Buiteniandsch INieuws. zamenlijke kinderen aanbiedende voor het museum van schil derstukken hetwelk thans door de gemeente wordt daargesteld, een door den heer J. A. Kruseman van zichzelven vervaardigde afbeelding, en is besloten dit geschenk met dankzegging aan- tenemen. Zaturdag heeft een militair, die zich voor de Indische dienst had geengageerd en thans met verlof te 's Hage was getracht zich in een der vijvers in het Bosch te verdrinken. Met moeite is hij gered; men heeft hem echter niet dan met geweld door de wacht van de Boschbrug en behulp van eenige agenten van politie naar de hoofwacht kunnen overbrengen daar hij telkens ongehoorde pogingen deed om te ontsnap pen en zelfs in de gracht aan de Boschkant weder trachtte te springen. Beroepen bij de Herv. gemeente te Brielle Ds. I. C. Koch te Wormerveer. Ds. Herbst, doctor in de theologie en philosophic te Dusseldorp, heeft het beroep tot predikant bij de Evangelisch- Luthersche gemeente te Nijmegen aangenomen. Een kind van den arbeider W. Heinhuis te Steenwijk den 13den dezer met eenige knapen bij de stadsgracht spe lende, vond aldaar een witten wortel, waarschijnlijk Conium maculatum (gevlekte scheerling) waarvan het een gedeelte opat. Na eenige oogenblikken werd het [ongesteld en vertoonden zich verschijnselen van vergiftiging, die zoo hevig waren, dat het kind, niettegenstaande alle middelen werden aangewend, binnen een uur overleed. Uit een goede bron vernemen wij hetj verblijdend be- rigt, dat met 1°. Mei aanstaande binnen Leiden zal in be zetting komen de staf van het 4de reg. infanterie en dus ook het corps hoornblazers. Deze gunstige beschikking zal gewis door onze stadgenooten met groot genoegen worden vernomen, die daarin voor alle standen een genot zullen vinden, dat in het laatste jaar moest worden ontbeerd. Moge de band, die de burgerij en de troepen der bezetting verbindt en het vriend schappelijk verkeer, dat officieren en ingezetenen met, elkander hebben aangeknoopt, daardoor des te inniger worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 41", des avonds te 3 uur 36°, te 10 uur 32". Dingsdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 41°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 2 uur 47° en te 4 uur 47°. In den nacht van 18 op 19 Maart jl. had een diefstal van meel plaats in den stoomkorenmolen te Dinant. Daar men reeds vroeger getwijfeld had, besloten de werklieden in den molen een streng toezigt te houden om de daders te kunnen ontdekken. Jl. Maandag, omstreeks 11 ure des avonds, sloop zekere Guijot, vader van 9 jonge kinderen, allen stervende van honger, om den molen verbrak een ruit en drong door in het vertrekalwaar het meel in het klein wordt verkocht. Hij had ongeveer 35 kilo's meel bij elkander, toen de zoon van een der werklieden, die op wacht was, den dief aanvloog. Een worsteling ontstondwaarby het jonge mensch het on derspit delfde en tegen den grond werd geworpen. Hij riep luidkeels om hulp, waarop verscheidene personen, waaronder ook de vader van het jonge mensch, kwamen aansnellen. Wat gebeurde vervolgens Dat is niet bekendmaar de strijd duurde voort en de dief werd half dood geslagen uit den molen geworpen. Men legde hem op een berrie en bragt hem naar het bureau van politie, alwaar hij spoedig den geest gaf. De justitie heeft proces-verbaal opgemaakt en zal deze zaak naauwkeurig onderzoeken. De aartsbisschop van Toulouse heeft in een dagblad dier stad een artikel doen plaatsenmet het doel om zich te recht vaardigen ten aanzien van het bekende jubileum, door hem uitgeschreven. De gebeurtenis, welke het hier geldt, zegt de prelaat, kan uit twee verschillende oogpunten beschouwd wor den; ten eerste uit het oogpunt van strijd, waarbij de eene broeder tegen den ander opstonden ten anderen uit dat van een beslissende crisiswaarbij het bedreigde geloof aan een groot gevaar ontsnapt is. De gepleegde moord nu wordt door de kerk betreurd omdat zij een afkeer heeft van bloed. Maar de herinnering van het jaar 1562, hoe smartelijk die ook zij, is in andere opzigten voor de kerk een