N°. 661. Zaturdag 19 April. A°. Ik62. Binnenlandsch Nieuws. DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.9C. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar. lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; v Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2^. u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rij Us-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau m. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9 10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. UIT HOOFDE DER FEESTDAGEN ZAL MAANDAG AVOND DIT BLAD NIET WORDEN UITGEGEVEN. Z. M. heeft op nieuw benoemd tot dijkgraaf van Rijn land Mr. H. C. J. Hoog en tot dijkgraaf van het grootwa terschap van Woerden C. J. Bredius. Z. M. heeft den vice-admiraal D. Bijl de Vroe eervol ontslag verleend als dir. en comm. der marine te Willems oord en die betrekking opgedragen aan den vice-admiraal G. Vogelpoot; voorts den adsistent-ingenieur der marine S. Mei huizen bevorderd tot ingenieur van de 2de kl. en voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het vak van scheepsbouw in Nederl. Indie; op verzoek eervol ontslag verleend aan J. van Eelde als essayeur bij het kantoor van waarborg en be lasting der gouden en zilveren werken te Groningen verplaatst als essayeurs J. E. Lameer van Rotterdam naar Groningen C. H. E. Haenen van 'e Gravenhage naar RotterdamJ. F. Moussault van Alkmaar naar 's Gravenhage en F. L. J. de Belleville van Middelburg naar Alkmaar en tot essayeur te Middelburg benoemd den heer P. J. A. J. F. L. Jonxis, thans commies-stempelaar te 's Gravenhage. Zaturdag den 26sten dezer zal Z. M. de Koning Kam pen bezoeken. Men meldt uit Middelburg, dat Z. M. de Koning in de tweede helft der maand Mei ook aan de provincie Zeeland een bezoek zal geven en Woensdag 21 Mei te Middelburg zal zijn. Door eenige handelaren te Amsterdam is dezer dagen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres inge zonden, waarin zij verzoeken dat een wijziging gebragt wordt in het thans in Nederland heerschende stelsel van benadering door 's rijks visiteurs, wanneer deze vermeenen, dat goederen, voor in- of uitvoer bestemdbeueden de waarde zijn aangegeven. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal is ingediend de begrooting van uitgaven voor den aanleg van spoorwegen, dienst 1862, ten bedrage van 15,606,925 waaronder een som van f 1,500,000 voor onvoorziene uitgaven, terwijl de middelen tot dekking bedragen de som van f 17,962,530, zoodat nog een batig slot aanwezig is van 2,356,605. Die bcgrooting betreft den aanleg van de verschillende spoorweg- lijnen 1°. van Arnhem naar Zutphen2®. van Harlingen tot Leeuwarden; 3°. van Breda tot Boxtel; 4°. van Maastricht tot Venlo; 5°. van Roosendaal tot Goes; 6°. van Utrecht tot Kuilenburg; 7°. van Breda tot Dordrecht en 8®. van het Nieuwe Diep tot Alkmaar; en voorts de kosten van de brug gen te Zutphen, te Venlo en te Kuilenburg alsmede den aan leg van het kanaal van Zuid-Beveland. Wat de bruggen bij Rotterdam, Dordrecht en Zalt-Bommel betreft, is de voorbe reidende arbeid nog niet ver genoeg gevorderd om op uitgaven voor die werken in dit jaar te mogen rekenen. Op aanschaf fing van materieel voor het vervoer is men nog niet bedacht. Over de exploitatie der lijnen, die aan de bestaande spoorwe gen aansluiten en in het volgende jaar zullen kunnen bereden wordenwenscht de Minister Thorbecke met de bestuurders in overleg te treden, hetgeen bereids aangevangen werd. Voor het geval, dat geen schikking op aannemelijke voorwaarden te treffen ware, behoort de begrooting tot het tijdig ne men der noodige maatregelen in staat te stellen. Dit geldt ook voor de lijnen, die niet aan bestaande spoorwegen aan sluiten. Volgens te 's Gravenhage ontvangen telegrafische depêche bevindt zich Hidaijat thans te Batavia. - In den afgeloopen nacht ongeveer drie ure is te 's Hage een felle brand uitgebarsten in de meubelfabriek Anna Pawlona van de heeren gebroeders Horrix op de Hoefkade, achter de Stationsweg. Het luiden der brandklok en het geklep der nachtwachts bragt den brandweer spoedig op de plaats van het onheil. De brand is zoo 't schijnt ontstaan in de nabijheid van den stoomketel; met juistheid is echter de oorzaak nog niet bekend. De fabriek werd niet bewoond, maar er waren steeds enkele personendie des nachts aldaar de wacht hielden. De brand nam spoedig in hevigheid toe. De vlammen sloe gen ook weldra uit en teisterden vooral de zagerijde stoel- makerij en de zaai van kunstwerk, welke dan ook tot den grond toe zijn afgebrand. Ook het voorste gedeelte van de fabriek heeft hoewel in mindere mate geledenterwijl een kostbare voorraad hout vernield is. Het kantoor van de firma is almede geheel uitgebrand. De vlammen konden op verren afstand gezien wordenen zij leverden een verschrikkelijk ver heven gezigtals zij' uit de telkens opstijgende rookkolom-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1