L VAN RAALTE, Breedestraat. GLACÉ HANDSCHOÉNEN, Ni DAT U HJ ZULT UTU, Ontvangen een partij gekleurde Dames van af 35 Cent het paar. Dr. H. G. HAGEN OFFICIEEL NIEUW Advertenties. Utrecht, 21 Mei 1862. prins in Julij Eaux Bonnes zal bezoeken. De Keizer zal bij zijn terugkeer van Vichy en Plombières daar ook komen om zich in gezelschap van zijn gemalin en zijn zoon naar Biaritz te begeven. liet bevestigt zich dat de Keizerin in gezegende omstandig heden verkeert. Te Haltern vierde de heer Weyl in de vorige week zijn diamanten bruiloft, welk feest werd bijgewoond door zijn kinderen en behuwd-kinderenklein- en achter-klein-kinderen. Eerstdaags zal een bijzonder talrijke bezending land verhuizers Engeland verlaten om gezamenlijk in Nieuw-Zeeland een kolonie te stichtenwelkenaar wijlen den gemaal van Koningin Victoria, Albertland zal worden genoemd. Deze be zending, welke door anderen zal worden gevolgd, bestaat uit nagenoeg 1000 personenbehoorende tot onderscheiden volks klassen en kerkgenootschappen. Onder hen zijn godsdienst leeraren rechtsgeleerden schoolmeesterseen boekdrukker met den noodigen toestel om een dagblad uittegevengeneeskun digen, winkeliers, ambachtslieden, veldarbeidershuisbedien den naaisters enz. De vrouw van een landbouwer in Engeland heeft proeven genomen omtrent een gewijzigd gebruik van zeep en ontdekt, dat wanneer men bij een half kilo (Ned. pond) zeep 23 wigt- jes borax voegt, dat men in water laat. smelten zonder het te doen koken, men niet alleen de helft der kosten van de zeep en van den arbeid in het wasschen bespaart, maar het op die wijze gewasschen linnen ook veel witter, de bijtende uit werking van de zeep weggenomen en de huid der handen bij zonder zacht wordt. Volgens officiële opgaven zijn er in Engeland en Wallis gedurende het jaar I860 niet minder dan 14,775 personen een gewelddadigen dood gestorven. Daarvan zijn er 13,000 aan toevallen of nalatigheid toeteschrijven5417 sterfgevallen waren het gevolg van beenbreuken en verwondingen, 1061 van verstikkingen (waaronder 760 kinderen beneden een jaar), 2264 drenkelingen en 3166 die aan brandwonden stierven. Onder de laatstgenoemden bevonden zich meer mannen, het geen uit de gevaren, waaraan de arbeiders in de kolenmijnen en kruidmolens blootgesteld zijn, zeer verklaarbaar is; doch het aantal vrouwen die aan brandwonden gestorven zijn, is desniettegenstaande vrij aanzienlijk te noemen, hetgeen vooral wordt toegeschreven aan de crinolines en de ligt ontvlambare kleedingstoffen. In genoemd jaar zijn 1365 gevallen van zelf moord voorgekomen, doch ongetwijfeld is menigeen, die zich verdronken heeft, onder het aantal drenkelingen opgenomen. Waarde Stadgenooten Onder den indruk van den vreesselijken rampwelke de stad Enschedé onlangs heeft getroffen, besloten wij een beroep op uwe zoo menigmaal krachtig geblekene milddadigheid te doen en daartoe op Maandag den 26sten dezer maanddes voor middags te tien uur, een Schaalcollecte aan uwe huizen te doen houden. U den omvang van die ramp te schetsen of in herinnering te brengen, hoe duizenden daardoor van hunne bezittingen of hun middel van bestaan werden beroofd en aan kommer en ellende prijs gegevenachten wij overbodig. Levendig toch staat het u allen voor den geest, hoe tegen het einde des vorigen jaars binnen onze muren het geweld der vlammen in een oogwenk des tijds een fabriek vernietigde, door onver moeide vlijt en inspanning allengs tot een hoogte gebragt welke haar tot sieraad voor deze gemeente deed verstrekken. Nog weerklinken in uwe ooren de klaagtoonenwelke als om strijd uit ieders mond opgingen bij den aanblik van zooveel jammers, nog gloeit uwe borst van dankbaarheid bij de ge dachte, dat het gevaar, 't geen menig aangrenzend pand be dreigde, door Gods goedheid werd afgewend, nog roemt gij erkentelijk in de blijken van deelneming, toenmaals van alle zijden ruimschoots ondervonden. Zoudt gij dan onverschillig kunnen zijn, waar een nijvere, door dergelijke fabriekenbloei- jende stad bijna geheel in een puinhoop werd verkeerd, waar naauwelijks iets gespaard bleef en de vuurgloed zoo oneindig veel verteerde? Gewisselijk neen. Vol vertrouwen noodigen wij u dus uitvan uw medegevoel te doen blijkendoor mildelijk uwe liefdegaven te offeren tot leniging van den druk uwer fel geteisterde landgenooten. Burgemeester en Wethouders van Leiden, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Leiden, 20 Mei 1862. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Don derdag 22 Mei 1862, 's namiddags te 2 uur. Onderwerpen 1°. Benoeming van 2 leden voor het stem bureau bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. - 2°. Benoeming van 2 leden voor de commissie bij de loting voor de Schutterij. - 3°. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangers voor de commissie van on derzoek bij de Schutterij. - 4°. Kohier van de plaatselijke directe belasting, 1862. - 5°. Adres van S. van der Paauw om tegemoetkoming voor zijne bemoeijingen in zake de op- rigling der Stedelijke Gazfabriek. - 6°. Voorstel tot wegne ming van de buiten-Wittepoort. - 7°. Voordragt tot het tijde lijk in gebruik geven van een lokaalaan de Nederduitsch Hervormde gemeente. - 8°. Voorwaarden van verpachting der visscherij en van het baggerwerk in en om deze gemeente. - 9°. Voordragt tot het in gebruik geven van grond langs het Haarlemmertrekpad aan J. Loos. - 10°. Voordragt tot onder- bandsche verhuring van grasgewas langs het Haarlemmer trekpad. Ondertrouwd G. A. HOOGEVEEN, van Alphen aan den Rijn met C. M. DROS. Leiden, 21 Mei 1862. Bevallen van eenen welgeschapen Koon A. J. SCHMIER Karpesteïn. Leyden, 18 Mei 1862. Voor de vele blijken van deelneming- ondervonden bij de bevalling zijner Echt- genoote, betuigt de Ondergeteekende zijnen hartelijken dank. P. J. ROOZENDAAL. G. W. VAN DER WIEL, te Arnhem, heeft uitgegeven: door 'Predikant te Leiden. Zijnde N°. 5 der leerredenen, uitgegeven tot bevordering van Evangelische kennis en Christelijk leven. Prijs per jaarg. van 12 N0h1.20

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3