Binnenlandsch Nieuws. tot stand, gewis al was het ook niet dadelijk bet middel om zich spoedig te verplaatsenzij zou den afstand nader brengen voor den directeur en minder bezwaar opleveren dan thans _de uitgestrektheid van het grondgebied der hoofdstad voor hare bewoners. Evenwel we laten die regeling in hare waarde of onwaarde, 't is alleen de onrechtmatige en onbillijke wijze, waarop de Conservator behandeld is en buiten verantwoording latendehoe het rijks herbarium zonder conservator na 1°. Julij zal worden geconserveerdzonder schade van het Rijk of van de wetenschap, ligt nog in ons plan om die daad te beschouwen in betrekking tot de eer van het nieuw opgetre den Ministerie, als we niet onopgemerkt laten den naam, dien de Conservator draagt en die door ons voorbedachtelijk nog niet is genoemdDr. Herman van Hall. Z. M. heeft voor zijn vertrek uit Parijs den generaal Tascher de la Pagerie benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft den heer E. L. C. Grevenmajoor-kom- mandant der dienstdoende Schutterij te Zwolle, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Breda Mr. F. J. A. Flesthans commissaris van politie aldaar. Z. M. de Koning heeft Woensdag voormiddag te 11 uur de reis naar Zeeland aangenomen en onder het lossen van talrijke saluutschoten met het stoomjagt de Leeuw Rot terdam verlaten; te 5 uur passeerde het jacht de reede van Zierikzee en werd door vier koopvaardijschepen eer bewezen. 's Avonds Ie zeven uur is Z. M. te Middelburg aangekomen. De Commissaris des Konings en het collegie van Gedeputeerde Staten, benevens den bevelhebber in de 5de militaire afdee- ling, hadden zich naar het Zijpe begeven om Z. M. bij Hoogst- deszelfs aankomst in Zeeland te verwelkomen en begeleidden den Koning van daar naar Middelburg. Het Koninklijk stoomjagt legde bij de aankomst te Mid delburg aan den trap van het Oost-Indisch huis op de Rot- terdamsche kade aan. Z. M. werd aldaar door den Burge meester van Middelburg, aan het hoofd van het gemeentebestuur, welkom geheeten welke toespraak door Z. M. beantwoord werd. Zoowel bij de aankomst van Z. M., als toen de Koning daarop in plegtigen optogt de feestelijk getooide stad binnen trok, deed de bevolking luide hare geestdrift blijken. De stoet trok te midden der juichende menigte en onder het spelen der muziek naar het paleiswaar de schutterijde eerewacht cn de afdeeling van het Metalen Kruis voor Z. M. defileerden. Dien avond werd door den Commissaris des Konings een diner aan Z. M. aangeboden. In het kiesdistrict Gouda wordt als kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bij de aanstaande verkiezing aanbevolen en vrij algemeen aangenomen, Mr. P. F. Hubrecht, advocaat te Rotterdam. Men verneemt, dat Mr. N. Sikkel Groos zijn ontslag ge nomen heeft als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het kiesdistrict Leiden en de verkiezing, ter vervulling der opengevallen plaats, is bepaald op Dingsdag den 3den Junij aanstaande. Bij de te 's Hage gevestigde commissie voor hulpbehoe venden door den brand te Enschedé, is reeds ontvangen een som van f 7363,99, waaronder men in de laatste dagen heeft ontvangen van mevrouw de gravin douairiaire van Nassau f 100, Men meldt uit 's Gravenhage, 17 Mei: Reeds zijn in het hotel de Bellevue appartementen in ge reedheid gebragt voor de ontvangst van het Japansch gezant schap, hetwelk op het laatst van deze maand of in de eerste dagen van Junij te dezer stede verwacht wordt. Gedurende hun verblijf in Nederland zullen de Japannezen vergezeld zijn van een commissie, aan het hoofd waarvan de baron van Lyn- dengrootmeester van het huis van den Prins van Oranje, is geplaatst; voorts als leden: Mr. J. II. Donker Curtius, oud-opperhpofd van den Nederlandschen handel in Japan; J. J. P. Hoffman, hoogleeraar te Leiden; G. O. C. Pels Rijcken, kapt. ter zee, vroeger hoofd van het onderwijs aan de Japansche zeeofficieren