Buitenlandsch Nieuws. hoorigbedeu, geschiedt, naar men verneemt, met het doel om daar een beetwortel-suikerfabriek opterigten. De uitslag van den zonderlingen koop te Groningen, aangegaan over 4 ossenis dat zij dooreengenomen niet meer dan ongeveer 19 Ned. ponden meer wogen dan de bepaalde 376 Ned. ponden, zoodat de koopsom der 4 ossen, tezamen wegende 1519 Ned. ponden, werd bepaald op f 379 of f 20 van de p. m. 19 ponden. Donderdag II. is voor de eerste maal door de leden der Israëlitische gemeente te Amsterdam zelvê bij rechtstreeksche verkiezing haar Kerkenraad verkozen, uit 30 leden bestaande tot hiertoe geschiedde de benoeming van regeringswege. De Herv. gemeente gemeente te Stellendam is door de uiterste wilsbeschikking van Mr. F. D. Cau en de gunstige gezindheid zijner echtgenoote, Vrouwe H. A. van den Sant heuvel, in het genot gekomen der rechten van een vrij beroep eens predikants en het onbelemmerd beheer van een door die familie gesticht kerkfonds, dat door de liefdadigheid van genoemden ambachtheer is vermeerderd met een legaat van 2000. 2^ pCt. werk. schuld, behalve een legaat van ƒ2000 ten behoeve der diaconie. De Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden heeft Donder dag een treffend verlies geleden door den dood van een harer leeraren, Ds. J. P. van Harencarspel. Hij bereikte slechts den ouderdom van 55 jaren en was sedert 1843 in die gemeente werkzaam. Beroepen bij de Herv. gemeenten te Setten en Andelst en te Katwijk aan Zee Ds. F. P. L. C. van Lingen te Broek op Langendijkte St. Johannisga en Delstrahuizen Ds. A. D. Thuyn de Ligny te Schore en Viake en te Charlois Dr. J. Cramer te Oude- en Nieuwe Wetering. Bedankt voor het beroep naar Nijkerk op de Veluwe door Ds. H. Gan Dunn te Renkumen naar Jutphaas door Ds. A. Meerdink te Gaast en Ferwoude. Bedankt door Ds. L. J. Hulst te Fenverd voor het be roep naar de Christelijke Afgescheidene gemeente te Surhuis- terveen. De Algemeene Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente al hier heeft besloten Vrijdag aanstaande overtegaan tot het ma ken van een gros en 14 dagen later van een twaalftal, tot het beroepen van een predikant. Dit gewigtig en moeijelijk werk moge een uitkomst hebbendie de meerderheid een aan gename voldoening verschaft en in de gemeente sympathie verwerft, opdat het kerkelijk leven opgewekt worde en vrede en onderlinge liefde meer dan ooit heerschen. De orde van HH. Advocaten is heden morgen onder presidium van den Deken Mr. N. Sikkel Groos vergaderd geweest. Het bleek dat de raad van toezigt en discipline reeds gedurende meer dan drie jaar onwettig was zamengesteld. Al- zoo overgaande tot het maken der tweetallen voor zes leden van dien raad kregen de meeste stemmen en zullen alzoo aan de Rechtbank worden voorgedragen: 1°. In de plaats van Mr. Neeb Mr. H. A. Neeb en Mr. P. C. Lezwijn. 2°. In de plaats van Mr. du Pui Mr. J. C. du Pui en Mr. A. P. A. Schmidt. 3°. In de plaats van Mr. N. Olivier Mr. W. C. D. Olivier en Mr. C. A. de Vassy. 4°. In de plaats van Mr. Sikkel Groos Mr. N. Sikkel Groos en Mr. D. A. Grave van Limburg Stirum. 5°. In de plaats van Mr. C. W. Hubrecht, die verzocht had niet verder in aanmerking te komen Mr. J. G. de Sain en Mr. L. D. Su- ringar. 6°. In de plaats van Mr. S. Tak, die eveneens ver zocht had niet verder in aanmerking te komen, Mr. H. J. Kist en Mr. L. de Hartog. Ter aanvulling en ter verbetering van ons berigt, be treffende den voor den heer H. J. P. F. van Ewijk gedenk- waardigen dag van vervulde 40-jarige dienst, deelen wij mede, dat het geschenk in zilver, bestaande in een kristallen met zilver gemonteerde beker, hem was aangeboden door zijn mede-collectanten der kerkelijke giften voor de armen maar dat HH. Diakenen hem in een pendule een duurzaam blijk hebben geschonken van hun erkentelijkheid voor de bewezen diensten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 78°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 