N°. 690. Zaturdag 24 Mei. A". 1862. I; El IKS CM IIUBI. It. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu. welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meei'15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 C!t». Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 ra.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 n. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2J u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 ra.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en. WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. l)e Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en vau 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Recht en billijk. (Slot). De vorm omvat het beginsel. Toegegevendat bij de toe passing van beginselen het bijzonder belang voor het algemeene moet wijken toch is het ook waar, dat die toepassing met ver stand en oordeelkundig moet geschieden, 't Kan zijn, dat dien Conservator van 's Rijks Herbarium in de wetenschappelijke wereld geen hooge plaats toekomthet oordeel is altijd be trekkelijk; want op wetenschappelijk gebied is vaak de juiste maatstaf moeijelijk te vindensoms zeer gebrekkigomdat partijgeest en eenzijdigheid dien ter hand nemen. Op maatschap pelijk gebied geniet de Conservator algemeene achting: onbe rispelijkheid is nog altijd een deugddie waarde en gewigt heeft in de weegschaal der publieke opinie. Het onrechtmatig en onbillijk ontslag, aan Dr. van Hall gegeven, zal hoogst waarschijnlijk niets verminderen van de achting, die hij ge niet maar zeker veel ontnemen aan de waardigheid van het Ministerie Thorbecke. Werkelijk reeds kleeft aan die rege ringshandeling de smet, die de tijden van 1795 ontsiert en schijnt zij de voorbode van een tijdperk van radicalisme of wandalisme. Niet hijdie daarvan het slagtoffer ishijdie ze pleegde, komt meer op den voorgrond en hem treft de publieke opinie. Vermoedens, die gerekend worden te behooren tot den ouden dag, krijgen weer voedsel en grond, nadat men sedert 1853 langzamerhand daaraan waarde was gaan ontzeggen. Was Dr. van Hall vooraf bekend gemaakt met bet plan en in zijn belang gehoord men zou de eerlijkheid en oprechtheid heb ben geschat en de daad zelf zou minder aanstoot hebben ge geven. Maar nu de Minister Thorbecke met het einde van een kwartaal uit 's Landsdienst verwijdert een bloedverwant van den man die in 1853 onder altijd betreurenswaardige omstandigheden zijn opvolger werd, en een benoeming wordt vernietigd die de dagteekening draagt uit een tijdperk waarin een volkswaan van een dag nog invloed bad op de leiding van het bewind, - nu denkt men aan overkropten wrevel en weer wraak en zulke begrippen hebben spoedig wortel en laten zich niet gemakkelijk uitroeijen. Zoo de daad van den Minister reeds strijd kostte tusschen pligtgevoel en humaniteit, - een trek die elk mensch vereert en een Staatsman niet kan of mag af- wisschen - hoeveel te meer zal zich een stem laten hooren waar het goldt den naam van een tegenstander en een daad van een Ministerie van Hall - van Reenen. Zoo een Ministerie steun zal vinden in de consciëntie der Natie, het mag zich wel vooral wachten van dadendie het karakter van weerwraak openbaren. Wij behooren misschien nog tot de dwa zen, die gelooven aan een wedervergelding in dit leven, en dit geloof krijgt nog dagelijks meer voedsel uit de waarne ming, dat onrecht niet straffeloos wordt gepleegdmaar vroeg of laat vergelding ontmoet. Dit geloof werd niet het minst gesterkt door de optreding van een Ministerie Thorbecke na een rust van negen jaar, die veroorzaakt was door een bewe ging die tot voertuig strekte van een onedel doel. Zal het Ministerie Thorbecke op levensduur kunnen rekenen dan moet het zich vooral wachten van den schijn, alsof het weerwraak uitoefende op zijn tegenstanders. Maar er is nog meer. De Minister Thorbecke weet welke smadelijke bejegening zijn aanhangers ten deel viel en hoe zijn naam een partijnaam is gewordenwaaraan smaad of schande pleegt verbonden te zijn. De Thorbeckianen waren lang en zijn nog in een kwaden reuken men verbindt daar aan al wat op staatkundig gebied vrees en afkeer verwekken kan. Des te meer is het van belang, dat de constitutionele partij zoowel als een ministerie Thorbecke zorgvuldig, eerlijk en verstandig handelt. Is het in het algemeen waar, dat gepleegd onrecht of onheusche bejegening vaak hetzelfde loon inoogst wie kan verhoedendat onze kinderen niet eenmaal de slagt- offers worden van het door ons bedreven kwaad I had misschien zijn benoeming te danken geheel treding van een Ministerie van Hall - van Reenen zal de wederoptreding van een Ministerie Thorbecj carahted-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1