N°. 658. Woensdag 16 April. A°. lis62. Binnenlandsch Nieuws. DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts, 'S Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; t Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2£ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'smorgens van 910 uur. Kandoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van-36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur: van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z, M. heeft benoemd tot leden van den Eaad van be stuur der Koninklijke Academie van beeldende kunsten te Amsterdam de heeren L. Splitgerber, Mr. J. E. Banck en Jhr. J. P. Six. Z. M. zal Donderdag en Vrijdag na Paschen te Zwolle audiëntie verleenen. Naar men verneemt zal H. M. de Koningin den 23sten dezer de reis naar het buitenland aanvaarden. H. M. zal van Rotterdam met den eersten trein van het Rijnspoorweg-station vertrekken en dien dag de reis tot Bingen voortzetten. Na in. die stad nachtverblijf te hebben gehouden, zal H. M. de reis vervolgen, om tegen den avond te Parijs te arriveren. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft Zondag de resi dentie verlaten en zich naar Haarlem begeventen einde als inspecteur-generaal over het wapen der kavallerie een inspectie over het aldaar liggend regement dragonders te houden. Thans is openbaar gemaakt het van regeringswege aan de Tweede Kamer ingezonden verslag omtrent den staat der hooge-, middelbare en lagere scholen over 1859/60. De vorm vroeger reeds gebezigd, heeft geen wijziging ondergaan. Het stuk bevat overigens zeer uitgebreide mededeelingenwaaruit het volgende slechts wordt aangestipt. Het getal studenten aan de drie Hoogescholen bedroeg 1395 als 671 aan die te Lei den, waarvan 537 te Leiden zelf en 134 elders., 510 aan die te Utrecht en 214 aan die te Groningen. In de godge leerdheid bedroeg het gezamenlijk getal 474, in de rechtsge leerdheid 579 in de geneeskunde 259, in de wis- en natuur kunde 31 en in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren 52. Het totaal geeft 43 studenten meer dan in vorige en 68 meer dan voor twee jaren. Het getal studenten aan het athe naeum te Amsterdam bedroeg 147waarvan 48 in de godge leerdheid39 in de rechtsgeleerdheid en 17 in de geneeskunde. Het athenaeum te Deventer telde 15 studenten. In het getal der latijnsche scholen en gymnasien is geen verandering gekomen. Het bedroeg 63, waaronder 33 latijn sche scholen; het getal leerlingen bedroeg 1818. De koninklijke academie te Delft had 223 kweekelingen waarvan bij het einde der cursus 161 aanwezig waren. Al de berigten omtrent bovenstaande rubrieken zijn over het algemeen zeer voldoende, zoowel wat het onderwijzend per soneel als de onderwijs genietenden en de hulpmiddelen be treft. Dit is mede het geval met het onderwijs bij de land en zeemagt. Bij het onderwijs aan de militaire academie te Breda is sedert het gebeurde in 1858 het militaire element eenigzins meer op den voorgrond gestelden overigens is de theoretische en practische ontwikkeling der kadetten weder met zorg behartigd. Het schooljaar werd ingetreden met 732 kwee kelingen. Omtrent het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord wordt gezegddat de niet bevredigende uitslag der opleiding in verband met den daaraan besteedden driejari gen tijd uitzien deed naar verbeteringende leeftijd bij de toelating scheen te jeugdig, daarom is die thans van 14 tot 16 jaren gesteld. Het onderwijs aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht leverde goede vruchten op. Ook de klinische scholen leverden goede uitkomsten op, zoowel het gedrag en ijver der leerlingen als voor den werkkring der docenten, 's Rijks veeartsenijschool telde 13 kweekelingenwier ijver voldoende en gedrag loffelijk was. Het getal leerlingen bij de landhuishoudkundige school te Gro ningen bedroeg in het winterhalfjaar 59/60 31, en in den zomer van 1860 15. Elf leerlingen hebben hun eindexamen afgelegd, waarvan 9 met goed gevolg. Het getal leerlingen bij de inrigting voor onderwijs koophandel en nijverheid te Amsterdam is van 54 weldra geklommen op 63, waaruit blijkt dat de belangstelling is toegenomen. Ook de scholen voor de zeevaart voldeden aan hun bestemming. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrij dag den 18den dezer, geen plaats hebben. Z. D. H. de hertog Bernard van Saxen-Weimar heeft een vrij rustigen nacht doorgebragt, doch verkeert voor 't overige in denzelfden toestand. Naar men verneemt zal Z. D. H. Prins Herman van Saxen Weimar zich binnen eenige dagen naar Stuttgard terug begeven. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Woensdag 23 April door Mademoiselle Patti een afscheids- voorstelling worden gegevenmet de opera Lucia de Lam- mermoor. Aan den Gemeenteraad te Haarlem is medegedeeld een brief van den heer Mr. A. Krusemandaarbij namens de ge-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1