Buitenlandsch Nieuws. tast, 1°. omdat de Baad van State niet is gehoord; 2°. omdat aan enkelen restitutie van collegiegelden is verleend3°. omdat de wetenschappelijke opleiding voor O. I. ambtenaren twijfel achtig is. De heer Uhlenbeck antwoordt, dat op het Koninkl. besluit van 1859 evenmin de Baad van State is gehoord; dat geen restitutie heeft plaats gehad, maar een algemeene maat regel daaromtrent zal worden genomenen dat eer. weten schappelijke opleiding in Nederland door hem wordt gewenscht. In de Zitting der Tweede Kamer van 11. Vrijdag is over de interpellatie in zake de Delftsche Academie het woord ge voerd door de heeren Heemskerk Az., Duymaer van Twist, Schimmelpenninckde Brauw, Wintgens, van Hoevell, Mackay, Myer, Storm van 's Gravesande en van der Linden. De Mi nisters van Binnenl. Zaken en van Koloniën hebben op de be denkingen geantwoord en daarbij doen uitkomen, dat het Ko ninklijk besluit van 12 Maart geen verandering hoegenaamd brengt in den toestand der ingeschreven studenten, hun be noembaarheid verzekert, zonder aanspraak op benoeming en dus geen rechtmatige uitzigten of verwachtingen verkort. Het diploma voor de 1ste of 2de klasse is een vereischte tot be noeming, maar niet meer een recht op benoeming, ten ge volge waarvan vele ambtenaren op plaatsing moesten wachten inmiddels wachtgeld trokken, soms twee jaren lang en vaak aan ledigheid gewoon onbekwaam werden voor de dienst. De beraadslagingen gesloten zijnde, werd een motie van den heer Wintgens tot afkeuring van den maatregel met 57 tegen 8 stemmeneen van den heer Mackay tot uitstel der discussien met 43 tegen 22 stemmen en een van den heer de Brauw tot wijziging van het besluit met 40 tegen 25 stemmen verworpen. Donderdag heeft voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland gediend'de zaak die in der tijd zoo veel gerucht heeft gemaakt, wegens den diefstal die te Botterdam heeft plaats gehad op de persone van een jeugdig meisje, die door een bij haar onbekend persoon nabij het station van den spoorweg naar 's Gravenhage werd aangesproken, door hem vervolgens van daar naar een nabijzijnd huis was gebragt, alwaar hij haar eenige glazen punch had toegediend en vervolgens zich van haar sieraden had weten meester te maken. Deswege stond terecht H. Suurhofgewezen hofmeester, laatstelijk woonachtig te Botterdam, beschuldigd van diefstal bij nacht in een be woond huis en van enkelen diefstal. Na het hooren van negen getuigen, requireerde de heer advocaat-generaal van Nispen tot Pannerden tot een tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren. Door den verdediger den heer Mr. Karsten werd betoogd, dat het feit niet bewezen was, en dat de geloofwaardigheid van de bestolene niet kan worden aangenomen daar, volgens door hem verkregene informatien die getuige in 1859 was inge schreven als publieke vrouw te Botterdam ook dat zij later te 's Hage geruimen tijd in het speciaal ziekenhuis is verpleegd geworden. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op den 8sten Mei. Vrijdag morgen te 9 uur is de 4de komp. van het reg. veld-artillerieonder bevel van den kapt. P. A. Bauws, die twee jaren in de residentie in garnizoen heeft gelegenvan daar naar Leiden gemarcheerdin den loop van den morgen is de 3de komp. van het regement rijdende artillerie, onder kommando van den baron van Tuyll van Serooskerken, de residentie binnengemarcheerd. Het regement dragonders heeft de vertrekkenden uitgeleide gedaan alsook de binnenkomenden een eind wegs te gemoet gereden. Donderdag avond te 10 ure is te Utrecht in den ouder dom van 64 jaren overleden Prof. J. L. C. Schroeder van der Kolk, Hoogleeraar in de geneeskunde en regent van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen aldaar. -Na de Woensdag te's Hertogenbosch gehouden paarden- en beestenmarkt te hebben bijgewoond, begaven zich twee ingezetenen van het tot die stad behoorend gehucht Orthen huiswaarts. Even buiten de poort gekomen krijgen zij verschil; de eenvan Esp genaamdtrekt zijn mesen brengt zijn makker een hevige steek toe, met het ongelukkig gevolg dat hij het hart raakt, waardoor zijn slagtoffer