N°.691. Maandag 26 Mei. A°. 1862. Collecte voor Enschedé. Binnenlainjsch Nieuws. LEIDSCH IHI.IIUil Deze Courant verschijnt, eiken dag, be halve Zou- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nem- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu. welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en -Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 ra.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 ra. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2| u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nienwstraat: 's morgeus te 7 u. 40 m.; 's middags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgeus van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De opwekking van het gemeentebestuur tot liefdadigheid voor de noodlijdenden van Enschedé behoeft geen aanvulling. Zij is indrukwekkendde taal die er toe wordt gebezigd ge lijk de toon zal niet nalaten het hart te roerendat ontvang baar is voor hulpbetoon in lijden. Eene opzettelijke herinne ring, dat Maandag 26 Mei met een open schaal langs de huizen der ingezetenen eene inzameling zal worden gedaan is niet overbodig. Wat gij begeert dat u geschiedt, onthoudt, dat ook aan anderen niet, is een spreuk, die men reeds op de schoolbanken leerde. Als Leiden door rampen werd getrof fen, bleef het hulpbetoon van elders niet achter. Was in 1807 de ramp in omvang grooter dan die in 1862 Enschedé trof, ook veel meer was de hulp, die de liefdadigheid binnen en buiten 's lands betoond#. Enschedé verloor betrekkelijk veel meer, want het deel dier stad, dat vernield werd, is grooter. De jongst geleden ramp in onze stad was van minder aanbe lang dan wat Enschedé trof en hoe spoedig en hoe mild betoonde zich de liefdadigheid. Het is zaliger te geven dan te ontvangen de fabriekstad Leiden zal het nijvere En schedé blijmoedig bijstaan. Voor kwaadwilligheid staan we allen bloot en bij het groot aantal fabrieken leven we in Leiden steeds in brandgevaar. Hulp van anderen komt ons steeds te stade; die goed doet goed ontmoet. Met een blij gemoed en een milde hand de opene schalen dan gevuld en daarbij ons herinnert wat in gedachtenis blijven mogeook als de steen soms werd vergruisd of in stukken vielwaarin die spreuk gebei teld werd Tot bidden U bevlijt, Zijt naarstiglijk en wakende; Want gij weet uur noch tijd, Wanneer U 't kwaad is nakende. Z. M. heeft met 31 December 1862 opgeheven de be trekkingen van ontvanger der domeinen te 's Gravenhage en te Bredaen het beheer door hun uitgeoefend opgedragen aan de ontvangers der registratie en domeinenonder wier kan toren de domeinen gelegen zijn, terwijl tegelijkertijd eervol ontslag wordt verleend aan Mr. H. baron Collot d'Escury en Jhr. Mr. P. Six, als ontvangers te 's Hage en te Breda, met toekenning vooreerst van wachtgeld en met behoud van recht op pensioen, alsmede met dankbetuiging voor hun aan den Staat bewezen diensten. Z. M. heeft Vrijdag morgen ten 8 ure Middelburg ver laten en zich over Grijpskerke en Aagtekerke naar Westka- pelle begeven om aldaar de werken aan den Westkapelschen dijk in oogenschouw te nemen. Door de centrale directie van Walcheren werd Z. M. een dejeuner aangeboden waarna de Koning zich over Domburg en Middelburg naar Vlissingen begaf, in stede van over zee met de Naerebout, gelijk eerst het voornemen was. Te Vlissingen werd Z. M. met de grootste geestdrift ont vangen. Z. M. heeft het merkwaardige daar ter plaatse bezig- tigden zou vervolgens gebruik maken van een diner, hem door den Gemeenteraad aangeboden om daarna 's avonds naar Middelburg terugtekeeren en aldaar een soirée ten huize van den Commissaris des Konings met zijn tegenwoordigheid te vereeren. Z. K. H. de Prins van Oranje zal zich Zondag uit de residentie naar 's Hertogenbosch begeven, om als inspecteur- generaal over het wapen der kavallerie een inspectie te houden over de aldaar in garnizoen liggende escadrons dragonders. Z. K. H. zal vermoedelijk 10 a 12 dagen afwezig blijven. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings- dag 27 Mei a. s. niet plaats hebben. Bij dispositie van zijne Exc. den Minister van Binnen- landsche Zaken van den 2den dezer N°. 145zijn benoemd tot leden der commissie tot het afnemen van het admissie- examen aan de Koninklijke academie te Delft, in de Junij aanstaande te houden, de heeren: J. A. Keuren

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1