Buiteniandsch Nieuws. de reis naar Engelands hoofdstad gezamenlijk per stoomboot van Vlissingen te vervolgen. Te Middelburg zou dan tevens een commissie benoemd worden, die trachten zal bedoelde Ne- derlandsche bezoekers zooveel mogelijk met inlichting en raad bijteitaan. Ook denkt men zich te Londen aan een algemeen vriendschappelijk diner te vereenigen, tot hetwelk door ge noemde commissie ook eenige Engelsche heerendie met den Engelschen landbouw en wat daarmede in verband staat, goed bekend zijn, zullen uitgenoodigd worden om deel te nemen, ten einde den Nederlanders te dienen van voorlichting en terechtwijzing, in vele opzigten tot het verschaffen van ge legenheid tot bezoek van beroemde Engelsche landhoeven, vee fokkerijen enz. De gelden, tot uitvoering van dit plan benoo- digd, zal men trachten door vrijwillige bijdragen van land bouw- en nijverheid-vereenigingen te verkrijgen. Zoo heeft daartoe reeds de Noorderafdeeling van het genootschap ter bevordering van Nijverheid,! gevestigd te Onderdendam, een som van f 25 uit haar kas toegestaan. Donderdag morgen 11. zagen de ingezetenen te Lippen huizen (Friesland) bij hun ontwaken Verwonderd op, daar er de baldadigste straatschenderij was geschied, die men zich maar kan bedenken. Aan niet minder dan 17 woningen heeft zulks plaats gehad; tuinen zijn vernield, zelfs boomen omver gehaald en hier en daar neergeworpeneen perenboom hing vastgebonden aan de deur van de woning des geneesheers. Het ergste is men aan den gang geweest in den tuin van den heer Klazinga, uit wiens bijenstal men niet minder dan 60 korven beste bijen heeft omvergehaald, door den tuin gewor pen en in zulk een toestand gebragt, dat er meer dan ƒ300 schade is veroorzaakt; men vond den honig drijvende over den grond. Te wenschen ware hetdat men den dader of daders van zulke feiten op het spoor kon komen. Naar men verneemt, wordt door de politie strengelijk onderzoek gedaan, daar men in den tuin, waar de bijenstal stond, toevallig een paar nieuwe draagbanden en een blikken koffijketeltje heeft gevonden, hetgeen misschien wel aanleiding tot ontdekking zal kunnen geven. Op de Palmmarkt te Utrecht waren 11. iMaandag 811 paarden aangebragt, zijnde minder dan het vorig jaar. De handel in beste paarden was vrij levendig, vooral door Fran- sche kooplieden. Ds. A. W. Kamp te Meppel heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Langerzwaag. Heden Woensdag is namens eenige gemeenteleden door de heeren J. B. de Moen en P. G. C. Eigeman den geluk - wensch orergebragt aan Ds. J. Tichler, bij gelegenheid van zijn vervulde 25-jarige ambtsbediening bij de Nederd. Herv. gemeente alhier, en daarbij aangeboden een smaakvol bewerkt geschenk van die ledenwier namen in een sierlijk ingebon den album, daarbij gevoegd, waren opgeteekend. Het geschenk bestaat uit kristallen schenkkan, wijnkaraffen met bakken, rijk met kunstig bewerkte zilveren versierselen omgevenge leverd door onze stadgenooten Bodbard en Werst, benevens een exemplaar der werken van Schleiermacher, met smaak in gebonden. Behalve dat blijk van belangstelling uit den boezem der gemeente, hebben nog vele aanzienlijke gemeenteleden en voormalige leerlingen zich beijverd, om op verschillende wijze den jubilaris ondubbelzinnige blijken te geven hunner waar dering van het voorrecht, dat dien dag in herinnering bragt en van de diensten, die den achting en eere dubbel waardi- gen leeraar had bewezen. Een commissie van den Algemee- nen Kerkeraad zou zich des avonds tot ZEerw. begeven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 47*, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 37°. Woensdag morgen te 5 uur 32°, te '8 uur 40°, te 12 uur 50°, 's namiddags te 2 uur 52° en te 4 uur 47°. Garibaldi's bezoek aan den bisschop van Cremona, Mgr. Nivasconi, heeft weder het bewijs geleverd, dat de Italiaan- sche zaak niet alleen bij de lageremaar ook bij de hoogere geestelijkheid vrienden heeft. Dat bezoek ging met groote plegtigheid gepaard; de bisschop wilde eerst zelf Garibaldi bezoeken, maar hierin door een aanval van jicht verhinderd, ontving hij Garibaldi in de groote zaal van