Buitenlandsch Nieuws. De Gemeenteraad van Sn eek heeft voor de betrekking van rector aan de latijnsche school aldaar aan den Minister van Binnenl. Zaken een tweetal voorgedragen, bestaande uit de heeren Dr. M. Mehler van Enkhuizenen Dr. L. Dikema van Hoogezand. In den namiddag van 7 Mei, den dag van de brand te Enschedé, zijn in de nabijheid van Koevorden gevonden eenige speelkaartenonder de gemeente den Ham een blad uit een foliobijbel en op het dak eener boerenwoning in de buurschap Lutten bij Hardenberg een lap gebloemde zijde. Een en ander was geschroeid en gedeeltelijk verbrand en ken nelijk van Enschedé afkomstigterwijl ook nog onder de ge meente den Ham een blad uit een fabriekboek is opgevangen) waarop grondstoffen stonden genoteerd die tot het vervaardi gen van pillow enz. werden gebezigd. Bij de voordragt op het af koopbaar stellen der tienden, wordt voorgedragen dat ^deze alleen zal kunnen plaats hebben op de vordering van den tiendpligtige. De schuldpligtigheidwelke een geheel uitmaaktkan ten zij de heffer een gedeeltelijken afkoop verkiest, alleen in haar geheel worden afgekocht. Bij gebreke van overeenkomst, is de prijs het twintigvoud van de jaarlijksche opbrengst, en tot maatstaf daarvan strekt de zui vere opbrengst van de vijftien laatste jarenna aftrek van de twee voordeeligste en van de twee nadeeligste. Bij ontstentenis daarvan wordt de prijs door de arr.-rechtbankna verhoor van deskundigen bepaald. Bij de voordragt worden ook be palingen gemaakt in het belang van derdenals hypotheek houders en daarmede gelijk staande personenen ter verze kering hunner rechten. - Uit de memorie van den Minister van Justitie blijkt, dat het kapitaal, met hetwelk in de pro vinciën van Noord-BrabandGelderland, Zuid- en Noord- Holland, Zeeland, Utrecht en Overijssel, de tienden met den hypotheek zijn belast, een bedrag van 2,432,603 oplevert. - De wet zou met 1 Januarij 1863 in werking komen. Ook de heeren Mr, T. M. C. Asser en Dr. A. Engel- bregt hebben de benoeming als hoogleeraar aan het Athenaeum te Amsterdam niet aangenomen. De algemeene Kerkeraad der Hervormde gemeente te Hoorn heeft, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van Ds. J. Breunissen Troost, het volgende twaalf tal van predikanten (alphabetisch) geformeerd: DD, van Aalst, te Delden; Acquoi, te Koog aan den Zaan; Essenius Greef, te Assendelft; Hugenholtz, te Renswoude; van der Horst, te Aartswoud; Jungius te DremptRauwenhoff, te Zalt-Bommel; Snellebrand, te Twisk; Snellen, te Odijk; Steen, te Delden Verschuur te Ooster-Hessele, en Vorstman te Enschedé. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 3 uur 53°, te 10 uur 50°. Zondag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 60°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 2 uur 68°. te 5 uur 69°. te 8 uur 67°, te 10 uur 60°. Maandag morgen te 5 uur 67°) te 8 uur 60°, te 12 uur 69°, 's namiddags te 2 uur 69°, te 4 uur 72°, De Courrier de l'Emilie meldt, dat de Paus, wetende dat de generaal de Goyon niet meer naar Rome zal terug- keeren, hem het Grootkruis der orde van Christus heeft ver leend. Tot dusver zijn nog slechts 5 personen met die orde begiftigd, namelijk Karei X, de Keizer van OostenrijkFrans II en de generaal Lamoricièrede vijfde is nu de generaal de Goyon. Zekere Lutz van Appenzel heeft aan den Zwitsersche bondsraad ingezonden een exemplaar van de te Parijs uitge geven brochure over de zoogenaamde Metzgroschen erfenis met verzoek dat langs diplomatieken weg de Nederlandsche regering tot uitkeering van die erfenisdie de Staat zich zou hebben toegeeigend, verpligt werde. Behalve die heer Lutz zijn er nog meer, die op deze erfenis aanspraak makenterwijl zij zoo aanzienlijk is, dat naar men zegt, alle rijkseigendom men en bezittingen tot de uitkeering zouden moeten worden te gelde gemaakt. Uit Leipzig wordt medegedeeld, dat de reis van den hertog van Saxen-Coburg in Afrika zeer rijk in jagtavonturen is geweest, want hij moet twee olifanten, onderscheidene an tilopen en tamelijk veel ander wild ook een aantal hyena's hebben gevangen. H. M. de