Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Men verzekert, dat Keizerin Eugènie met den Kroon- titularissen en wij drukken daarop bepaaldelijk omdat, bijal dien een nieuwe regeling in het algemeen belang werkelijk noodig was geweestmen die reeds vroeger had moeten be ginnen, al in 1850, 1851 of 1852, als men namelijk het beginsel huldigt, dat alle bijzondere consideratien voor het algemeen belang moeten zwichten of wijken. En wij drukken daarop ernstig en zeer bepaald, omdat in 1852 is voorbereid en in 1853 tot stand gekomen de aanvulling van het perso neel, waaraan de zorg van 's Rijks Herbarium was opgedra gen. Wij zijn niet op de hoogte om ons op het standpunt der wetenschap te kunnen plaatsen van waar het nut eener nieuwe regeling kan worden beoordeeldmaar wel achten wij ons bevoegd onze meening uittespreken. dat, zoo zuiks met recht en wet strookteer geen het minste bezwaar zou be staan om beide betrekkingen opteheffeneen nieuwe regeling te bevelen, een ander personeel te benoemen, maar tevens onder eerbiediging en naauwgezette voldoening der rechten die de titularissen hadden op een billijke waardeering van hunne diensten en bij een conscientieuse zorgvuldigheid dat zij in geen geval het slagtoffer werden van een vroegeren ge- brekkigen of minder doeltreffenden regeringsmaatregel. Wij maken het tot geen grief, dat de betrekking van di recteur van 's rijks herbarium te Leiden niet is opgedragen aan den gewonen hoogleeraar in de botanie aan de Leidsclie Hoogeschoolmaar wel aan die van de Utrechtsche- al was dit laatste ook geweest, wat het nu niet is, tot bezwaar van 's rijks schatkist. Wij hebben niet al te veel op met diensten, die om Gods wil worden verrigt.. Men eischt er niet zooveel van als van diensten die men betaalt, uit beleefdheid omdat eigenlijk dit dienstbetoon zich niet laat afmeten naar pligts- betrachting. Op dat punt evenwel zijn we gerust, want de tegen woordige Minister van Binnenlandsche Zaken zal goede diensten eischen ook al verkiest men er geen geldelijke belooning voor. De liefde tot de wetenschap brengt bovendien ook haar loon mede. Maar we gaan verder, 't Zou evenmin tot een grief ons zijn, wanneer men den tegenwoordigen Conservator, in 1853 aangesteld en benoemd minder bekwaam en geschikt achtte - zoo de maatstaf, dien men daarvoor nam, behoorlijk was geijkt en herijkt - om aan het hoofd van die instelling te staan- Onverhoord en zonder in de gelegenheid gesteld te zijn, om zich te verantwoordenzoo er gegronde reden van bezwaar bestonden wegens onvoldoende pligtsbetrachting, waarvan even wel niets blijkt, uit een betrekking te worden ontslagen, waarin men negen jaren lang onberispelijk werkzaam was, - zie, dat is een rechtmatige grief, die met de schennis van gewigtige beginselen in een zeer naauw verband staat. Tegen dezen maatregel van den tegenwoordigen Minister van binnenlandsche Zakenwaarbij de Conservator van 's Rijks Herbarium met het eind van het loopend kwartaal wordt ontslagen, en waar van hij op 18 Mei 11. bij dienstbrief kennis kreeg, komen wij op en vragen: is dat recht? is dat billijk? Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ned Leeuw de heeren Mr. J. Cornelissenlid van het collegie van Gedeputeerde Staten van Overijssel, te Steenwijk. C. E. Stork, fabrikant te Oldenzaal en H. J. van Heek, fabriekant te En schedé j voorts heeft Z. M. tot onderwijzer der 3de klasse in Ned. Indie benoemd de hoofdonderwijzers F. L. H. Goossens G. H. B. Hofman, H. P. Julsing en J. A. Broos, en de hulponderwijzers A. M. Ie Kluse, J. de Quant, F. J.Bosch, F. A. den Daas, D. Visser, J. L. Lindenhovius en H. F. Aukes, alsmede bij het wapen der infanterie in O. I. tot 2de luit*, de fourier W. H. Aussums en de sergeant H. W. Mijn - ders van het 5de reg. infanteriede sergeant W. V. van Erp van het 6de reg., den fourier H. Gorter van het 7de reg. inf. en den fourier C. E. J. Schweys van het 1ste regement dragonders. