deze voorwaarden zijn juist die waarop de openbare meening met nadruk aandringt. Vrijdag 11. ontlastte zich een vreesselijk onweder boven Weenen, waarbij de bliksem in het magazijn van het station van den Noorderspoorweg sloeg en wel op een geladen wagen], waarop iemand lag te slapen. De wagen werd in duizende stuk ken geslagen maar de slapende bleef ongedeerd. Het programma der commissie tot regeling van het 7de Nederlandsch Taalcongres ziet nu het licht. Daaruit blijkt nader dat het Congres den Ssten September en volgende da gen onder het voorzitterschap van den heer Henri Con science, te Brugge vergaderen, en zich met alles bezig hou den zal wat de letterkunde, de geschiedenis, de oudheidkunde en de muziek van Nederland betreft. De bereids genomen maatregelen der commissie onder de leiding van haren eere voorzitter, den heer Vrambout, gouverneur van West-Vlaari- derenleveren grond op voor de verwachting dat dit 7de Congres een eervolle plaats in de jaarboeken der letterkunde van Belgie en Nederland beslaan zal. Op den dag dat de deelen 3 tot 6 van den roman van Victor Hugo: Les Misérableshet licht zagen, was de toe vloed van koopers bij den heer Pagnerre des ochteuds vroeg zoo [grootdat de politie herhaalde malen de orde moest her stellen en zorgen dat de communicatie niet belemmerd werd. De 12,000 exemplaren (48,000 deelen) waren denzelfden dag uitverkocht. De secretaris van don Juan de Bourbon heeft een brief gerigt tot de Nationalitéswaarin hij op nieuw de kandidatuur van dien prins voor den Spaanschen troon op den voorgrond stelt. De secretaris voegt er bijdat zoo genoemde infant ooit den Spaanschen troon mogt beklimmende constitutionele be ginselen alsdan in het land zullen zegevieren. De Japansche gezanten hebben den Zoölogischen tuin te Londen bezocht. Men wees hun daar eeuige Japansche kip pen en was benieuwd te weten wat zij daarvan zeiden. Zij antwoordden: //Zulke kippen bezitten wij ook in ons land; wij noemen ze Hollandsche kippen." Maandag morgen kwamen zes officierentot het gevolg der Japansche gezanten behoorende, en door een tolk verge zeld, langs den spoorweg te Woolwich, om de verschillende afdeelingen van het arsenaal te bezigtigen. Die vreemde be zoekers legden hun verbazing aan den dag over de ontzettende menigte kanonnen en ander wagentuig dat aldaar voorhanden isen over de uitkomsten der werkzaamheden door middel van stoom in de onderscheidene werkplaatsen. Niet minder dan zeven uren bragten zij aldaar door, en keerden eerst des avonds te zes uur naar Londen terug. In den afgeloopen nacht is bij den boekverkooper en drukker Joel te Londen brand ontstaandie zoo snel toenam dat aan geen behoud van het huis en zelfs geen redding der bewoners te denken viel. Mej. Joel, haar zoon en de dienst maagd zijn in de vlammen omgekomen, en een dochter heeft zich door uit een raam te springen derwijze gekwetst, dat men aan haar herstel wanhoopt. 24 Mei. - In de Beide Rechten, in het openbaar, den heer P. J. van Beyma, van Leeuwarden, met een academisch proefschriftgetiteldDe vergoeding der schadeontstaan uit hei niet rig tig overkomen van telegrammen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2