onmiddelijk op de plaats zelve dood nederzeeg. De verslagene was van der Doe len genaamden was echtgenoot en vader van één kind. Door den breeden kerkeraad der Hervormde gemeente te Maassluis is op den 30sten April 11. ter vervulling der vacature, veroorzaakt door het overlijden van den weleerw. heer B. Nachenius Jr., het volgend alphabetisch gestelde twaalftal van predikanten opgemaakt: DD. H. C. Bervoets, te Hengelo; J. W. Felix, te Nieuwe Tonge; P. H. Hugen- holtz Jr., te Benswoude; H. de Jager, teEemnes-Buitendijks; B. C. Ledeboer, te Eibergen; H. Bomeny, te Bekken; J. A. P. Bis Lambers, te IJsselmuidenH. van Strien Cz., te Ben- nekom; J. F. Thieme, te Wijngaarden; J. P. D. van Veen te Krimpen aan de Lek; H. Worst, te Epe, en W. Zegers, te Oosterbeek. Donderdag avond is door den grooten kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente te 's Gravenhage, ter ver vulling van de vacature als leeraar bij die gemeente ontstaan, ten gevolge van het emeritaat aan Ds. de Willigen verleend, en het bedanken van Ds. Hofstede de Groot te Dwingelo, het volgende negental opgemaakt: als DD. Hoevers, te Leeuwarden; Koopmaus van Boekeren, te HarlingenKeiler van Hoorn, te Dordrecht; ter Haar, te Nijmegen ^Posthumus Meyjes, te Groningen; Moens, te Sneek; Brouwer, te Veen- dam; Buitenschildte Oegstgeesten de Mazure, te Ben- nebroek. Zondag 27 April werd te Zevenhoven de nieuwe leeraar der Hervormde gemeente Ds. J. Verwey Jz. ingeleid door zijn oom Ds. A. Verwey, emer.-pred. van Leiden. Ds. I. G. G. Moorrees te Kockengen heeft bedankt voor de beroepingen naar Engnierum en naar Giessen en Bijswijk. Door onvolledigheid der vergadering is de Algemeene^ Kerkeraad der Nederd. Herv. Gemeente alhier Vrijdag II. ver- pligt geweest het maken van een gros tot het beroepen van een predikant te verdagen. Met de maand Mei verwisselen velen van woning, maar nog meer van dienstboden. Op zich zelf reeds een onaange name noodzakelijkheid is aan die zorg nog een verpligting verbonden die nieuw is en onlangs eerst opgelegd. Elk hoofd van een huisgezin moet ter plaatselijke Secretarie uiterlijk bin nen een maand kennis geven, dat een inwonende dienst- of werkbode zijn huis heeft verlaten of daarin is opgenomen. Een koninklijk besluit gebiedt dat, en op de overtreding is gesteld een straf, die bestaan kan in een geldboete van 10 tot 100 gulden of in een gevangenisstraf van 1 tot 14 dagen, boete en gevangenisstraf ook wel te zamen, naar goedvinden van den rechter. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uui^ 49°. Zaturdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 51°, te 12 uur 59°, 's namiddags te 2 uur 61°. te 4 uur 56°. Ofschoon thans het bestaan wordt tegengesproken van plannen voor een huwelijk tusschen den Prins van Oranje en Prinses Anna Murat, is het toch niet onbelangrijk medetedee- len dat die Prinses de Protestantsche godsdienst belijdt. H. M. de Koningin der Nederlanden heeft met haar gevolg en vergezeld van den heer de la Ferrière, kamerheer des Keizers, een bezoek gebragt aan de Keizerlijke drukkerij te Parijs. Na door den directeur, den heer Anselme Petetin, te zijn verwelkomd, heeft H. M. verlangd, dat al de chefs der verschillende afdeelingen leden van den raad van administra tie, aan haar zouden worden voorgesteld. Onder deze heeren bevindt zich de heer Mohllid van het Instituut, die in Wurtemberg geboren en derhalve een oude kennis van H, M. is. De Koningin bezocht de verschillende werkplaatsen en vertoefde vooral geruimen tijd in de afdeeling voor Oostersche talenwaar de heer Mohl onderscheidene bijzonderheden aan H. M. deed opmerken. Bij de handpersen heeft men in tegenwoordigheid der Vor stin eenige exemplaren gedrukt van een in sierlijken lijst ver vatte omschrijving van dit bezoeken wel in drie talen: Fransch, Hoogduitsch en Hollandsch. Dat stuk luidt aldus: *Den 29sten April 1862, tijdens de Begering van Keizer Napoleon IIIterwijl Z. Exc. de heer Delangle groot-zegel- bewaarder en Minister van Justitie was, heeft H. M. de Ko ningin der Nederlanden Sophia Frederica Mathilda van Wur-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2