Buitenlandsch Nieuws. zijnde dit des nachts afgesioopt van een der barkassenstaande onder een der sloeploodsen tegenover de hoofdgrachtdus aan den publieken weg. De dader of daders leggen daardoor, en door het trotseren van de door de werfpolitie genomen maat regelen een verregaande brutaliteit aan den dag. In het dorp M., nabij Oosterwolde, heeft het volgende curieus geval plaats gehad. Een man en een vrouw, met. el kander gehuwd, kregen op eens verschrikkelijke ruzie, zoodat de man, in toomelooze woede ontstokenzich in zijn zondags kleederen stopte, en met de woorden: //ik ga naar de Oost" afscheid nam van zijn wederhelft, zijn tweede ik. Den daarop volgenden nacht, toen zijn vrouw zonder haren echtvriend in de armen van Morpheus was gevallenwerd er op hare gla zen geklopt en toen zij vroeg: //wie is daar?" kreeg zij ten antwoord: //uw man! och! laat mij er maar weer in." Hierop gaf de voor dat oogenblik onbestorven weduwe zeer naif ten O O antwoord: //dat gij mijn man zijtliegt gij, want die is van daag naar de Oost vertrokken, en bij nacht laat ik geen vreemd volk in." Nu moest de gewaande Oosterling dien nacht onder den blooten hemel doorbrengen en heeft sedert dien tijd nimmer weer tegen zijn vrouw van de Oost gespro ken. Gehuwde dochteren Eva's worden in haar belang ver zocht bovenstaande wel met hunne aandacht te willen ver eeren ten einde bij voorkomende gelegenheid daarvan partij te kunnen trekken. Immers //leeringen wekkenvoorbeelden trekken." Prof. P. H. Suringar te Amsterdam vierde Dingsdag 11. gedachtenis van zijn 25-jarig doctoraat. Tot conrector aan het Gymnasium te Doesborgh is be noemd de heer Dr. J. G. Schlimmer, thans te Arnhem. De zalmplanting in den IJssel, vroeger reeds vermeld, heeft thans Zaturdag aan het Katerveer bij Zwolle plaats ge had. 5U00 jonge zalmen van de kunstmatige vischteelt in Artis afkomstig, zijn in tegenwoordigheid van vele belangstellen den van de veerpont in den eertijds zoo rijken zalmstroom nedergelaten. Vrijdag 11. had te Zierikzee een treurig voorval plaats. Zekere V., smidsknecht van beroep, vader van een talrijk ge zin, werd in bewusteloozen toestand, waarin hij door sterken drank geraakt was, te huis gebragt. Zijn vrouw weigerde hem binnen te laten. Men bragt hem toen vervolgens naar een zijner gehuwde dochters, maar deze en haar man lieten hem op het bleekveld liggendaar zij hem niet in huis wilden dul den na verloop van eenigen tijd bevond men dat hij ge stikt was. Zondag avond te half negen ure ontdekte men brand te Krimpen aan den Lek in de touwslagersschuur van J. van der Weiden, welke schuur met het daarin voorhanden zijnde touw, hennip enz., geheel is afgebrand. Met de hulp der brandspuit is men er in geslaagd den voortgang van het vuur te stuitende oorzaak van den brand is onbekend. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Ridderkerk Ds. H. C. Bervoets, pred. te Hengelo in Gelderland. Van de alhier gestationneerde 5de, 6de en 7de comp. van het reg. veldartillerie zullen in het laatst dezer maand naar Breda gedetacheerd worden 30 artilleristen met de noo- dige treinbespanningen enz., onder kommando van een officier tot het in gereedheid brengen van het kamp en verdere prac- tische oefeningen voor kadetten der Koninklijke Militaire Akademie, welke aldaar zullen kamperen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 51*. Woensdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 54°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 2 uur 56°. Te Cremona heeft Garibaldi tot de leerlingen van on derscheidene inrigtingen van onderwijs gezegd: De jeugd mag zich niet aan ondeugden overgeven want de ondeugd is de ziekte der ziel. De jeugd moet trachten wat te leerenwant een mensch die niets geleerd heeftis niet beter dan een aap. Wie veel kennis heeft opgedaankomt het meest zijn Schepper nabij, die zijn ziel leven schenkt. Het onder wijs moet steuuen op een degelijke zedelijke opvoedingen daarop moet het maatschappelijk gebouw rusten. Geeft gij iets om eer? Eer is slechts te behalen door deugd en beschaving. De natiëngelijk de individuenworden