Buitenlandsch Nieuws. De opname der scliade door de werklieden in de fabriek van Gebr. Horrix, door den brand geleden, heeft doen zien dat ruim 100 werklieden al hun gereedschap hebben verlo ren terwijl de overigen grooter of kleiner verlies hebben ondergaan. De waarde van het verlorene bedraagt ruim f 5500. Reeds is er bij de commissie aan giften ingekomen de som van 4022,05. De Economist merkt den gunstiger! invloed op, die de aanzienlijke verlaging der Rijntollen nu een jaar geleden op handel en scheepvaart heeft uitgeoefend; niettegenstaande het jaar 1861 noch voor Duitschland, noch voor den algemeenen handel als een normaal jaar kan beschouwd worden. De uit voer der bodemproducten van de Rijnlandenals wijn en ta bakbijna uitsluitend over den Rijn naar de Nederlandsche havens, die van vele nijverheids-artikelen naar Amerika, en de invoer van enkele artikelen van daar waren of belemmerd of geheel gestaakt. En niettegenstaande dit schijnt het ver keer op den Rijn in 1861 alle vorige jaren in omvang te overtreffen. De scheepvaart-maatschappijen hebben over 'l al gemeen zeer goede zaken gedaande Keulsche en Mülheimer reederijen konden lü a 15 pCt. dividend^ uitbetalen. Onge twijfeld zal de Rijnvaart nog voorspoediger zijn, wanneer het tijdverliesdat thans nog door de tolbetalingen veroorzaakt wordt, geheel zal zijn weggenomen, hetgeen naar men ver neemt nog in den loop van dit jaar wordt tegemoet gezien. Die gunstige uitkomsten worden bevestigd door de overzig- ten der scheepvaart van het Rijnkantoor Lobith-over 1861, waaruit blijkt dat het getal vaartuigen het Lobith passerende -• bedroeg: 1861 opwaarts 7199 afwaarts 8079 1860 6593 h 6951 nrmer in 1861 opwaarts 606 afwaarts 1128 en aan goederen in centenaars: 1861 opwaarts 6,343,295 afwaarts 17,107,450 1860 n 6,006,293 15^083,273 meer in 1861 opwaarts 337,002 afwaarts 2,024,171 Deze uitkomsten zijn des te meer bemoedigend, omdat zij uit vele opgaven blijken niet ten koste van het spoorwegver keer plaats te vindenintegendeelvan alle zijden bespeurt men toeneming van dat belangrijk middel van transport. Beide middelen treden in concurrentie, doch juist daardoor wordt alles ingespannen om spoed, lage vrachten en zeker heid zooveel doenlijk te vereenigen en de uitkomsten van al die pogingen is, dat het totaal der vervoerde producten groo ter wordt, doordien de nijverheid zelve door de meerdere en lagere vrachten wordt aangemoedigd. Zoodoende voedt de water weg den spoorweg en omgekeerd, en beide bevorderen den maatschappelijken rijkdom, de totaal massa nuttige zaken ten gebruik van het algemeen. Naar men van goederhand verneemt, zullen bij de ont hulling van het standbeeld van Ary Scheffer te Dordrechtop den 8 mei a. s., des middags ten 12 ure, tegenwoordig zijn Burgemeester, Wethouders en leden van den raadde leden van het Openbaar Ministerie en de griffiers; eene commissie uit Pictura; uit de Kamer van koophandel en fabrieken; uit Kunstmin, uit de Industrie- en Teekenschooluit de Vrijmet selaarsloge la Flamboyante; uit den raad van toezigt van het Dordrechtsch Museum; uit Euterpe; uit de Prov. Geneesk. Commissie; de kantonrechter en de Griffier; eene commissie uit den Cercle Artistique van Brusseluit de Koninklijke Aka- deraie van Beeldende kunsten te Amsterdam; uit Arti et Ami- citiae te Amsterdam; leden van de verschillende sub-commis- sien tfe Parijs, Amsterdam, Utrecht, Leyden, 's Gravenhage Dr. Marjolin, schoonzoon van wijlen A. Scheffer; Arnold Scheffer, zoon van wijlen Henry Scheffer, jongere broeder van Ary; de geschiedschrijver van Frankrijk, Henri Martin. Nog zijn uitgenoodigd de officieren van het garnizoen en van de dd. schutterij. Vermoedelijk zal de Commissaris des Ko- nings deze plegtigheid met zijne tegenwoordigheid vereeren. Te Groningen is overleden mejufvrouw C. Sperwer, die vroeger aldaar stond aan het hoofd der Stads-meisjesko3tschool. Zij laat bijna geen naastbestaanden achter en heeft het grootste gedeelte van haar niet onaanzienlijk vermogen aan weldadige inrigtingen