zijn paleis en in tegenwoordigheid van bijna honderd andere geestelijken. De generaal verscheen met een groot gevolg en gaf zijn vreugde te kennen het hoofd eener geestelijkheid te ziendie zich onderscheidt door wijsheid, vaderlandsliefde en christelijkheid. De bisschop antwoordde, dat zijne geestelijkheid het programma volgt, dat hij sedert de aanvaarding zijner waardigheid had gehuldigd, dat van waarheid en liefde. "Gij ziet om mij heen mijn vicaris-generaal, de domheeren van mijn kapittel, de priesters der stad en der dorpende professoren van mijn seminariumallen heb 'ik steeds aanbevolen het volk te on derwijzen in hetgeen pligt was en zich niet intelaten met overdreven^ gevoelensdie steeds waarheid en liefde schaden." Zoo sprak de bisschop en bij het afscheid nemen drukte priester en krijgsman elkaar de hand. Sedert een paar maanden zijn in de Rijnprovinciën vele personen aan watervrees overleden. Ten gevolge daarvanis de landelijke bevolking in den omtrek van Keulen bedacht om tegen den zoo gevaarlijken beet van dolle honden voor behoedmiddelen aantewenden en tot deze behoort ook het be zoeken van de hoofdkerk dier stadom de overblijfselen van St. Hubert, aldaar bewaard, te komen aanbidden, hetgeen thans door een groote menigte geschiedt. De Nederlandsche gezant te Brussel heeft aan den Ko ning in een bijzonder gehoor brieven overhandigd van den Koning der Nederlanden en van den Hertog van Nassau benevens de insignien der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Te Utsenoekeneen klein gehucht in de nabijheid van Tirlemont, woonden twee vrouwen, een tante en een nicht, een meisje van 25 jaren, die door twee werklieden aldaar ten huwelijk werd verlangd. Dingsdag had de tante op de markt te Tirlemont twee koeijen verkocht voor ongeveer 600 francs, welke zij in de matras onder haar bed verborgen had. Woensdag avond omstreeks 11 uur, klom een mansper soon door het venster van de woonkamer der vrouwen; door het geraas van het breken eener ruit ontwaakten de beide vrouwen en een vreeselyke worsteling ontstond tusschen haar en den moordenaar. Deze, gewapend met een soort van snoei mes, bragt er de ongelukkigen zulke zware wonden mede toe, dat zij beiden bewusteloos neervielen. Dadelijk brak hij alle kasten en kisten open, om het geld te zoeken, dat hij wist dat in huis was. Het gerucht van een voorbijganger deed hem echter de vlugt nemen, zonder iets medetenemen. Eerst den volgenden morgentoen de buren de beide vrouwen niet voor den dag zagen komendrong men het huis binnen en vond men ze zonder eenig teeken van leven op den grond. Genee»- heeren van Tirlemont, in allerijl gehaald, verklaarden dat de kunst hier niet meer zou kunnen helpen. De argwaan der ju stitie viel op een der minnaars, die herhaaldelijk bedreigingen tegen de vrouwen had geuit. Gelukkig kon hij zijn alibi be wijzen. Eindelijk heeft men een hoefsmid gearresteerd, den naasten buur der vrouwen, die zijn misdaad ook reeds be kend heeft. De maarschalk Magnan ontvangt als maarschalk 30,000 fr., als bevelhebber van het leger van Parijs 100,000 fr,; als senator 30,000 fr.; als kamerheer 40,000 fr.; als grootkruis van het Legioen van Eer 10,000 fr., te zamen 210,000 fr. Dat is alles nog niet; hij ontvangt bovendien een aanmerke lijke som voor fourrages voor zijn paarden, hij bewoont op kosten van den Staat eeu prachtig hotel op de place Yen- dome; vuur, licht, bedienden, alles wordt door den Staat bekostigd. LI. Donderdag bezocht een groot aantal personen te Boulogne sur Mer de ruime stallen van den heer Merlinom daar de uit Engeland gekomen en voor de tentoonstelling te Poissy bestemde gemeste beesten te bewonderen. Er waren 52 ossen en koeijen, een van welke laatste 2000 kilogramme weegt, 71 schapen en 17 varkens, die niet anders zijn dan vetklompen. Al dit vee is met den avondtrein naar Poissy vervoerd. De heer B., wonende rue des Hayeste Parijswas op een der laatste dagen van Maart uitgegaan zonder des avonds ten zijnent terugtekeeren. Zijn vrouw, over dat wegblijven ongerust, deed den volgenden ochtend alle mogelijke naspo-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2