gehoond en dienst baar gemaakt, als zij zwak zijn. Verdraagt de zwakheden van anderen. Laat u geen beleedigingen aandoen; zoekt kennis op te doen, want kennis is brood en onafhankelijkheidzij heeft mij in vreemde landen voor gebrek bewaard. Tracht iets te leerenhet gebrek aan kennis belettedat wij tot één gezin werden. Hadde Italië een betere opvoeding genoten dan zou het reeds lang geweten hebbendat niet de muren eener stad, of de heg van een tuin, maar de Alpen en de ruime zee zijn grenzen vormen, en alles weggevaagd hebben, waardoor het wordt bezoedeld. Men berigtdat de Sultan in 't begin dezer maand een tooneelvoorstelling liet geven ter eere der officierenhij plaatste zich bij die gelegenheid in hun midden en hield de volgende toespraak, die veel indruk maakte: ik heb reeds veel voor het leger gedaan en ik wensch nog veel meer er voor te doen. Ik verlang dat mijn leger met het beste in Europa zal kunnen wedijveren; op dit punt ben ik eerzuchtig. Gij allen ziet dat ik mijn geld niet aan juweelen of persoonlijken tooi verkwist, ik ben even eenvoudig gekleed als gij allen. Bij een goddelijke beschikking ben ik de vader van mijn volk, en evenzoo verlang ikdat ieder officier de vader zijner soldaten zijn zal. Ik noodig allen, van welken rang ook, uit, mij openhartig en onbevreesd hunne grieven medetedeelenen ik verpand mijn woord, dat ik er geheel mijn aandacht aan zal schenken. Een Hongaarsch geneesheer genaamd B. en een Griek- sche pachter genaamd Ch. dongen beide naar de hand eener rijke pachtersdochter van Toksan. Het meisje gaf de voor keur aan den doctor. Eenige dagen na de verlovingsplegt.ig- heid werd de Grieksche pachter Ch. ziek en liet doctor B. roepen, die hem slechts door een zeer ligte onpasselijkheid aangetast vond. Men betaalde hem rijkelijk voor zijn visite en bood hem voor zijn vertrek eenige ververschingen aan welke hij gebruikte, waarna hij zich weder op weg begaf. Weldra gevoelde hij zich door vreesselijke pijnen aangetast, welke hem geen twijfel overlieten of hij was vergiftigd. Hij liep bij den eersten den besten apotheker binnen, maar alle hulp was vruchteloos; de ongelukkige had nog slechts den tijd een paar regels aan zijn vader te schrijven en stierf onder de vreesselijkste smarten. De vader heeft het lijk doen ope nen, waarin men een groote hoeveelheid arsenicum heeft bevonden. In het Koningrijk Hannover zal een 70-jarige weduw naar, die reeds vijfmaal gehuwd is geweestde zesde keer zijn geluk beproeven met een vrouw van 65 jaar. Reeds voor 40 jaar was hij eenmaal met haar geëngageerd geweest, doch was dit engagement door kwaadspreken afgeraakt. Dezer dagen haalde een keurvorstelijk kamerdienaar te Kassei zich de ongenade van zijn heer op den hals en werd ontslagen. Nu is door alle plaatselijke besturen in het keur vorstendom een ministeriele aanschrijving ontvangen, inhou dende het verbod, om den bedoelden kamerdienaar een post of zelfs maar tijdelijk eenig werk te geven. Tevens heeft de directeur van politie te Kassei last gekregenom elk haar ter goedkeuring aangeboden verzoek om een of andere con cessie, alvorens die te verleeneneerst aan de goedkeuring des keurvorsten te onderwerpen. De ongelukkige, die in dier voege buiten de mogelijkheid gesteld is zijn brood te verdie nen, heeft een hoog bejaarde moeder ten zijnen laste, is ge huwd en vader van vier kinderen. Voor een paar dagen werd door de Jury van den te Brussel gehouden wedstrijd voor landbouw en veeteelt een prijs toegekend voor een koe, wegens de uitmuntende wijze waarop het dier gemest was. Kort daarop werd de koe geslagt en thans ontdekten de vleeschbouwers dat de vetheid van het dier, waardoor het den prijs behaald had, uit geheel andere oorzaken dan het mesten was voortgesprotende koe was nl. op het punt van te kalven. Vrijdag 11. hebben de Japansche gezanten te Parijs de werk plaatsen en magazijnen bezocht van den heer Christofle, en alles tot in de minste bijzonderheden met belangstelling be- zigtigd. Na het déjeuner hebben zij zich naar het paleis van

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2