Buitenlandsch Nieuws. te Utrecht en Prof. W. Muurling te Groningendoor het prov. kerkbestuur van /Gelderland Ds. J. Witkop te Zutphen van Zuid-Holland üs. J. P. Ott te Groot Amraers; van Noord- Holland Ds. M. N. J. Moltzer te Haarlem en Ds. D. C. van Leeuwen Boomkamp, ouderling te Haarlem; van Zeeland Ds. J. P. H. Reijers te Brouwershaven en Jhr. Mr. W. M. J. Schuurbeque Boeye, ouderling te Zierikzee; van Friesland Ds. P. van Borssem Waalkes te TJsbrechtum; van Overijssel Ds. G. Bruna te Hasselt; van Groningen Ds. A. T. Reitsma te Groningen van Drenthe Ds. J. B. F. Heerspink te Gie- zen en van Limburg Ds. D. C. Thomkens te Beek. Na afgelegd examen zijn als kandidaten tot de H. dienst toegelaten door het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland de heeren R. Beunk, P. Haverkorn van Rijsewijk en A. Kuiper en door dat van Drenthe de heeren J. Reitsma, J. Helder, J. J. Diest Lorgion en J. van Loenenalsmede nog door dat van Utrecht de heeren G. J. B. Gelderman, P. Romijn en A. Keers, alsmede door dat van Overijssel de heeren C. G. von Thoren en J. H. Themmen de Lange. Beroepen bij de Herv. gemeenten te Loosduinen Ds. C. H. ten Harmsen van der Beek te Aarlanderveente Kat wijk aan Zee Ds. J. W. Felix te Nieuwe Tonge en te Westerlee Ds. P. Penon te Loppersum. Bedankt door Ds. R. Duiker te Niezijl voor het beroep naar de Christelijke Afgescheidene gemeente te Schildwoide door Ds. J. Holster te Dinteloord voor het herhaald beroep naar Baarland en door Ds. W. H. van Leeuwen te Schiedam voor dat naar Grand Rapids in Noord-AmerikaDs. N. H. Dosker te Almkerk heeft het beroep naar Harlingen aan genomen. De Algemeene Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier heeft Vrijdag avond het volgende twaalftal opgemaakt, ter vervulling der openstaande leeraarsplaats, als DD: P. H. Hugeuhollz te Renswoude, Dr. J. Lamers te Scherpenzeel Dr. F. W. Merens te Vlissingen, D. Beekman te Joure, P. M. Keiler van Hoorn te Dordrecht., H. W. T. Tydeman te Roozeudaal, J. A. van der Ven te Lichtenvoorde, Dr. A. C. Acquoy te Koog aan de ZaanD. M. G. Roldanus te Oost- zaanDr. H. de Veer te Delft, W. Koopmans v. Boekeren te Harlingen en J. van Witzenburg te Tholen. Het volgende zestal werd daaruit geformeerd als DD. La mers, Merens, Keiler van Hoorn, Hugenholtz Roldanus en de Veer. Vrijdag 23 Mei drietal en beroep. Men berigt ons nader, dat Donderdag avond de blik sem is geslagen in de korenmolen te Hazerswoudemaar door de tegenwoordigheid van geest van den molenaar de brand spoedig is gedempt door zakken met meel die voorhanden waren. De Zomer-Societeit Arnicitia zal in haar fraai locaal aan de Rijnsburgsche poort dit jaar gelegenheid geven tot bijwo ning van 10 concerten waarvan de eerste begint Dingsdag 20 Mei, te geven door de muziek van het reg. grenadiers en jagers, dat zes malen zich zal doen hooren tweemaal de mu ziek van het reg. veldartillerie en tweemaal dat der Leidsche Schutterij. In de maand Julij alleen zullen 4 concerten plaats hebben. Men verzekert, dat onze stadgenoot Mr. J. T. Buys de aangeboden betrekking van hoogleeraar in het staatsrecht aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam heeft aangenomen. Uit Curaqao wordt ons dd. 1 en 6 April het volgende berigt-' Verleden week zijn de oorlogschepen Zeeland, Vesuvius en Cornelis Dirks van de reede van Saguerrein Venezuela, binnen onze haven teruggekomen. De Cura<jaosche-Courant deelde Zaturdag het berigt mede, dat de zaken tusschen ons gouvernement en dat van Venezuela geschikt waren. De zaak in kwestie was deze: in Maart 1861 was een schoener, onder Hollandsche vlaggeneraal Piar genaamd op zee door den commandant van den Venezuelaanschen oorlogsschoener Caro- bobo aangehoudensoldaten waren op de Piar overgekomen de vlag werd nedergehaald en de schoener naar Maracaïbo opgebragt. Hoewel spoedig in vrijheid gesteld, verlangde ech ter ons gouvernement genoegdoening voor de beleediging onze vlag aangedaan en vergoeding voor de toegebragte schade. Beide is nu, zoowel door krachtdadige medewerking van onzen consul-generaal in Venezuela, den heer Rolandus, als door die van den kolonel