Buiteniarüisch Nieuws. dienst, bij ziekte enz. een gedeelte, berekend a 1/40 voor elk dienstjaar, doch ook op dezen regel heeft men meermalen en niet altijd op vaste beginselen gegronde uitzonderingen toe gelaten, en al wierd hij getrouw nageleefd, nog zou hij weinig zekerheid geven. Het is namelijk wel eens verschillend uitge legd wat als landstractement moest beschouwd wordenen gesteld dat hieromtrent volkomen zekerheid heerschte, dan nog verdient het beginsel, om het tractement uitsluitend als maatstaf aautenemen afkeuring, daar de predikants-tractemen- tenop zeer verschillende wijze en op onderscheidene tijden ontstaan en vastgesteld zeer uiteenloopende zijn. Het was voorts een vaststaand denkbeelddat er verband moest zijn tusschen tractement en pensioenen toch gevoelde, menbij de groote onevenredigheid der predikants-tractemen- ten, die slechts gedeeltelijk uit 's lands kas betaald worden, het onaannemelijke om dat verband daartestellen. Men wilde daarom de zaak laten rustenopdat men bij het toekennen van pensioen eenigzins vrijer en naar omstaudigheid zou kun nen te werk gaan. Donderdag middag heeft er bij Z. M. den Koning een groot diner plaats gehad waaraan H. M. de Koningin-moeder, HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins en Prinses Hendrik, benevens HD. gevolg hebben deelgenomen. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft de reuzin Mile Elsbeth, die zich thans op de kermis te 's Gravenhage be vindt, met een bezoek vereerd. Z. K. H. Prins Alexander heeft de schouwburgen van de heeren Verdi en Bamberg met een bezoek vereerd, wier voorstellingen steeds grooten bijval mogen verwerven. Door den directeur van 's rijks kweekschool voor schoolon derwijzers is aan het stedelijk bestuur van Haarlem kenbaar ge maakt, dat het gouvernement het voornemen heeftvoorloopig ten behoeve van de practische opleiding der rijks kweekelingen aldaar een lagere school aan 's rijks kweekschool te verbinden, en daartoe tijdelijk een tusscheuschool van de gemeente over te nemen. Door wijlen Mr. G. T. J. Wicherlinkin leven presi dent bij het provinciaal gerechtshof in Overijssel, is aan de algemeene armen der gemeente Zwolle gelegateerd de som van 4000. In een der sloten te Stellendam, die gemeenschap met het buitenwater heeft, is een levende inktviscb (sepia officinalis) gevangennaar gissing buiten zijn armen 5 palmen lang en 3 palmen breed. Men verneemt, dat de effecten, ter waarde van 3 ton, toebehoorende aan Mevr. R., aanwezig in een brandkast, die van 's namiddags 1 uur tot 's morgens drie uur aan het vuur was blootgesteld, aan een onderzoek te Amsterdam zijn onder worpen, en niet één stuk zoo beschadigd is, of de identiteit kan er van bewezen worden. - Voor zoover bekend is, was te Enschede bij verschillende brandwaarborg-maatschappijen voor 7 millioen verzekerdwaarmede echter het verlies op verre na niet gedekt zal zijn. De onderscheidene maatschappijen zijn bezig met het opne men der geledene schade. Men roemt de grootmoedigheid van de Nederlandsche, maar beklaagt zich over de kleingeestigheid van enkele buitenlandscbe maatschappijen die opgave verlangen van alles wat er op het oogenblik van den brand aanwezig was. Een menigte levensmiddelen, bestaande in worst, spek, erwten, boonengerst, gort, zout enz., benevens een menigte kleedingstukken werden door de ingezetenen van Wijhe bij- eengebragt, alsmede de som van 380, welke onmiddelijk van daar naar Enschedé zijn verzonden. De schaalcollectedoor Burgemeester en Wethouders te Schiedam aan de huizen der ingezetenen gehouden, voor de slagtoffers van Enschedé, heeft opgebragt een som van 2346. Bij de Amsterdamsche commissie voor de noodlijdenden van Enschedé is reeds een som van ruim 7609 ontvangen. In de gemeenten Hardenberg en Gramsbergen heeft men stukken verbrande zijden japonnen en omslagdoeken, alsmede kaarten gevonden die door de felle wind aldaar waren heen gevoerd op den dag van den Enschedéschen brand. Men