Binnenlandsch Nieuws. J. VAN HEURELOM. Mr. S. TAK. hebbende openbare installatie van een nieuwen rechter, is door den achtbaren Voorzitter eene en andere uitdrukking gebezigd die getuigde van lof en erkentelijkheid, zoowel als van ge- reede erkenning van billijke aanspraken. Mr. Samuel Tak be zit een karaktertrek, rondborstigheid, die elk rechtschapen mensch hoog waardeert, en voor behandeling van openbare zaken van uitstekend belang isomdat men weet wat men aan zulke personen heeft. Onze keuze is niet twijfelachtig. Wat men niet verbergen kan voor den Alziendemoet men, als het oorbaar is, ook durven openbaren voor iedereen. Ons stembriefje zal bevatten de namen van de heeren Z. M. heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer W. F. Kronenberg, directeur der tapijtfa- briek te Deventer. HH. MM. de Koning en Koningin zullen morgen Pa rijs verlaten. Z. M. zal naar de residentie terugkeeren en H. M zal zich van daar naar Stuttgard begeven. Zaturdag middag heeft er bij Z. K. H. prins Frederik op HDs. kasteel Het Huis de Paauw, in de groote zaal een prachtig diner plaats gehad waaraan de leden van het corps diplomatique en vele anderen hebben deelgenomen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, bij missive van den öden dezer den heeren Comm. des Konings in de pro vinciën medegedeelddat noch de vermelding van de namen van aftredende leden, noch eenige andere bijvoeging in den oproepingsbrief ter verkiezing van leden van den Gemeente raad, de Provinciale Staten, of de Tweede Kamer der Staten- Generaal met de wet strookt, en dat, al ware het enkel om aanleiding tot misbruiken te weren, elke willekeurige bijvoe ging moet worden gemist. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn in de Zitting van den 8sten Mei de navolgende verzoekschriften ingekomen, als: 1°. drie adressen, houdende aandrang op verwerping van het wetsontwerp wegens den spoorweg van Leiden naar Woerden, als van H. P. E. Schattenkerk en an dere grondeigenaren of verbruikers van gronden in de ge meente Alphen2°. van H. van Elten Sr. en andere grondei genaren of verbruikers van gronden in de gemeenten Bode graven, Zwammerdam en Waarder, en J. Kerkvliet en andere grondeigenaren of verbruikers van gronden in de gemeente Hazerswoude; 3°. een adres van H. J. Halbertsma en anderen te Leidenten voordeele van het genoemde wetsontwerp. Gelijk men zich zal herinneren heeft in het vorige jaar de gemeenteraad van 's Gravenhage zich tot den Koning ge wend met verzoek om het Haagsche Bosch aan de gemeente aftestaan. Den 9den Januarij 11. heeft de Minister van Finan- tien geantwoordt dat hij genegen was om medetewerken tot overdragt van den eigendom op zekere voorwaarden. In de zitting van den Gemeenteraad van 28 Januarij werden die voorwaarden in noofdzaak aangenomen behalve eennamelijk voor den Nieuwen Doelen, thans in gebruik voor de arrond.- rechtbank, aan het rijk aftestaan; slechts twee leden van den raad waren bereid zich dit offer voor het Bosch te getroosten. Wij vernemen, dat de Minister van Finantien na dit weige rend antwoord aan den Gemeenteraad heeft te kennen gege ven, dat hij het Bosch niet aan de gemeente wil overgeven. Naar men verneemt is er concessie aangevraagd tot het daarstellen van een stoombootdienstgedurende de zomermaan den, van 's Gravenhage naar Scheveningen en vice versa. Door de arrondissements-rechtbank te Amsterdam is be pleit de eisch der Hervormde diaconie te Hoorn tegen de stad Hoorn, over de eigendom der Noorderkerk met de daartoe behoorende vaste goederen en fondsen. De eisch werd toege licht door Mr. A. Philips en bestreden door Mr. I. G. A. Faber en Mr. A. Brugmans, advocaten te Amsterdam. Uit Delft worden met allen spoed vele veld-tenten en 1000 dekens op last van Z. M. de Koning naar Enschedé gezonden. