Buitenlaiidsch Nieuws. en handboekje» tot dat doel en zich de bewerking voorge steld van een serie werkje», bevattende populaire algebra, rekenkunst, meetkunst, driehoekmetingen, perspectief of door- zigtkunde en landmeetkun»t; voorts de beginselen der orga nische en anorganische scheikunde, de natuurkunde, werk tuigkunde der telegrafie en van het Electro Magnetismus. De gemeenteraad van Turnhout heeft zich tot den Ko ning der Belgen gewend, ten einde te verkrijgen dat, bij de verlenging van den spoorweg van die stad tot de Holland- sche grenzendie weg op Tilburg en niet op Breda worde gerigt. Men schrijft uit Utrecht, dat Prof. Miquel verlangd heeft voor een benoeming naar Leiden niet in aanmerking te komen. Naar men verneemt zullen de Nederlandsche K. C. bis schoppen zich ook naar het concilie te Kome begeventerwijl de pastoor van de E. C. kerk aan den Boschkant te 's Hage ook tot bijwoning van die vergadering is uitgenoodigd, zijnde de eenige hier te lande, die tot de Franciscaner orde behoort. Uit hoofde van ongesteldheid zal ZEerw. aan die uitnoodiging geen gevolg kunnen geven. De gemeenteraad van Leiden heeft in zijn vergadering van heden Donderdag benoemd tot hulponderwijzeres mej. F. C. W. van der Burg en tot hulponderwijzer I. D. Key beide aan de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs van de 2de kl.en tot adsistent commiespoortiers bij de plaatselijke belastingen A. Hansen en H. J. Selier. Voorts heeft de Gemeenteraad met 12 tegen 11 stemmen zich vereenigd met het voor»tel der commissie, betreffende de voor waarden, die aan het Kijk zullen worden aangeboden, om te geraken tot een ontbinding der acte van overeenkomst om trent het vergrooten van het Academisch Ziekenhuis. Wij vernamendat de ouderlingen der Ned. Herv. ge meente alhier, die ten gevolge van het onlangs plaats gehad hebbende beroep hun ontslag hadden ingediend, op aandrang van een commissie uit den algemeenen kerkeraad die betrek king weder hebben aanvaard, behalve slechts één, die begreep //gedane dingen hebben geen keer." Men voegde er bijdat die terugkeer is geschied onder twee voorwaarden: 1°. dat aan de gemeente van den predikstoel of door den voorlezer bij de eerste openbare godsdienstoefening wordt bekendgemaakt, dat zulks plaats had om der lieve vredes wil en 2°. dat geen onderlinge aansluiting of complot gemaakt wordt in of door het collegie van diakenen. (Men moet niet vergeten dat de 16 diakenen, waaruit het collegie bestaattegenover de 16 ouderlingen geen beroep bij volstrekte meerderheid kunnen doen, tenzij zij bondgenooten vinden onder die 16 ouder lingen of onder de 8 predikanten). Than» vernemen wij, dat de Algemeene Kerkeraad, onder protest van tien zijner leden, be»loten heeft, aan de zes Ou derlingen die wegens het beroep van Dr. Pierson onherroe pelijk hun ontslag hadden genomen, te kennen te geven, dat hij hen verzoekt dat ontslag intetrekken en bereid is daarvan op aanstaanden Zondag openlijk kennis te geven aan de Ge meente. De hervatting van het beroepingswerk is daarop on bepaald uitgesteld. Een commissie uit de Algemeenen Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier, bestaande uit de HH. Hagen Moltzer en Kollandet, heeft aan Ds. J. Tichler namens dat collegie tot aandenken aan zijn vervulde 25jarige ambtsbediening bij de gemeente aangeboden een prachtige zilveren tabakskomfoor en tabaksvaas met deksel. Het geschenk, waarvan wij gisteren melding maakte, bestond uit een kristallen schenkblad (niet schenkkan) behalve de wijnkaraffen enz; alle» bezorgd door den heer Kodbard alleen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 48*, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 44*. Donderdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 48*, te 12 uur 50°, 's namiddags te 2 uur 52° en te 4 uur 47°. De Universiteit Koningsbergen heeft zich thans ook bij het protest tegen de ministerieele circulaire over de ver kiezingen aangesloten. Volgens gerucht wordt in die hoogere kringen van het Pruissische Hof, welke de liberale