Dingsdag 22 April. A°. 18V)2. N°. 662. Binnenlandsch Nieuws. Ja LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends S u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; v Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2j. u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van ra. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel,'s morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij het Prov. Ge rechtshof in Utrecht en de arr.-rechtbank te Utrecht de heer C. de Wilde. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op 22 en 29 April niet plaats hebben. Thans is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal het wetsontwerp tot definitive vaststelling van Hoofdstuk III (Buitenl. Zaken) der Staatsbegrooting voor 1862. Het eind cijfer bedraagt 496,176dus 11,074 meer dan 't eindcijfer van de begrooting voor 1861. Zeer weinig wijzigingen zijn gemaakt. Men schrijft uit 's Gravenhage: Onze stadgenoot, de beeldhouwer E. Lacombló, heeft dezer dagen het model voltooid van een kolossaal beeld, de Faam voorstellende, hetwelk, uit de opbrengst eener door Deven- tersche dames geopende inschrijving, in marmer zal worden opgerigt, ter herinnering aan de moedige en menschlievende daden van Z. M. den Koning, ter gelegenheid van de nood lottige doorbraken en overstroomingenin Gelderland en in Noord-Brabant, gedurende den winter van 1861. De niet zeer gemakkelijke taak des kunstenaars verhoogt den lof, dien wij hemna het aanvankelijk volbrengen daarvan mee- nen te mogen toezwaaijen. Zijn Faameen schoon rijzig vrou wenbeeld, van ongeveer twee en een vierde el hoogte, is voor gesteld op het oogenblik dat zijna de ruimte op haar breede vleugel-schachten te hebben doorzweefd, met den rechter voet reeds den aardbol betreedt en, half zwevend, half voor waarts schrijdend, zich haast, om met den bazuin, die zij met de opgeheven linker arm aan den mond houdt, de echt vor stelijke daden, de liefde tot zijn volk te verkondigen van hem, voor wien de eikenkrans-, het zinnebeeld der hoogste burger deugd, is bestemd, welke zij in de rechterhand vasthoudt. Zij zelve heeft zich de rijke lokken gesierd met een krans van oranje-bladeren en bloesems, met zinspeling op den naam en de afkomst van hem, wiens lof zij vermeldt. Aangaande den brand te 's Hage wordt nog berigtdat Z. M. de Koning, HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Hendrik, verschillende Ministers enz. naar de plaats van het onheil heensnelden en de schutterijde politie en de militaire magt aldaar zeer spoedig zich bevondenom de vereischte maatregelen van orde te treffen en allen noodigen bijstand te verleenen. De brandspuiten van de heeren Sterkman en van Enthoven en van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij die zich in de onmiddelijke nabijheid bevondendeden dade lijk goeden dienst. De commissiedie zich belast met de in zameling van giften voor de fabriekarbeidersbestaat uit de heeren J. Adams, P. P. van Bosse, P. J. van der Burgh, gebr. Horrix en Th. van Stolk. Een tweede commissie bestaat uit de heeren Dr. J. Brouwer Starck, baron van Brienen van de Groote Lindt en Ds. P. Jas. Woensdag werd bij de arrondissements-rechtbank te Utrecht op nieuw behandeld de zaak van den heer W. H. de Heus tegen die gemeente, en namens laatstgenoemde gecon cludeerd tot ontzegging van den eisch, op grond dat het leggen van gaspijpen in stads grondook vóór de expiratie van het tusschen partijen bestaand contract, aan de gemeente volkomen vrijstaat. De pleidooijen zijn bepaald op den 21sten Mei eerstkomende. De Fakkel, een veel gelezen en steeds bijzonder ter lezing aanbevolen Protestantsch Weekblad, dat hevig ijvert tegen den Paus te Kome en de Roomschen in Nederland, behelst het volgende curieuse stuk, dat verdient ook in Lei den door allen, die lezen kunnen, te worden gekend «Utrecht of Leyden. Bij het Napoleontisch decreet van 22 October 1811 werd onder anderen de Hoogeschool te Utrecht afgeschaft. Dit vind ik onder anderen vermeld in N°. 1 van het zwart re gister van Fransche wandaden (Amsterdam H. van Kesteren, pagina 24). //Nu vraag ik of 't waar is dat de Minister Thorbecke ook 't voornemen heeft om deze Hoogeschool te supprimeren. Zoo ja, waarom juist die te Utrecht? Waarom niet die te Leiden, die schandzuil uit de tijden van onverdraagzaamheid uit den tachtigjarigen opstand der Nederlanders tegen hunnen wettigen Souverein, den liefdevollen vader Philips II? A. R." Zoo schrijft men in de 19de eeuw een critiek der geschie denis van de 16de eeuw uit een sterk gekleurde Protestant- sche rigting.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1