Buitenlandsch Nieuws. nijverheid op de Algeraeene Tentoonstelling te Londen, zien wij dat van hier te lande en de Koloniën zijn tentoongesteld 387 nommers, die ieder weder verschillende voorwerpen be vatten. Slechts Dr. Junghuhn van Java heeft de nijverheid onzer koloniën vertegenwoordigd door de inzending van eenige soorten van de kinaboom en de daarvan afkomstige kinabast. Uit Leiden treft men aan: tafelzout van den heer Brandhoff Isselraan verfwaren van den heer Noortveen en Comp, boek - weitenmeel en grutten van den heer P. L. Paters, gebakken steen van den heer W. F. K. A. Truffino en van de firma Muller en Comp te Valkenburg, wollen manufacturen van de heeren J. J. Krantz en Zn, J. Scheltema Jz., Gebr. van Wijk en Comp, P. F. J. IJsselsteynJ. C. Zaalberg en Zn. en J. Zuurdeeg en Zn. en wollen garens van de heeren P. van der Meer en Zoon; Boekwerken in de Japansche, Chinesche en andere talen van den heer A. W. Sythoff; vergulde lijsten van de heeren D. Sala en Zonen en geschilderde transparant gordijnen van den heer J. E. Zirkzee. Ten gevolge der plaats gehad hebbende verkiezing voor leden der Provinciale Staten in de verschillende kiesdistricten wegens de gewone periodieke aftreding, zijn verkozen in de volgende districten: Hoofdkiesdistrict Leiden. Ingekomen 316 stembriefjes, van onwaarde 3. Geldige stemmen 313; volstrekte meerderheid 157. Verkozen de heeren Mr. H. P. J. Tollens met 158 en Jan van Heukelom met 157 stemmen. - Mr. H. Cock verkreeg 146, Mr. S. Tak 84, Mr. J. Luzac 35 en Mr. D. A. graaf van Limburg Stirum 11 stemmen. Kiesdistrict Leiderdorp. Geldige stemmen 467. Verkozen Jhr. A. L. van Heteren Gevers met 382 stemmen. Herstem ming tusschen de heeren Mrs. C. de la Bassecour Caan met 227 en D. A. graaf van Limburg Stirum met 104 stemmen, De heer A. E. Koest van Limburg verkreeg 92 stemmen. Kiesdistrict 's Gravenhage. Geldige stemmen 298. Verkozen de heeren E. H. baron Reugers van Warmenhuizen met 268, Jhr. J. Mock met 261, Jhr. Mr. W. A. C. de Jonge met 259, Baron van Brienen van de Groote Lindt met 258 en Mr. G. P. Emants met 168 stemmen. De heer A. Elink Sterk, aftredend lid, bekwam 134 stemmen. Kiesdistrict ïiuoiieuj. ijeldige stemmen 618. Verkozen de heeren Mr. G. F. van Tets met 485, Mr. W. C. Waterschoot van der Gracht met 453 en de Burgemeester Mr. C. Fock met 439 9temmen. Jhr. M. Salvador verkreeg 210 stemmen. Kiesdistrict Rotterdam. Ingekomen 468, van onwaarde 7. Geldige stemmen 461volstrekte meerderheid 231. Hiervan vereenigden zich op de heeren Mr. J. C. Reepmaker 433, Joost van Vollenhoven 429, H. T. Lohnis 421, Mr. J. van Stolk Czn. 399, L. Pincoffs 381, C. E. Viruly 325, Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot 263, Mr. W. S. van Reesema 237. Derhalve acht kandidaten in plaats van de benoodigde zeven het bureau van stemopneming heeft in dit exceptionele geval nog geen decisie genomen. Kiesdistrict Utrecht. Herkozen de heeren Jhr. Mr. H. A. M. van Asch va nWijck, Mr. W. R. Boer, van Boetzelaer, Mr. P. A. BroersMr. A. H. Metelerkamp en C. J. van Veersen. Dingsdag avond heeft de groote kerkeraad van de Ne- derduitsch Hervormde gemeente te 's Gravenhageuit he vroeger zamengesteld negental, het volgend drietal van pre dikanten opgemaakt: DD. W. Hoevers, te Leeuwarden; H. Brouwer, te Veendam en R. Koopraans van Boekerente Harlingen. En is dadelijk tot herder en leeraar aldaar beroe pen de Weleerw. heer W. Hoevers. Door den gouverneur-generaal van Neêrl. Indie is wegens ziekte ontslagen den adsist.-resident van Galoe G. C. Serva- tiusvoorts geplaatst bij het groot militair hospitaal te Wil lem I de offic. van gezondheid 3de kl. W. J. J. Zuur en W. van Geer en wegens ziekte een tweejarig verlof naar Neder land verleend aan den kapt. der inf. L. H. J. Wollweber. De litterarische faculteit van de Leidsche Hoogeschool alhier is voornemens admissie-examen te houden op Maandag den 16 Junij e k. Zij die verlangen zich aan dat examen te onderwerpen, worden uitgenoodigd bij gefrankeerde brieven, vóór den 6den, en niet den \<$den, dezer maand, daarvan kennis te geven aan den secretaris der genoemde faculteit» den heer J. G. Hulleman. