N°. 684. Zaturdag 17 Mei. A0. 1862. Binnenlandsch Nieuws. LEID8€H DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per po9t 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nera- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Tedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu. welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct». Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 n. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m,; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.j 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 31 ra.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2^. u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat; 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijkcs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van ll1 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect i9 te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft bepaalddat tot aankweeking en opleiding uitsluitend voor korporaals en onderofficiers der artillerie een afzonderlijke instructiecompagnie zal worden opgerigt, welke gestationeerd zal zijn te Schoonhoven. Z. M, heeft bekrachtigd de verkiezingen der Konink lijke academie van Wetenschappen van Prof. W. Moll tot on dervoorzitter der letterkundige afdeeling en door de natuur kundige afdeeling als Voorzitter Dr. G. Simons, als onder- Voorzitter Prof. C. J. Matthes en tot gewone leden Dr. P. Bleeker te Leiden en Prof. P. J. van Kerckhof te Groningen. In de zitting der Tweede Kamer van Donderdag 11. wa ren aan de orde de beraadslagingen over het wetsontwerp tot goedkeuring van eenige artikelen der in Belgie gesloten over eenkomst tot de regeling der wateraftappingen uit de Maas. De heer van Lijnden zegt; Alvorens mij in de discussien te men gen, wensch ik aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een vraag te doen, namelijk, of de regering volhardt in de houdingdie zij in deze zaak bij de memorie van beantwoor ding heeft aangenomen en die ook gisteren door den Minis ter is volgehoudennamelijk, dat zij in geen verdediging wil treden van het ontwerp thans in beraadslaging. Het zou mij aangenaam zijn zoo de Minister hierop eenig antwoord wilde geven. De Minister van Buitenlandsche Zaken antwoordtdat de houding, gisteren door hem verdedigd, is de houding welke het gouvernement besloten heeft in deze zaak aantenemen. De heer van Lynden zegt, dat het hem, na deze herhaalde verklaring, moeijelijk valt aan de discussie deeltenemen. Hij acht de houding der regering geheel in strijd met onze grond wettige voorschriftendie aan de regering voorschrijven de voordragten van haar uitgaande te verdedigen. Hij vindt die houding ook onverantwoordelijk, omdat zij de strekking heeft de verantwoordelijkheid van de regering aftewerpenen die geheel op de Kamer overtebrengen. Hij acht. zich dus verpligt aan de discussie en verdere behandeling dezer zaak geen deel te nemen. (De heer van Lynden verlaat hierop de vergadering). Vóór de ratificatie van het tractaat met Belgie hebben gestemd de heeren van Bosse, Taets van Amerongenvan Lith de Jeude, Storm van 's Gravesandevan Goltstein, Be- gram en van Diggelen. Van de stemming onthielden zich door de Vergaderzaal te verlaten de heeren: Hoekwater, Lyclama aNyehoIt, Hoffman, van Foreest, van Heiden Reinestein Kien Schimmelpenninck, van Asch van Wijck en van Lynden. Aan de Memorie van toelichting gevoegd bij het Wetsont werp tot regeling der kerkelijke pensioenen, ontleenen wij de volgende algemeene beschouwingen Het wets-ontwerp wordt aangeboden omdat de Regering doordrongen is van de noodzakelijkheid eener regeling van de kerkelijke pensioenen. Deze regeling der kerkelijke pensioenen kan geschieden zonder dat de schatkist daardoor veel meer dan nu bezwaard wordt. Evenwel zullen de pensioenen der predikanten bij de kleinere kerkgenootschappenen die der predikants-weduwen in het algemeen eenige verhooging van uitgaven noodzakelijk maken. De bezwaren, door welke men zich tot hiertoe heeft laten afschrikkenbestaan wel is waar nog, maar zullen bij nader inzigt blijken niet van zoo groot gewigt te zijn. Vooreerst heeft men getwijfeld aan het wen- schelijke eener regeling der kerkelijke pensioenen en hebben in antwoord op de vele stemmen, welke zich daarvoor deden hoorenenkele zich daartegen verklaard, vooral onder de predikanten zeiven. Mindere bekendheid met den bestaanden toestand, of wel vreeze, dat men geringer pensioen zal beko men, dan waarmede men zich tot dusverre gevleid heeft, schijnt daartoe aanleiding gegeven te hebben. Immers wan neer men de lijst der predikants-pensioenen met aandacht ga deslaat zal men opmerken dat vaste beginselen en gelijk matigheid bij het verleenen daarvan dikwerf ontbraken. In enkele gevallen is wel bij Koninklijk besluit voorzien (bijv. voor Amsterdam, Limburg, voor 't platte land van Gronin gen); meestentijds echter wordt de aanspraak van een predi kant op pensioen op zich zelve onderzocht en hem een groo- ter of kleiner toegekend, naar de meer of min milde uitlegging der bestaande besluiten en gebruiken. Als regel is wel bij het Departement van Hervormde dienst aangenomen behoud van 't landstracfement na wjan^e^

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1