van de Zeelandden heer Fabius ver kregen. De Venezuelaansche vlag is van het kasteel te Saguerre gestrekende Hollandsche in top gehaald en met een saluut van 21 schoten begroet; welk saluut daarop door onze oorlogs schepen beantwoord is. Verder is bepaald dat het. Venezue- laansch gouvernement de waarde sbetalen zal van de levens behoeften gebruikt aan boord van de generaal Piar door de soldatenalsmede van de goederen die aan boord vernield zijn (de aanhouding was geschied onder voorwendsel, dat de Piar oorlogscontrabande aan boord had hetgeen echter bleek niet waar te zijn) en de kosten der aanhouding te Maracaïbo. Van beide kanten zal daarvoor iemand benoemd worden, om de vergoeding op te maken. De heer Rolandus is, bij gelegenheid van het terugkeeren der oorlogschepen van de Venezuelaansche kustvoor eenige dagen overgekomen en is gisteren wederom op de Vesuvius naar zijn post vertrokken. Binnen weinige dagen zal de Cor nelis Dirks van hier naar St. Eustatius vertrekken om er een detachement troepen onder bevel van den 2den luitenant der jagers, du Cloux, overtebrengenen het daar zijnde, onder bevel van den lsten luitenant Creutzhierheen te brengen. Deze luitenantdie in West-Indie gedetacheerd was voor 3 jaren, maar die er wel reeds 5 is geweest, zal dan repatriëren. De Prins Maurits blijft zeer lang uit; men had dien oorlogs bodem reeds in de vorige maand hier verwacht. Nederland- sche koopvaardijschepen liggen hier thans niethet eerste dat wij verwachten is de Santa Roza en spoedig daarna de Rafaël. De gezondheidstoestand der manschappen van de land- en zeemagt laat niets te wenschen over. De gevreesde oogziekte heeft zich niet geopenbaard en het particulier huis voor de mogelijke lijders is al sedert eenige weken ontvolkt en gesloten. Een paar matrozen zijn in de laatste dagen verdronken mis schien wel ten gevolge van overgroot gebruik van spiritueel en met krijgsmanseer begraven. Maar is land- en zeemagt gelukkig gezond, met de inwoners, ten minste de kleine inwoners is dit niet het geval. Honderde kinderen lijden aan de mazelenof aan een ziekte die daarmede overeenkomt. De ziekte begint bij de meesten met vrij hevige koortsen en be- naauwdheid in keel en op borsttotdat de uitslag zich openbaart. De Prins Maurits, commandant Kemper, van Rio Janeiro hier aangekomen en de Cornelis Dirks is met het detachement soldaten naar St. Eustatius gestoomd. Naar ik heden verneem zal het smaldeel, dat hier ligt, binnen kort naar Nederland terugkeeren, zoodat het gerucht, dat de Djambi naar O.-Indie zou vertrekken, van grond ontbloot blijkt te zijn. De Vesuvius is ook weder binnenen deze zalmet de Zeeland en de Djambi, nog een togtje naar Porte Cabello en Coro doen. In het tot hulphospitaal gehuurde huis zijn weder eenige ongestelde officieren opgenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 68°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 60u. Zaturdag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 63°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 2 uur 65°. te 4 uur 68°. De Koning en de Koningin der Nederlanden, die Woens dag avond uit Parijs zijn vertrokkenhebben des ochtends een laatste bezoek aan het museum in het Louvre gebragt, dat 2 uur duurde. De Koningin is in deze zalen zoozeer te huis, dat zijden Koning daar rondleidendehem alle verlangde aanwijzingen kon geven. 's Avonds tegen 9 ure wachtte prinses Clotilde aan het Spoorwegstation H. M. de Koningin op, die aldaar vergezeld van Keizer Napoleon verscheen en met de trein, uit vier bij zondere Keizerlijke rijtuigen waaronder twee prachtige waggons naar Stuttgardt vertrok. - Z. M. de Koning die inmiddels bij de Keizerin was geblevenvertrok later en werd door prins Murat naar het station vergezeld waar graaf de Persigny, graaf de Nieuwerkerke en andere hooggeplaatste personen zich bevonden. Het plan bestaat om te Londen in het begin der aan staande maand Junij een openbare zamenkomst tot behande ling van vraagpunten betreffende het armwezen en de liefda digheid te houden. Deskundigen en belangstellenden uit alle

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2