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden opgevoerd de opera le Barbier de Seville, voorafgegaan door de opera le Chalet. Als bas zanger zal een jeugdig Nederlander, te 's Hage woonachtig, optreden die in het buitenland reeds eenige gunstige bekend heid heeft verkregen. Uit Brussel wordt aan een Duitsch blad geschreven dat het bezoek door de Hollandsche Majesteiten te Parijs afge legd, niet die gevolgen heeft gehad welke men er in de Tui- lerien van verwachtte. Met een goeden wil naar Parijs ver trokken om een overeenkomst betreffende een huwelijk van den Prins van Oranje te sluiten ontving Z. M. den raad zijner Ministers om elke openlijke toenadering te vermijdendaar zulks aan de natie zoowel als aan de naburige mogendheden reden tot bezorgdheid geven zou. - Thans wordt uit 's Hage de mededeeling gedaangevloeid uit een doorgaans wel inge lichte brondat prinses Clotildegemalin van prins Napo leon, en prinses Murat op uitnoodiging van H. M. de Ko ningin eerlang een bezoek zullen geven aan het Nederl. Hof en daar geruimen tijd vertoeven. Bij de Gemeenteraad van 's Graven hage is een adres in gekomengeteekend door 194 ingezetenen, die vergunning vragen, om gedurende den winter des Zondags avonds tooneel- voorstellingen te doen gevenmeer bijzonder ten behoeve dei- burgerklasse. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft benoemd tot onder-architect der gemeentewerken den heer P. Tirionin specteur over het bouwen te Rotterdam. Men berigt uit Enschedé, dat de burgemeester van die gemeente zijn ontslag heeft gevraagd. Bij de hoofd-commissie te Enschedé was op het eind der vorige week een som van f 44,538 aan giften ontvangen. De te Arnhem gehouden collecte ten voordeele van de ongelukkigeti door den brand te Enschedé, heeft opgebragt behalve eenige vreemde muntstukken, 3394,19L De stad Dordrecht is vol van een gebeurtenis die nie mand verwacht had. De boekhouder van een bekende firma aldaar, die gedurende 14 jaar met grooten ijver en onbezwe ken trouw zijn patroon gediend heeft, is Zondag morgen ten 12 ure per stoomboot naar Rotterdam vertrokken, mede ne mende een som van f 6500. Eerst 's avonds ontdekten zijn patroons de diefstal. Men vermoedt dat de dader met de boot die ten half twee ure naar Londen vertrok, is medegegaan. De politie is ijverig in de weer geweest. De telegraaf heeft druk gewerkt. Een der leden der bestolene firma is terstond naar Londen, een ander naar Calais vertrokken, om te trach ten den dief op het spoor te komen en aantehouden. De po litie te Londen is nog Zondag avond gewaarschuwd. Dingsdag avond omstreeks zeven ure is de bliksem ge slagen in een watermolen onder Charlois, die daardoor in brand geraakte en in weinig tijds geheel is uitgebrand. Maandag 11. overleed te Arnhem na een langdurig lijden op zijn landgoed Sonsbeek de baron van Heeckeren van Eng- huizen op gevorderden leeftijd, die onder de rijkste grondbe zitters van Nederland wordt gerekenden toch aan een ziekte lijdende was, die onbeschrijfelijke ellende met ongeneeselijk- heid paarde. Zijn vermogen gaat thans op zijn eenigen zoon over, die echter sedert geruimen tijd wegens een ongenees lijke krankzinnigheid op het gesticht Meerenberg verblijf houdt, Heden Woensdag zijn voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland (burgerlijke kamer) de pleidooijen aangevan gen in zake de Burgemeester van Leiden tegen den Staat der Nederlanden. Het betrof hier de hoegrootheid van de scha deloosstelling door de gemeente Leiden gevorderdwegens ge mis der visscherij in het Haarlemmermeer. Voor de gemeente trad op de heer Mr. Lipman en voor den Staat de heer Mr. Faber van Riensdijk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 60°. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 60°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 2 uur 61°. te 5 uur 62°.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2