Buitenlandsch Nieuws. liefelijk beeld van zijn onvergetelijken vriend. De heer van Eelde, regenthuismeester van het krankzinnigengestichtsprak een woord van rouw en dankbaarheid en de heer Dibbits kandidaat in de theologie, eenige woorden vol diep gevoel aan de geopende groeve, waarin het laatste overschot van zijn vaderlijken vriend zou nederdalen. Dr. van Lith, geneesheer directeur van het krankzinnigengesticht uitte de gevoelens van hoogachting, dankbaarheid en vriendschap, en bragt hulde uit naam der wetenschap en hare beoefenaren aan de nagedach tenis van den overledene. Prof Domela Nieuwenhuys trad uit de talrijke schaar voor en diens rede, waarin hij den grooten inan een profeet noemdedie de in de natuur weggelegde woor den van den Schepper wist te verklaren maakte op de talrijke menigte een diepen indruk. De zwager des overledene, de heer J. Schroder, secretaris-generaal bij het depart, van Binnenl. Zakenbedankte namens de familie voor de blijken van ver eering der nagedachtenis van den afgestorvene. Ja in Neder land zal menigeen gevonden worden, die een traan van dank baarheid wijdde aan den man, wien het droevig lot van allen wier verstandelijke vermogens in meerdere of mindere mate gekrenkt werden, zoo ter harte ging, dat met en door hem de verpleging van krankzinnigen in Nederland een gewigtig deel der zorg van het openbaar gezag geworden is. De heer Mr. M. J. Pijnappel, die het eerst op de no minatie geplaatst was voor de benoeming van een hoogleeraar in het hedendaagsch recht aan het Athenaeum te Amsterdam heeft verzocht daarvoor niet in aanmerking te komen. Daar te 's Hertogenbosch groote behoefte bestaat aan geschikte huisvesting voor den arbeidenden stand, heeft de afdeeling 's Hertogenbosch der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid het plan gevormd, om voorloopig bij wijze van proefneming een 18tal arbeiderswo ningen te doen bouwen. Teekeningen en bestekken zijn reeds vervaardigden het vooruitzigt bestaat dat een geschikt ter reingelegen ten Noorden der zoogenaamde Hofstad, tot dat doel op zeer inschikkelijke voorwaarden door de stad zal kun nen worden afgestaan. Ter bestrijding der onkosten stelt de afdeeling zich voor een kapitaal bijeentebrengen van ƒ20,000 by aandeelen van 100rentende 4 pCt. Woensdag is te Enschedé een brand uitgebarsten die een schrikverwekkende houding heeft aangenomen. De schoolopziener in het eerste district van Zuid-Hol land heeft aan het Dagblad van Zuid-Holland en 's Graven- hage het volgende ter plaatsing gezondenweder met verzoek om te doen opmerken dat de daarin vervatte beschouwingen zijn persoonlijk gevoelen behelzen: Het examen voor de acte van hulponderwijzer leverde dit maal een zeer gunstige uitkomst op; de meest gunstige, als men de verhouding tusschen toegelatenen en afgewezenen in cijfers uitdrukt; juist zoo gunstig als het voorlaatste examen, als er op gelet wordt, dat bet verschil in verhouding slecht3 ontstaan isdoor dat nu één candidaat meer onder de ge lukkigen is mogen geteld worden. Zeer merkbaar was op dit examen de meerdere gelegen heid tot oefening, die aan de candidaten thans geschonken is. Zij, die de normaallessen te 's Gravenhage, Botterdam en Gouda hadden bijgewoondlegden meest allen een zeer vol doend examen af; van de kweekelingen alhier, die tot de ca tegorie behooren, werd geen enkele afgewezen. Ook waren er eenige, die door openbare onderwijzers, dien daarvoor van Eijkswege een toelage wordt gegeven, waren opgeleid, die zeer wel voldeden. Even als de vorige maal waren ook uit eenige der beste bijzondere scholen te 's Gravenhage (en zeker ook van elders, doch dit kon ik niet naauwkeurig nagaan) kwee kelingen verschenendie hunnen onderwijzers eer aandeden. Vertrouwen op de toekomst schynt dus niet ongegrondte meer daar het van bijna alle candidaten mag gezegd worden, dat zij in ontwikkeling en beschaving hooger stonden dan nog kort geleden wel eens het geval was, zoodat het geheel geen onaangenamen indruk achterliet. Verzwegen mag het echter niet worden, dat ook nu weder gebleken is datwat er reeds moge verrigt zijnnog zoo veel te verrigten valt, dat jaren daartoe zullen noodig zijn. In de noodzakelijkste