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 52°. Woensdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 56°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 2 uur 61°. te 4 uur 60°. Dezer dagen is te Wiesbaden overleden generaal Demi- doff, een neef van Vorst A. Demidoff, den echtgenoot van Prins Mathilde. De heer Goldenberg te Brussel heeft zich bereid ver klaard tot inzameling van giften ten behoeve der slagtoffer3 van den ontzettenden brand te Enschedé. Te Munster heeft zich een commissie gevormd tot. het bijeenzamelen van gelden ten behoeve van de noodlijdenden te Enschedé. Keizerin Eugénie heeft tot honoraire vice-presidenten der /rVereeniging van den Keizerlijken Prins" benoemd HH. KK. HH. de Prinsessen Maria Clotilde Napoleon en Mathilde; voorts is eerstgenoemde tevens tot voorzitster des dames-pa tronessen aangewezen en zijn eveneens door H. M. benoemd tot vice-presidenten: mevrouwen gravin Walewska, Baroche, Troplong en gravin de Mornyen tot thesaurierster mevr. de baronnes Hausmann. Tijdens het onweder van 11. Woensdag werd het bus kruidmagazijn der vrijwillige artilleristen te Garston door den bliksem getroffen en met een vervaarlijke ontploffing vernield. Ook in andere deelen des lands heeft dit onweder, dat van zeer groote hagelsteenen en een ontzettende hoos vergezeld gingbelangrijke schade aangerigt. De heer Mirès houdt zich thans bezig met een groot fiuantieel plan waartoe omstreeks 200 millioen vereischt zou den worden. Hij spreekt nu en dan over dit plan met eenige zijner vrienden, maar met veel geheimzinnigheid, zoodat men niet weet waarin het bestaat. Overigens heeft hij de ban kierszaken weer begonnen met een tien- of twaalftal bedienden op zijn kantoor. Zaturdag avond te 6 ure hebben HH. MM. de Koning en Koningi» <ior Nodorlandcn op het paleis der Tuilerien de hulde van het corps Diplomatiek ontvangen. Daarna begaven zij zich naar het groote bal, dat door Prinses Mathilde werd gegeven. Keizerin Eugénie, die zich tegen tien ure mede op dit feest vertoonde, vertrok een uur na middernacht. Zjj droeg een hoogst eenvoudig wit kleed, dat intusschen door zeldzame bevalligheid hare schoonheid nog beter deed uitkomen. H. M. Koningin Sophie had een blaauvv kleed aan en droeg op het voorhoofd een diadeemschitterende van edelgesteentende Koningin verliet het bal nog een half uur vóór de Keizerin. Alle leden der Keizerlijke familie woonden met het meeren- deel der Ministers en een aantal hooggeplaatste personen dit feest bijhetwelk tot vier uur in den morgen duurde. Het hotel leverde met het prachtige electrisch licht een betoove- rend schouwspel op. Maandag avond heeft er op de Tuilerien een bal plaats gehad ter eere van de Nederlandsche Vorstelijke personen. Zondag woonden de Koning en de Koningin een groot diner bij den Minister van Staatgraaf Walewskybijna afloop waarvan de artisten der Fransche comedie twee bedrijven op voerden van //Les femmes savantesvan Molière. Intusschen heeft ook in de Fransche hoofdstad het berigt van den ont zettenden brandwelke de stad Enschedé als het ware totaal verwoestte, een zoo pijnlijken indruk gemaakt, en vooral Ko ning Willem III en zijne Gemalin dermate met droefheid en deelneming vervuld, dat HH. MM. hun verblijf te Parijs zullen bekorten. Donderdag hebben 5 medici van het Japansche gezant schap een bezoek afgelegd in King's College Hospital. Dit hospitaal is een der nieuwsteen al de hulpmiddelen en ver- eischten der nieuwere wetenschap zijn bij zijn oprigting in het oog gehouden. Zij bezagen alles met de grootste naauwkeu- righeidde meeste medicijnen bleken hun bekendmaar de eenvoudige pillenmachiue trok ten zeerste hun aandacht, en het smeren der pleisters vonden zij zoo belangwekkenddat zij van elke soort een staaltje medenamen. De gazkagchels in de keuken wekten evenzeer hun bewondering, en van de deug-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2