zaak zijn toegedaanaan de zamenstelling van een ministerie Schwerin-Auerswald ge dacht, welk gerucht voet vindt in de omstandigheden dat graaf Auerswald zijn vertrekken in het Koninklijk slot nog ter zijner beschikking behouden heeft, en dat de Koningin de echtgenoot van den heer von Schwerin heeft uitgenoodigd haren Gemaal, die zich in Italië bevindt, te verzoeken zijne afwezigheid zoo kort mogelijk te maken. De Koning van Pruissen heeft den opper-consistoriaalraad Dr. Snethlage tot opper-Hofprediker benoemd, welke bevorde ring o. a. daaraan wordt toegeschreven dat hij nu wijlen Ko ning Frederik Willem IV van het jaar 1857 af tot bijzondere vriend en geestelijk raadsman strekte. Uit Turin wordt gemeld, dat Koning Victor Emanuel, alvorens naar Napels te vertrekken, Garibaldi zou benoemen tot opperbevelhebber over de geheele Italiaansche Nationale garde. Te Nizza is de schouwburg niet belangrijk door de goede opvoering van goede opera's, maar door een bouquetten- strijd van eenige jongeliedenten behoeve van de zangeressen Bertini en Pozzi, die overigens slechts zeer middelmatig zin gen. In de opera Ballo di Maschera lieten de hertog diMan- chi en de hertog di Dino voor meer dan 1200 francs bloe men op het tooneel werpen als een bewijs van hunne hulde voor de Bertiniterwijl in een volgend bedrijf de Pozzi door andere jongelieden met bloemen ter waarde van meer dan 1500 francs werd vereerd. De tooneelknechts moesten de bloemen bij hopen wegruimen opdat de acteurs zouden kunnen voorts pelen. Te Kirchdorf heeft een boerenvrouw, die het met haren knecht hield, met behulp van dezen, haren wettigen man in de schuur opgehangen. Een hond, die men tijdens de uit voering van het misdrijf heeft opgesloten, gaf aanleiding tot de ontdekking, en thans bevinden zich beide schuldigen in de gevangenis te Nienburg. Een der Fransche bladen maakt de volgende aanmer king op den onlangs overleden Kussischen Kijkskanselier graaf Nesselrode. 7 steden betwisteden elkander eens de eer, dat de onsterfelijke Homerus btnnen hare muren het eerste levens licht had gezien; graaf Nesselrode is nog meer, daar 5 ver schillende natiën aanspraak op hem kunnen maken. Hij werd geboren op de rivier de Taag voor Lissabonaan boord van een Engelsch schip; zijn vader was een Hannoveraan, zijn moeder een jodin; hij stierf als Eus, tot welke natie hij het grootste gedeelte van zijn leven behoorde. De Japansche gezanten hebben na de audiëntie bij Kei zer Napoleon eenige personendie hen tot geleide strekten ter maaltijd genoodigd. Kaauwe visch in stukken gesneden was de hoofdschotel. Zij aten die lekkernij zeer handig, met behulp van twee ivoren stokjes en met een sterk gekruide saus. Zij aten echter ook van de Europesche geregten en dron ken met veel smaak de beste wijnen. Gedurende den maaltijd dronken ze ook veel warm water, ten einde, naar zij zeggen, de spijsvertering te bevorderen. Aan het dessert bragt het hoofd der ambassade een toast uit op Keizer Napoleonwaarop met een geantwoord werd aan den Keizer van Japan. De gasten werden na afloop van den maaltijd waaijers en keurige Ja pansche pijpjes aangeboden. Den geheelen avond waren de Japannezen rookende en drinkende; zij snoten den neus met stukjes papier, die zij in groote hoeveelheid in een der zak ken van hun kleed droegen en na gemaakt gebruik in den ander bergen. De Engelsche en Fransche oorlogstoomersdie naar Nauplia gezonden waren, om hun consuls en landgenooten een toevlugt te verleenen, en die tevens gemagtigd waren.de familien, die zich wilden inschepen, en de niet geamnesteerde insurgenten aan boord te nemen, zijn onverrigterzake naar den Pireus teruggekeerd. Na het vertrek der stoomboot heb ben de insurgenten aan de familien verlof gegeven, om over land de stad te verlaten; zij lieten hen echter vooraf een schatting betalen. De berigten uit Griekenland blijven ongunstig luiden. Of het echter tot een gemeenschappelijke interventie der be schermende mogendheden zal kornen is nog onzeker.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2