te DecimaN. C. Mulder, hoofd ambtenaar aan departement van koloniën. Het Japansch gezantschap bestaat uit 37 personenname lijk de drie gezanten, een onder-gouverneur, een geheim ad viseur, 18 officieren en 14 bedienden. De voornaamste gezant is 52 jaren oud, de anderen zijn mannen van in de dertig. De eerste gezant heeft den rang in Japan van Minister van Staat, de twee anderen zijn tevens gouverneur van belangrijke Japansche gewesten. Het gerucht, dat Maandag 11. ter beurze van Amster dam liep, had eenigen grond, daar dien dag een ontploffing plaats had in de buskruidfabriek te Muiden. Een werkman, die in den molen een paard voortdreef, bemerkte onraad en sprong uit den molen, maar de ontploffing gaf hem vrij ern stige brandwondenterwijl het paard onmiddelijk dood was. De wagen- en timmerloods stortte in en enkele gebouwen wer den nog beschadigd. Drie brandspuiten hebben de voortgang van den brand gestuit. Ten bewijze dat in de Ellecomsche kerkkwestie nog niet het laatste woord gesproken isdiene dat eenige reeds terecht gestaan hebbende ingezetenen van Ellecom, tegen den 27sten dezer maand voor de arrondissements-rechtbank te Arnhem zijn gedagvaardwegens verbreking van afsluiting der kerk in Maart 11., benevens eenige bewoners van Middagtenter zake van mishandeling, bij gelegenheid van het openbreken der kerk gepleegd. De openbare godsdienstoefeningen gaan nog steeds op den bekenden abnorraalen voet voort. In het Bataviaasch Handelsblad leest men het volgende: De officier van gezondheid W. W. Hoogenstraten die kort geleden op zijn verzoek eervol ontslag uit Z. M. dienst ver kreeg heeft zich hier ter plaatse als partikulier geneesheer gevestigd. Van de oogheelkunde een speciale studie gemaakt hebbende tracht hij de opgedane kunde in dat vak niet alleen te ge bruiken als een bron van geldelijke winst, maar ook in het belang van arme ooglijders en geeft daardoor tevens een blijk van dankbaarheid aan den Staat, die hem in de gelegenheid heeft gesteldin Nederland en buitenslands buitengewone er varing in het vak der oogheelkunde optedoen. Hij heeft met voorkennis en toestemming van het plaatse lijk bestuur in de stad een soort van kliniek daargesteld waartoe hem in de stads apotheek goedgunstig een lokaal is afgestaan. Eiken dag van 's morgens 12 tot 3 uur 's namiddags ver leent hij daar hulp aan behoeftige ooglijdersde majoor der Chinezen en de inlandsche hoofden zijn daarmede officieel bekend gemaakt. De inrigting werd den lsten Februarij jl. geopend en men deelt ons mede, dat op den 12den reeds 150 ooglijders aan den dokter waren voorgesteld, waarvan 23 ongeneeslijke blin den velen der behandelden hebben reeds hun gezigtsvermo- gen herkregen en trachten een bewijs van dankbaarheid te geven door het aanbieden van allerlei geschenken aan den operateur, die natuurlijk tot hun groot leedwezen niet kunnen worden aangenomen. Ook wij wenschen den wakkeren jongen man een bewijs van erkentelijkheid te gevendat hij zeker met groot genoegen zal aannemen. De edele en beroemde leermeester van Dr. Hoogenstraten professor Donders te Utrecht, heeft daar een inrigting voor behoeftige ooglijders daargesteldwaar zoo velen hulp zoeken dat die inrigting dringend ondersteuning noodig heeft. Die den arbeid van Dr. Hoogenstraten goedkeurt, zende in den vorm van maandelijkschejaarlijksche of bijdragen in eens een kleine som aan de firma Schimmelpenninck en Comp. te Batavia of Sourabayaten behoeve van het instituut voor behoeftige ooglijders te Utrechtdie firma zal zich gaarne met de overzending belasten; en wij zullen elke bijdrage, hoe gering ook, beschouwen als een bewijs, dat de Nederlander in Indie nimmer ophoudt, in het welzijn van elk Nederlander in Nederland belang te stellen. De Leidsche Gemeenteraad heeft besloten aan den heer S. van der Paauw een remuneratie toetekennenwaarvan het

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2