56*. Zaturdag morgen te 5 uur 49®, te 8 uuï 57°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 2 uur 71°. en te 4 uur 69°. Te Keulen heeft dezer dagen meer dan eens een oploop plaats gehad, ten gevolge van een sprookje, dat de Israëlieten tot de viering van het Paaschfeest het bloed van Christen kinderen behoeven. Eerst is een man, die met zijn 2 kinderen liep, vervolgd, ofschoon hij geen jood maar R. K. was. Eerst toen hij aan zijn woning kwamwerd de dreigende menigte die hem vervolgde, overtuigd. Een ander, zijnde een arbeider, die een zak met knollen "op den rug droeg, werd ook be schuldigd een kind in die zak te hebben. Eenige vrouwen wierpen zich op hem, trokken hem de haren uit het hoofd, trapten hem op de borst, tot dat de knollen te voorschijn kwamen, wanneer zij hun dwaling inzagen. De man werd naar het gasthuis vervoerd. Indien men de geruchten mag gelooven die sedert een paar dagen zijn verspreiddan zal te Lyon weder een crimi neel proces van groot gewigt worden behandeld. Jl. Dingsdag heeft er een arrestatie plaats gehad, en deze arrestatie heeft betrekking op gebeurtenissen, die ieder inwoner van Lyon kent, daar zij aldaar reeds groot opzien hebben gemaakt en een nog grootere sensatie zullen verwekkenals de criminele instructie, die thans hangende is, tot een open bare behandeling bij het hof van assises leidt. Wie heeft niet hooren spreken van vader Crépindie groote type van den rijken vrek? Crépin was een millionnair; hij bezat acht of negen huizen te Lyon. Vader Crépinoud en gebrekkig ge worden ging huisvesting zoeken bij zekere vrouw F. die in de wijk Saint-Georges woonde. Daar bleef hij eenige maan den en leefde in den schoot der familie F.uitmuntend verzorgd opgepast en verpleegd door zijn hospitadie een groote erfenis te gemoet zag. Hij stierf. Bij zijn testament maakte hij haar universeel erfgeuaam van al zijn bezittingen. Maar daar hij een familie van neven en achterneven haddie alles hadden gedaan om den ouden Crépin te beletten huis vesting te vragen bij vreemden, en van welke eenigen zelfs waren voortgegaan met hem te bezoeken en hem te helpen verplegen gedurende zijn verblijf in Saint-Georges, werd er een proces over de wettigheid van het testament begonnen. De bloedverwanten eischten de vernietiging, op grond van krankzinnigheid en captatie. Vrouw F. stelde verscheidene eischers tevreden, deed goede beloften aan anderenen bij slot van rekening, had zij nog met één tegenstander te doen, die feiten bijbragt, aanvoerende dat het testament was verkregen door schandelijke middelen enz. Maar hij verloor zijn proces in eerste instantie zoowel als in appèl. Vrouw F. was nu in bezit van dit enorme ver mogen en geraakte eensklaps van een bijna kommervollen toestand tot een nooit gedachten overvloed. Zij verliet de wijk Saint-Georges en ging een kamer bewonen op de eerste ver dieping van N°. 18 iu de Rue Impériale. Reeds twee jaren is het geleden, dat het bovenstaande plaats had en alles deed gelooven dat de naam van vader Crépin voor altoos vergeten was, toen jl. Dingsdag vrouw F. onver wachts in hechtenis werd genomenbeschuldigd vader Crépin vergeven te hebbenom hem te beletten op zijn testament terugtekomenwaarbij hij haar tot universele erfgenaam had benoemd. Zij bezat in hare kamer, toen zij in hechtenis ge nomen werd, in effecten, verschillende waarden, eigendoms bewijzen enz. een som van ongeveer een millioen zes honderd duizend fr. Naar verhaald wordt zal eerstdaags, ter eere van het Japansch gezantschapeen revue in het veld van Mars te Pa rijs gehouden worden. Het Hof te Madrid zal zich dit jaar niet naar Aranjuez begevenuit hoofde van de zwangerschap der Koningin en van de massa gevallen regendie het er zeer vochtig heeft gemaakt. Te Londen is het gerucht in omloopdat Garibaldi de tentoonstelling zal komen bezigtigen en daarna nog eenige andere Engelsche steden bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2