N°. 688 Donderdag 22 Mei. A°. 1862 0 "tó LEIDSGH DAGBLAD. Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzouderlrjke Nem- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer I2| Cts. Geboorte-, hu. welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 ra.; 2 u. 55 m.; 4 u. 58 ra.j 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd d# Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelyks 's middags 2| u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 n. 15 m., 'snamiddags te 3 ii. 45 ra. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijhs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te II uur. kommissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11-1 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijuen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Rautoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijusen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, üingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van ZegelRegistratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Radaster, vnn 94 uur. Recht en billijk. I. De optreding van een Ministerie Thorbecke verwierf de sympathie van allen, die zich vrijzinnig en ook die zich vrij gevig noemen. De heer Thorbecke alleen gaf waarborgen te over, dat, uit welke minder bekende specialiteiten het Ministerie was zamengesteldtoch een bewind aan het roer was geko men, dat, ijverig, eerlijk, rechtvaardig en billijk, in de con sciëntie van de Natie vooral een niet onbelangrijken steun vinden zou. Die het daarin zoekt, dat hij behalve in zijn eigen geweten ook in dat van anderen het getuigenis mag vinden rechtvaardig, billijk, eerlijk en ijverig te zijnzal zelden mistasten en bij miskenning zijner goede bedoelingen aan het eind van zijn weg een voldoening genieten, die niet te sma ken is, wanneer lof en toejuiching eener onnadenkende menigte hem ten deel valt, terwijl zijn geweten getuigenis geeft die niet of kwalijk te hebben verdiend. Die het wel met ons meent zal niet aarzelen ons te waarschuwen en te vermanenwan neer eene of andere daad in strijd was met onze prijzenswaar dige beginselen en vaak hebben mannen van uitstekend talent het gemis te betreuren van een vrienddie hun hun feilen toont, - veel meer waard, dan de wierookwalmen die hem omhullen of een laakbare vreesachtigheid die veeleer aan ach terklap dan aan oprechte vriendschap verwant, tijdige hulp en voorlichting onthoudt. Het Ministerie Thorbecke heeft gelijk bekend is, ook onze sympathie, 't Scheelt ons weinig, of we daardoor in de sympathie of antipathie, die bedekt of openbaar ons worden toegedragenzijn gedaald of gerezen maar daaraan ligt ons veel gelegen, het getuigenis aftedwin- gendat we onpartijdig en rondborstig zijn in ons oordeel. Misschien hebben we ook daarin onze eigene begrippen, ge lijk in menig ander opzigt; maar 't is ons steeds voorgekomen, dat al wat jvan het Staatsgezag afstraaltook een tint moet bezitten, dat blijk geeft van het betrachten der vermaning, om te bedenken al wat eerlijk, al wat liefelijk is, al wat wel- luidt. Hoe hooger men geplaatst isdes te meer komen al de vormen uit. De indruk op het geweten der Natie hangt veelal af van de wijze, waarop een regeringsdaad wordt verrigten het verraadt gebrek aan menschenkennis en niet het minst aan humaniteitwanneer men slordig i9 in de inachtneming van betamelijke vormen. Deze opmerkingen moeten strekken tot inleiding van eene scherpe beoordeeling van een regerings-handeling, die dezer dagen te onzer kennis kwam en op ons een onaangenamen indruk achter liet, dien we moeten mededeelen al isjhet ook, dat daardoor den vijanden van», dit Ministerie een krachtig wapen in handen wordt gegeven. Voor het algemeen belang moet het bijzondere wijkenmaar die wat dieper ziet dan de oppervlakte zal ras bevroeden dat het menigmaal hoogstmoeijelijk is de lijn van scheiding tusschen algemeen en bijzonder belang scherp te trekken. Zoovele bij zondere belangen zijn soms gemengd onder hetgeen men oor deelt van algemeen belang te zijndat er wel eene groote mate van scherpzinnigheid toe vereischt wordt, dat alles be hoorlijk te schiften of te scheiden. Maar nu ter zake. De verdienstelijke directeur van 's rijks herbarium te Leiden, Prof. Blume, is onverwachts aan zijn dierbare betrekkingen en aan de wetenschap ontvallen en bijna gelijktijdig ook de in andere opzigten zeer verdienstelijke hoog leeraar in de kruidkunde aan 's rijks Hoogeschool te Leiden prof. de Vriese, die van zijn zending naar de O. Indie een ernstige kwaal medebragt, die spoedig zijn leven ondermijnde en zijn ligchaam sloopte. Wij gelooven dat deze omstandig heden zich gelukkig in dit opzigt zamentreffendat het be lang van 's rijks schatkist even als dat der wetenschap een betere regeling eischte door meer verband te brengen tusschen de beide opengevallen betrekkingenwant niet altijd is daar toe de gelegenheid gunstig. Immers men zou zeer hebben tot zulk een booggewenschte en in het aj^emegn ,be- lang hoogst gebiedende regeling overtegaan bij s v C

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1