bere kent den afstand op circa 10 uur. Het vertrek van 's rijks stoomschip Ardjoeno, tot afha ling van het Japansche gezantschap van Londenis bepaald op 1 Junij a. s. Naar men verneemt is tot kommandant van gemelde bodem benoemd de kapitein ter zee G. C. C. Pels Rijckeu. Te Ridderkerk is het verblijdend berigt ontvangen, dat Ds. C. H. Bervoetste Hengelohet beroep naar die ge meente heeft aangenomen. Donderdag avond brak over onze stad en omstreken een hevig onweder uit, dat van 9 tot 11 ure door kletterende donderslagen en fel bliksemlicht vrees voor ongelukken deed ontstaan. Gelukkig heeft men van geen andere onheilen ge hoord dan dat onder de gemeente Hazerswoude een watermo len is getroffen en in brand geraakt, terwijl ook hier en daar vee in de weide is gedood. Aan het Bataviaasch Handelsblad ontleenen wij nog het volgende //Van alle plaatsen, waar zich rijst bevindt, zijn ladingen onder weg naar den Oosthoek, maar te Soerabaya beweert men, dat deze ladingen die residentie voorbijgaan en naar dc meer oostelijk gelegen provinciën worden gezonden aangezien de resident van Soerabaya den onstaathuishoudkundigen maat regel genomen en de Chinesche rijsthandelaren aldaar zoude gepersuadeerd hebbenhun voorraad rijst niet hooger dan voor 12 de pikol te verkoopen men vreest dat hierdoor geen nieuwe voorraad aangebragt, en op het einde wezenlijke hongersnood zal worden voortgebragt. De nieuwe rijstoogst kan eerst binnen twee maanden afdoende hulp bieden. Aangaande de oorzaken van het ontstane gebrek heeft de regering noch de pers tot hedeu zich uitgelaten. Die oor zaken liggen echter voor de hand. Eerst een natte oostmousson en daardoor minder of geen tweede gewashetgeen men ten minste op een derde van het voedsel der bevolking kan berekenendaarna een zware re- genmoussonvergezeld van overstroomingen en dijkbreuken gepaard met vernietiging van vele zaadbeddingen en reeds uitgeplanle rijstvelden, waardoor de bevolking, behalve veel vuldige zware en onbetaalde werkzaamheden tot beperking der overstroomingen ook nieuw werk te verrigten had in de rijst velden, dubbele zaad paddy gebruiken en het overschot van padi moest bewaren tot vervanging van het niet geslaagde 2de gewas. Bovendien ontvangt Oost-Java een groot gedeelte der noo- dige rijst van Bali en Lombok, waar de oogst ook zoo mid delmatig is uitgevallen, dat daar de pikol rijst op dit oogen blik in plaats van 2 a 3 gulden reeds 6 a 7 kost. Het gebrek was dus te voorzien en kon bij doelmatige maat regelen worden voorkomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te o uur 73°, des avonds te 3 uur 62°, te 10 uur 59°. Vrijdag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 63°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 2 uur 66°. te 4 uur °68. Donderdag den 15den Mei zou het openbare consistorie te Rome tot behandeling van de zaak der Japansche martela ren worden gehouden. De Paus wil daarbij al de oude ge bruiken in acht nemen en aan die plegtigheid al den luister bijzettendien het Pausdom ten toon weet te spreiden. Uit dien hoofde zal de vergadering in de zoogenaamde koninklijke zaal op het Vaticaan worden gehouden; de Paus zou er in den draagstoel en met de drievoudige kroon op het hoofd verschijnen. Den 22 en den 24 Mei zullen, naar het oude gebruik, half-openbare consistorien tot verdere behandeling dier zaak plaats hebben. Volgens de jongste berigten uit Rome begonnen aldaar, met de prelaten der Kerk, ook reeds bedevaartgangers uit andere landen aautekomen. Vele bisschoppen der door de Piemontezen bezette provin ciën van den Kerkelijken Staat hebben bij den Paus aange vraagd of zij bij gelegenheid van het kanonisatiefeest naar Rome zouden komen. De Paus antwoorddedat hij in dit opzigt geen verantwoordelijkheid kon op zich nemen en dat zij het best in staat waren te beoordeelen, of zij hunne dioce sen zonder gevaar zouden kunnen verlaten. Uit deze provin-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2