waardig onderwerp van dankzegging. Men wil de buitensporigheden welke ten dien tijde van beide kanten bedreven zijn, niet verheerlijken, maar God danken dat aan de stad, na het eerste ongeluk, geen tweede, namelijk het verlies van de voorvaderlijke gods dienst, is te beurt gevallen. Alleen van dat standpunt, zegt de aartsbisschop, wil hij "dan ook jubileum beschouwd en herdacht hebben. Te Poilly is den 2den April een vrouw overleden aan de gevolgen van een negendaagsch vasten hetwelk zij zich in overdreven godsdienstijver had opgelegd. De secretaris der Grieksche legatie te Parijs, is in al lerijl naar Athene vertrokken. Men wil weten, dat die reis in verband staat met de verzekering door den Keizer en andere vreemde mogendheden gegevendat zij Koning Otto op zijn troon zullen handhaven. Uit Parijs wordt ons van den I3den April het volgende berigt Vrijdag 11. is uwen, door geheel Europa, beroemden stad genoot Dr. J. Hoffmann voorgesteld door den Minister Thou- venel aan het Japansch gezantschap en heden Zondag zal in de Tuilerien te 2 ure plaats hebben de officiële receptie. De eerste gezant der Japannezen heeft bijna alle bezoeken geweigerd, omdat de gewoonte van hun land medebragt, dat zij eerst door den Keizer moesten zijn ontvangen. Zij trekken allen in hooge mate de aandachtvooral nu hun vlag van het grand Hotel du Louvre wappert. Hun gelaatskleur is koperkleurig, zij leven zeer eenvoudig, het meest van ge reedgemaakte rijst; de champagne en de likeuren zijn hun zeer lief. De omgeving trekt minder hunne aandacht, alleen openbaart zich bij hen een groote welwillendheid voor uwe Natie, een Hollander gaat boven alles. De uitspraak der Hol- landsche taal evenwel is zoodanig, dat een Hollander moeite heeft om het te verstaan, dit komt voort uit het eigenaardig verschil in de spraakorganenwaardoor zij b. v. Hufeland uit spreken als Hoeparando en tusschen landranden der- gelijken geen verschil weten te maken. Opmerkelijk is hunne groote begeerte naar wetenschappelijke kennis, al wat nieuw is op dat gebied is het eenige wat zij verlangen. Dat Prof. Hoffmann ook het Chineesch verstaat en schrijft droeg zeer hunne bewondering weg. Wij achten bet hoogst gelukkig voor uw land, dat de Hollanders nog invloed op die Natie hebbendat gezantschap is belangrijk voor de wetenschapvoor den handelvoor iederen Hollander. Of hunne reis van Parijs naar Holland zal zijn is nog niet bekend. De Japansche ambassadeurs zullen Woensdag de voorstelling in de opera bijwonen met hun geheele gevolg. Een afzonder lijke open loge wordt voor hen bestemd; men zal spelen Pierre de Medicis. Het voornaamste punt, waarover de onderhandelingen met de groote Europesche volken zullen loopenzal zijn de open stelling van nieuwe havens en misschien zelfs definitive open stelling van 't geheele Japansche rijk. De ambassadeurs hebben zeer sierlijke geographische kaarten medegebragt, die met een verrassende naauwkeurigheid ver vaardigd zijn. De meesten hunner zijn bekend met de voor naamste feiten van de nieuwere geschiedenis van Europa. Het schijnt, dat het Japansche gouvernement ingewijd wil worden in al de groote gebeurtenissen van Europa en Amerika en zich zoo goed mogelijk op de hoogte van de beschaafde natiën van het Westen wil plaatsen. Woensdag zijn de ambassadeurs bij den minister de Thou- venel geweest, die hun daarop Vrijdag in 't Hotel du Louvre een bezoek bragt. De drie voornaamste ambassadeurs ontvan gen niet dan met groote moeite zelfs, de hooge Staatsperso nen die hen komen bezoekenomdat zij eerst den Keizer willen zien, om hem, volgens de Japansche etiquette, het eerst hun eerbied te betuigen. De tolk, dien zij bij zich hadr denspreekt zeer slecht fransch't werd dan ook tijd dat er een ander kwam, om een einde te maken aan de soms be spottelijke tooneelen die bij de bezoeken plaats hadden. Zij verwonderen zich zeer over de zeden en gewoonten en vooral over de kagchelpijpvormigen hoeden der ^barbaren van het Westen." Ook-ergerden zij zich over den weinigen eerbied

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2