Koningin der Nederladden is Donderdag met een bijzondere trein te Stuttgard aangekomen. Z. M. de Ko ning van Wurtemberg was haar te gemoet gereisd. Men berigt uit Parijs, dat de levensgroote portretten van den Koning en de Koningin der Nederlandenin het museum van Versailles zullen worden geplaatst. De Keizer heeft de vervaardiging daarvan aan een der voornaamste schil ders opgedragen. Bij de revue te Parijs op 11. Dingsdag merkte men onder den staf des Keizers vooral op den zeer rijken uniform van den militairen gezant van den Keizer van Oostenrijk, graaf van Loventhal. Hij droeg de uniform van Hongaarsch gene raal, bestaande in een roode met goud versierde wapenrok met witten en gouden dolmen en een chacot met een rijken vederbos. Een kleine gemeente nabij Chalons kenmerkt zich dit jaar door een zeldzame vruchtbaarheid. Sedert het begin van 1862 is iedere vrouw, die zwanger was, van tweelingen be vallen; zelfs zij, die in geen jaren kinderen kregen, is dat zelfde geluk ten deel gevallen. Vreemd is het ook, dat zich diezelfde vruchtbaarheid onder het geslacht der runderen heeft geopenbaard. - Mad Lind-Goldschmidt heeft zich te Londen andermaal in het openbaar doen hooren. Woensdag avond II. was de Exeter-Hall, ondanks de zeer hooge toegangsprijzen propvol. De opbrengst was geheel ten behoeve van liefdadige gestich ten. Op 28 dezer en 4 Junij zal zij weder voor de onder steuning van gestichten zingen Men verhaalt, dat den 6den Julij een zeer vreemdsoor tige wedstrijd in het buksschieten in de vlakte van Wimbleton te Londen zal gehoudenworden, waarbij de eene partij uit den Lord-kanselier en tien andere pairs, de andere uit den Spre ker of Voorzitter, benevens tien andere leden van het Lager- bestaan zou. De uitdaging is 11. Dingsdag van het Lagerhuis uitgegaan. Ieder schutter zal 14 schoten doen voor de helft op een afstand van 300 en voor de andere helft op een af stand van 750 passen. Een interpellatie in het Hoogerhuis bevestigd de waarheid van dit berigt. Tegen het eind der zitting vroeg lord Gran ville of er waarheid was in zeker geruchtbetreffende een oor log, die spoedig tusschen beide Huizen van het Parlement stond uittebreken. Het schijnt dat in alle vormen een uitda ging is gezonden en aangenomen. In hoeverre mijn edele en geëerde vriend op den wolzak gerechtigd was de uitdaging aantenemen zonder te voren daarvan kennis te gevenen dus welligt een betere verstandhouding tusschen beide Huizen voor- tebereiden, kan ik niet zeggen. De Lord Kanselier verklaarde dat hij onwillekeurig tegen de vormen had gezondigd, maar dat hij dan ook volstrekt er niet aan had getwijfeldof het Hoogerhuis zou ten allen tijde en overal gereed zijn het Lagerhuis met welke wapenen dan ook te ontmoeten. Tot zijn leedwezen was nu echter het Hoogerhuis reeds door zijn toe doen tot den strijd gehouden maar hij waagde het te voor spellen dat niemand zich daaraan zou onttrekken. Hierop werd de vergadering in zeer vrolijke stemming gescheiden. In Lincolnshire heeft een overstrooming plaats gehad tengevolge waarvan een uitgestrektheid van 30,000 morgen lands is onder water geloopen de St. Mary's brug geheel uit elkander geslagen en later nog verschillende andere bruggen benevens eenige dammen zwaar beschadigd of vernield zijn. Ruim 200 huisgezinnen uit den boerenstand zijn door die ramp van alles beroofd en het ergste is nog, dat het niet mogelijk zal zijn om het land dezen zomer droog te krijgen. Berigten uit New-York van 7 dezer meldendat Davis en andere legerhoofden der Zuidelijken te Yorkstown zijn ge komen en na rijp overleg het besluit hebben genomenom Yorkstown, als niet houdbaar, te ontruimen. De generaal John ston heeft den lsten Mei het bevel tot ontruiming gegeven den 2den was daarmede begonnen; zij was den 3den volbragt. De Zuidelijken hebben een groot aantal stukken geschut ach tergelaten. Zoodra de Noordelijken van de ontruiming berigt hadden gekregen, zijn de troepen van Mac Lellan opgerukt,' om de Zuidelijken te vervolgen. Zij stieten op de achterhoede

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2