Woensdag 23 April Binnenlandsch Nieuws. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12ip Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; r Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2^ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te 8 u., 's middags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indiscbe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille 9 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet.Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'smorgens van 9 10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reobten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft aan den O. I. ambtenaar P. J. van Breda, aatstelijk secr. der residentie Tagal, op zijn verzoek eervol lontslag verleend. Men verneemt dat Z. M. de Koning, gedurende zijn bezoek in Twente, op het kasteel Twickel te Delden met zijn gevolg en vergezeld van HD. Commissaris in Overijssel zal komen logeren. Men beweert thans weder, dat het bezoek van H. "M. de Koningin der Nederlanden te Parijs in verband staat met een huwelijks-ontwerp van den Prins van Oranje met Prinses Anna Murat. Z. D. H. de hertog van Saxen Weimar neemt langza merhand in beterschap toe. Uit 's Hage wordt gemeld, dat het wetsontwerp rege lende het middelbaar onderwijs gereed is, om aan den Raad van Staten tot onderzoek te worden ingediend. Men voegt er bij, dat het onderwijs in de oude talen of de gymnasien gerekend worden niet tot het middelbaarmaar tot het hooger onderwijs te behooren. Op Dingsdag den 8 Julij aanstaande zal te Deventer worden gehouden de 85ste algemeene vergadering der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Den 9den zal er een vereeniging plaats hebben van de leden der maatschappij tot het houden van een congres van Nijverheid en den lOden een tweede zitting der algemeene vergadering. Directeuren zul len o. a. aan de algemeene vergadering voorstellen hen te magtigen om bij voortduring pogingen aantewenden tot af schaffing of wijziging van de wet op de patenten. Op het Congres zullen worden behandeld negen punten, waartoe o. a. behoort: De tegenwoordige wet, waarbij de accijns op de sui ker wordt geregeld, werkt als beschermend recht voor de sui- ker-raffineerderijen. Slechts een gedeelte van hetgeen de accijns opbrengt komt in de schatkist. In een belasting-systema als liet onze, dat alle bescherming uitsluit, is een tegenstrijdig heid, een enkele fabrieks-nijverheid door belasting-wetten te beschermen. Is het in het belang van het algemeen niet wen- sehelijk dat deze toestand ophoude Aan het hulppostkantoor Gemert werdomtrent het midden van de maand Maart, een brief ontvangen, gerigt aan den brigadier der maréchaussee aldaar. Die brief was in het Fransch geschreven en niet onderteekend; de brigadier, deze taal niet magtig zijnde, liet zich het anoniem schrijven vertalen fdoor den heer ontvanger der gemeente, van welk schrijven de inhoud hierop nederkwam: dat de Superior van het klooster der Kapucijnen te Handel, gemeente Gemert, aan een broeder gezegd had, dat een der orde-broeders een poging tot vergiftiging had aangewend. De brigadier gaf ken nis van dien brief aan den officier van justitie te Eindhoven en deze laatste bragt daarop, vergezeld van den luitenant der maréchaussee, een bezoek aan den WelEerw. Pater directeur van het huis Padua, dat op honderd passen afstand van bo vengenoemd klooster, maar op het terrein van de gemeente Boekeigelegen is. Beide heeren werden op de meest heusche en minzame wijze ontvangen, maar maakten niet weinig de verwondering van den Eerw. Pater gaande, toen de officier van justitie hem van een poging tot. vergiftiging in het nabij gelegen klooster begon te spreken; geen schijn daarvan was in het huis Padua bekend en niemand was in staat de minste inlichting te geven. Vervolgens begaven gemelde heeren zich naar Handel in het klooster zelf om ook daar onderzoek te doen. Op hunne vraag, verklaarde de Superior niemand van een poging -tot vergiftiging te hebben gesproken, noch er iets van te wetennoch er iemand een enkel woord van te hebben hooren zeggen. Al de broeders werden vervolgens on dervraagd en hun papier, pen en inkt voorgelegd om eenige regels te schrijventen einde te zien of hun geschrift geene gelijkenis had met de hand van den anoniemen brief; niets eichter gaf eeuigen schijn tot het vermoeden dat de beweerde misdaad in het klooster zou hebben plaats gehad en de heer officier van justitie en de luitenant der maréchaussée keerden huiswaarts. Een volgenden dag begaf de heer burgemeester van Gemert zich, op hoogeren last, naar het klooster te Handel, en ver zocht van den Superior den naamlijst van al de broeders, alsmede de copie van een bidprentje door elk hunner eigen handig geschreven en onderteekend. De Eerw. Overste gaf den heer burgemeester met bereidvaardigheid de namen van al de kloosterlingen op, maar meende volstrekt geen reden te zien om de broeders het een of ander te laten afschrijven te meer daar reeds welwillend door elk hunner aan den officier van justitie een handschrift verstrekt was geworden.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1