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben een algemeene collecte in dat gewest uitgeschreven ten behoeve der slagtoffers van den brand te Enschedé. De burgemeester der gemeente Wijke heeft het denkbeeld aan de hand gegeven, om die zon der woning zijn in andere gemeenten huisvesting en voeding te verschaffenwaartoe hij voor een paar honderd dier onge- lukkigen in zijn gemeente wel kosteloos gelegenheid weet te vinden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zullen al daar Woensdag aanstaande reeds een algemeene schaalcollecte houden. Bijzondere berigten uit Enschedé behelzendat van een familie aldaar zich bijna 3 ton gouds in effecten in een brand kast bevonden, die door den brand is vernield. Het getal verbrande huizen wordt op 600 en de schade op 5 millioen gulden geschat. Van het gemeente-archief schijnt, volgens een berigt in de Staats-courant, dat van den burgerlijken stand gered te zijn. Te Arnhem is de heer Reimanlid der Kamer van Koophandel en voornaam handelaar, uit een bovenraam zijner woning op straat gevallen en dadelijk overleden. De heer Mutsaers, lid der Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Brabant, heeft zijn ontslag genomen, zoodat er nu twee plaatsen in dat collegie zijn opengevallen. Het provinciaal gerechtshof van Noord-Brabant heeft Donderdag 11. de 38jarige huisvrouw van Joh. Willemse te Tilburg schuldig verklaard aan het opzettelijk in brand steken van brandbare stoffen, derwijze geplaatst om de brand tot een gebouw te doen overgaan en haar overeenkomstig de vorde ring van het publiek ministerie veroordeeld tot de straffe des doods, uittevoeren binnen 's Hertogenboschmet aanplakking van een extract van 's hofs arrest zoo te Tilburg als te 's Her togenbosch. Naar men verneemt hebben vele vleeschhouwers te 's Hage de prijs van het kalfsvleesch met 10 centen per Ned. pond verminderd. Naar men verneemt, zal van heden Maandag bij de meeste broodbakkers te 's Hage verkocht wordengebuild tarwebrood voor 23 cents, ongebuild tarwebrood voor 17 c., en het roggenbrood zonder siroop voor 11 c. Terwijl tevens zal verkocht worden extra fijn wit brood voor 23 c., en het roggenbrood met siroop voor 13 c., alles per Ned. pond. Woensdag namiddag omstreeks 5 ure heeft te Velsen een windhoos bij een hevige onweersbui boomen ontworteld en daken beschadigd en is een koe in de weide door den bliksem gedood. Tusschen Makkum en Harlingen is te gelij kertijd een schip gezonken ten gevolge van een windhoos. LI. Woensdag heeft ook te Vaals in Limburg een brand gewoeddie het schoone gesticht der zusters van het Heilige Hart bijna geheel heeft in den asch gelegd. Slechts een vleugel is behoudenterwijl de R. K. kerk ook aanmerkelijk is be schadigd. Zaturdag namiddag te 2 ure is te Almelo in een katoen spinnerij ook brand ontstaanmaar niettegenstaande den hevi- gen wind spoedig gebluscht. De aartsbisschop van Utrecht zal, naar men verneemt, tijdens zijn verblijf te Rome bij den H. Stoel pogingen aan wenden omwegens zijn hooge jarente worden ontheven van het bestuur van het bisdom 's Hertogenbosch en daarvoor een afzonderlijken bisschop te benoemen. Men verzekertdat de R. K. kerk op het Binnenhof te 's Gravenhage zich in zulk een bouwvallige toestand bevindt, dat het niet veilig is die kerk langer te gebruiken, waarvan de Minister van Binnenl. Zaken aan die voor de Zaken van de R. K. Eeredienst kennis heeft gegeven. Het Parochiaal kerkbestuur van den H. Jacobus te 's Hage heeft bekend gemaakt, dat het R. K. kerkgebonw op het Bin nenhof door vier deskundigen naauwkeurig is onderzocht, en dat er geen den minsten grond bestaat voor eenige bekommering of ongerustheid over de hechtheid van dat aan de Katholieken dierbare kerkgebouw. Nadat Zondag morgen te Rotterdam Ds. Chantepie de la Saussaye bevestigd was geworden door Ds. Adriani met een leerrede over 1 Corinthe IV vers 1 en 2, hield ZEerw. des avonds in de Groote kerk zijn intreêpredikatie, en wel naar aanleiding van 1 Corinthe III vs. II: //Want niemand

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2