vermaaktzoo als aan de Luthersche gemeente te Groningen een groot deelaan het blinden-instituut te Am sterdam en aan het instituut voor doofstommen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Dalfsen Ds. J. M. Kolff te Oudewater. Het Openbaar Ministerie bij het Prov. Gerechtehof in Zuid-Holland heeft in de zaak van Regenten van het Sions- hof te Leiden in hooger beroep van een vonnis der Leidsche rechtbank, waarbij den eisch tot schadevergoeding aan Ds. J. H. Wartjouwwegens gewelddadige uitzetting, is toegewezen, geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis en tot niet- ontvankelijkverklaring van den oorspronkelijken eischer. Uit spraak 2 Junij. Volgens de laatste berigten van Batavia is Hidaijat aldaar den 7den Maart aangekomenvergezeld van zijn broeder, moeder en verscheidene vrouwen en kinderen benevens 70 a 80 volgelingen. Hij schijnt ongeveer 40 jaar oud te zijn en heeft in zijn voorkomen niets wat in hem een listig en vol hardend leider van een bloedigen opstand zou doen vermoe den. Zijne vrouweu en die hem gevolgd zijn zien er zeer armoedig uit. Alles duidt aan, dat zij veel ellende geleden hebbenzoodat nijpend gebrek aan het noodige zal hebben medegewerkt met de doeltreffende maatregelen van den luit.- kolonel Verspyck, om zich van Hidaijat meester te maken. Te Batavia zijn aangekomen de officieren van gezond heid 3de klasse W. van Geer en G. M. Zuur en Mr. D. Koorders. Door den Gouv.Generaal van Nederl. Indie zijn ter beschikking van den directeur der cultures gesteld de ambte naren 1ste klasse voor de burg. dienst in Ned. Indie Mr. F. C. Valck en A. Thesinghgoedgekeurd de benoeming van Mr. H. D. Levyssohn Norman, tot secretaris van het collegie van curatoren van het gymnasium Willem III en een tweejarig ver lof wegens ziekte verleend aan den pastoor bij de R. C. ge meente te Ambarawa I. P. N. Sanders. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 3 uur 50°, te 10 uur 46°. Dingsdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 53°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 2 uur 65°. te 5 uur 65°. De politie te Parijs heeft een spotprent in beslag geno men, die betrekking heeft op de vrijspraak van Mirès. Du- mollardde bekende moordenaar der dienstmeisjes, wordt daarop voorgesteld, met zijn hoofd in de hand oprijzende uit het graf. De mond opent zich tot spreken, en vraagt, volgens het onderschrift: //Doe me plezier en laat het hof van Douai mijn zaak ook in revisie nemen." Zekere Nicolas Thierry en de weduwe Thierry, zijn moeder, hebben voor het hof van assises der Meuse te Parijs te recht gestaan, onder beschuldiging: 1°. Nicolas Thierry, van den 24sten Februarij 1862 te Chardogne moedwillig een aan slag op het leven van zijn vader Jean Thierry te hebben ge daan 2°. de weduwe Thierry van medepligtigheid aan deze misdaad, door met voorkennis den uitvoerder te hebben ge holpen bij de handelingendie de misdaad hebben voorbereid, bevorderd of voltooid. De bijzonderheden van deze misdaad zijn verschrikkelijk. Nicolas Thierry heeft bekend zijn vader te hebben geslagen met een geweerloop en hem daarna te hebben afgemaakt, door hem de keel met de handen toeteknijpen en met de knie de borst intedrukken. Hij heeft er bijgevoegd, dat zijn moeder gedurende dezen tijd de handen van het slagtoffer heeft vast gehouden, ten einde de ongelukkige te beletten om te ont komen. Het voorval had plaats in het bijzijn der beide kin dereu van Thierry's vader, een meisje van 18 en een jongen van 13 jaar. Door de getuigenissen dezer kinderen, versterkt door de bekentenissen der beschuldigden en door alle bijge- bragte bewijzen bij de instructie, heeft men al de bijzonder heden en omstandigheden die deze verschrikkelijke misdaad zijn voorafgegaan en hebben vergezeld, leeren kennen. De twee beschuldigden zijn schuldig verklaard zonder ver zachtende omstandigheden. Bij gevolg zijn zij veroordeeld tot de straffe des doods. In het gebouw der tentoonstelling heerscht nog veel

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2