vakken van het lager onderwijs zag het er bij velen nog bitter uit. Het zou voor de meeste lezers van dit blad zeer vervelend zijn, zoo dit hier breedvoerig werd aan getoond,- en zij die de vorige berigten omtrent de examens hunne aandacht niet onwaardig gerekend hebbenzulleu wel weten waar het haperde, als zij vernemen, dat verreweg de meeste reeds gemaakte aanmerkingen blijven gelden. Keken- kunde en taal waren, zoowel theoretisch als practisch, voor velen nog struikelblokken. Het mag bijv. aan allen, die de opleiding van kweekelingen op zich hebben genomen, wel aanbevolen worden om te zorgen, dat hun leerlingen vlug zon der taalfouten leeren schrijven. Ettelijke, overigens zeer ver dienstelijke candidaten zondigden soms allergruwelijkst in hun opstellen tegen de eenvoudigste regels omtrent geslacht en naamval. Ook het grif oplossen van niet moeijelijke reken kunstige vragen ging niet allen even goed van de hand. En dat niet te veel gevorderd werdblijkt wel hieruitdat één der candidaten ze allenzonder een fout te makenin een half uur tijds niet alleen oploste, maar ook daarbij de bewer king schriftelijk beredeneerde. Intusschen was bij de toegela tenen vooruitgang in goed begrip van taal en rekenen te be speuren en omtrent de vormleer was de invloed van grondig onderrigt bijna bij alles zeer merkbaar. Men verneemt dat de dader van den moordlaatstleden Woensdag op den weg van 's Hertogenbosch naar Orthen ge pleegd, A. van Erp, thans zijn misdaad bekend en tevens de plaats aangewezen heeft waar hij het mesdat tot het plegen dier verschrikkelijke daad diende, in het water heeft geworpen. Door het Provinciaal kerkbestuur van Overijssel "zijn ua afgelegd examen tot de predikdienst toegelaten de kandidaten in de theologie P. Deetman en C. de Wilde Cz., en tot de algemeene Synode van 1862 afgevaardigd Ds. G. Bruna te Hasselt en als secundus Ds. H. E. Stenfert Kroese te Zwartsluis. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Wemeldinge Ds. W. Kluever te Wolfaartsdijk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 68°, des avonds te 3 uur 64®, te 10 uur 60°. Donderdag morgen te 5 uur 64®, te 8 uur 62°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 2 uur 69®. te 4 uur 64°. -1 i - De generaal Garibaldi bevindt zich thans aan de wateren van Trescone, om daar acht of tien dagen van de vermoeije- nissen zijner rondreis uitterusten. Sommigen beweren dat de generaal een uitnoodiging ontvangen had, om zich tot on dersteuning van den nu gedempten opstandnaar Griekenland te begeven, en dat bij die uitnoodiging niet had afgeslagen. Men wil weten dat de jongste gebeurtenissen in Pruisseu op den geest des Franschen Keizers eeH diepen indruk hebben gemaakt. Napoleon heeftzegt menzich ten dien aanzien de volgende woorden laten ontvallen//Het is steeds onvoorzigtig van een vorst om zich te hevig tegen de neiging der openbare meening aantekanten." De Belgische generaal Lahure heeft zich naar Yerviers begevenom namens Z. M., den Koning der Nederlanden te begroeten en tot aan de Fransche grenzen te vergezellen. In een steenkolenmijn te Grivegnée, bij Luik, is Za- turdag avond op het onverwachtst een der gangenalwaar een aantal arbeiders bezig waren op de gewone wyze de plaats waar steenkool uitgehouwen was met rotsblokken aantevullen, vol water geloopen, bij welke gelegenheid 14 werklieden, die zich 110 meters beneden de oppervlakte der aarde bevondenjam merlijk omkwamen. Geen der tot nog toe bekende voorteeke nen van de nabijheid des waters was waargenomenen het kwam met zulk een hevigheid uit den grond opwellendat slechts enkele hooger werkzame arbeiders hun leven nog in der haast konden redden. Den ingenieurs komt het verschijn sel ten eenemale onverklaarbaar voor. Onder de 14 slagt- offers zijn 8 huisvaders; een weduwnaar, die juist dezen dag voor het eerst daar werkzaam was, laat 10 onverzorgde kin deren achter. De mijn is grootendeels het eigendom van den Prins van Chimay. In het begin van 1860 kwam zich te Antwerpen vesti gen zekere Manuel Gil de Olivares, zeggende te zijn geboren op het eiland St. Thomas in Amerika, en voorgevende te zijn

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2