Buitenlandsch Nieuws. dreigend aanzien begon te krijgen, werd op verzoek van den Gemeenteraad door den Commissaris des Konings in die pro vincie een detachement infanterie groot 30 man gezonden, welke eerst door de ingezetenen en later, toen dit te bezwa rend begon te worden, door de gemeente werden onderhou den. Inmiddels werd van wege het gemeentebestuur bij alle autoriteiten aanvrage gedaan Harlingen met een klein vast garnizoen of een geschikten oorlogsbodem te begunstigen maar te vergeefs. De manschappendie niet voor rekening van het Eijk mogten blijvenvertrokken in het begin van de vorige maand weder naar Leeuwarden. De aldaar gestation- neerde kanonneerboot N°. 32, kommandant Mansfeld, is, niettegenstaande tot het Departement van Marine het verzoek werd gerigt het vertrek van dien bodem tot onbepaalden tijd te verlengen, Woensdag morgen weder naar het Nieuwe Diep gezeild. Alle hulp van het Rijk is alzoo weder vertrokkenen dat, terwijl onder een bevolking van 10,000 zielen de geheele po- litiemagt uit een commissaris en 3 agenten bestaat. In het huis van arrest en justitie te Assen, is een kolonist uit Veenhuizen gevankelijk binnengebragt, beschuldigd van poging tot moord. Maandag II. is in den Rijn te Lobith opgevischt het lijk van een onbekend manspersoon, dat reeds in vergevorder den staat van ontbinding verkeerde. Het is reeds van algemeene bekendheiddat zoowel het vroeger schrijven van zoogenaamde brandbrieven als het brand stichten thans op de kolonie Ommerschanszijn oorsprong daarin vindt, dat een deel der verpleegden de gevangenissen boven dit gesticht verkiezen. Een treffend bewijs werd dezer dagen hiervan door een kolonist gegevendie zich vrijwillig aangaf als brandstichter op hoeve N°. 6, welk feit 10 jaren geleden en der vergetelheid reeds prijsgegeven was. Het doel van den ongelukkige was echter spoedig bereikt; terstond in bewaring gesteld, zal hij weldra aan den rechter worden over geleverd met nog anderen die dezer dagen getracht hebben op hoeve N°. 15 en bij den wijkmeester W. van den Bosch, gemeente Avereest, brand te stichten. Dezer dagen viel de 69jarige timmermansknecht D. Schenk van een niet zeer hoogen steiger op de buitenplaats der dames H., nabij Dordrecht. Ofschoon uitwendig geen beleedigingen waren waartenemen stierf hij den volgenden dag, waarschynlijk ten gevolge van hersenschudding. Toen de zoon van J. S. te Haulerwijk op 3 April be zig was in het veenliet hij de veenspa achter over den schouder glijden, met het ongelukkig gevolg, dat zij hem in de trekspieren van het linkerbeen viel, zoodat hij binnen wei nige oogenblikken als badende in zijn bloed was. Dadelijk is er geneeskundige hulp ingeroependoch de practizijn moet de wonde voor hoogst gevaarlijk verklaard hebben. In den tuin van den hoog eerw. heer Deken te Drunen staat een vijf el hooge pyramiedvormige magnolea grandiflora in vollen bloeimet niet minder dan 400 bloemen. Men deelt ons mede, dat 3 leden der Nederduitsch Hervormde gemeente alhier zich hebben vereenigd, om een Npoging aantewendenten einde het geschil, betreffende het be heer der kerkelijke fondsen en bezittingen, bijteleggen door, met ter zijde stelling van het ontworpen nieuwe reglement, de zaak terugtebrengen tot zijn oorspronkelijken toestand en krachtens art. 9 van het reglement van 1809 te geraken tot een beslissing bij arbitrage, waartoe de gemeente-commissie en den kerkeraad ieder een arbiter zouden benoemen. Reeds hebben die heeren, wier namen ons bekend zijn, in dien geest een uitnoodiging aan die beide collegien doen uitgaan. Donderdag avond hield Ds. Chantepie de la Saussaye zijn laatste Bijbellezing in de zaal Noordeinde. Een aanzienlijk gehoor was opgekomen en gelijk altijd kenmerkte zich ook die lezing door een grondige behandeling, rijkdom van denk beelden krachtige uitdrukking en gemoedelijken ernst. Ofschoon de behandelde bijbelverzen (Hebr. XIII: 1525) er zich uit stekend toe leenden, en onwillekeurig zich onder de behan deling hare toepasselijkheid op de gelegenheid van dien avond aan ieders gevoel opdrong, toch was het alleen aan het slot dat de spreker ze overnam, om zijn dank te betuigen voor zijn ervaring gedurende den tijd dat by de bijbellezingen hieldvoor het nut en den zegen dien hij daardoor voor zich had genoten en voor de blijken van liefde en vertrouwen die hem waren geschonken. Nadat bij het einde der zamenkomst de zegenbede was uitgesprokenhief de vergadering het slotvers van Psalm 134 aan en zoo namen ook die bijbelle zingen waardoor bij velen heldere en zegenrijke begrippen ten aanzien van dat boek zijn verkregenweder een einde ook ten gevolge van een onverklaarbaar besluit tot verwisse ling van standplaats. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 3 uur 50°, te 10 uur 48*. Vrijdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 47°, te 12 uur 57°, 's namiddags te 2 uur 52°en te 4 uur 52°. Maandag 11. had te Weeuen een zeer onaangenaam voor val plaats in de groote gehoorzaal van het universiteits-gebouw, bij gelegenheid dat de heer Michaelis met het houden eener oratie zijn betrekking als professor in de medicijnen aan vaardde. Voor een paar jaren had hij zich in een medisch weekblad op een zeer ongunstige wijze over de studenten aan de universi teit uitgelaten. Ten gevolge hiervan had hij Maandag naau- welijks eenige woorden geuit, toen een oorverdoovend geraas en gefluit hem gedurende eenige tijd de gelegenheid benam om zich te doen verstaan. Toen de eerste storm bedaard was ving de heer Michaelis weder aan maar met niet beter ge volg dan de eerste maal. Dit verbitterde hem derwijzedat hij deze uitdrukking zich liet ontvallen: »Een dergelijke han delwijze past alleen in een synagoge, waar gij allen toe be hoort." Terstond verlieten alle studenten de zaal. De heer Mi chaelis heeft den volgenden dag gepoogd zich te verontschul digen wegens het bezigen der medegedeelde uitdrukking. Men berigt uit Koningsbergende meeste districtsbe- sturen hebben de circulaires enz. van den Minister van Bin- nenlandsche Zakenbetreffende de verkiezingenaan den Ma gistraat teruggezonden met de opmerking, dat hun post hen niet verpligtte zich met de staatkunde intelaten. Hoe treurig de bezoldiging van gemeente-secretarissen in Belgie is, blijkt uit de volgende opgave, gevoegd bij een door hen tot de wetgevende magt afgezonden adres om trak- tementsverhooging. In Belgie zijn 2531 gemeenten; in 13 van deze bedraagt de jaarwedde van den secretaris 25 fr., in 120 fr. 50 en minder, in 533 fr. 100, in 320 fr. 150 en in 329 fr. 200. De eigenaar van een huis in de rue Laborde te Parijs, had zich reeds herhaalde malen doch vruchteloos vervoegd bij een zijner huurders, zekeren D., schoenmaker, om voldoening van achterstallige huur. Eindelijk werd hij op een bepaalden dag besteld. Zaturdag op het aangewezen uur kwam de eige naar en vond op de deur van de kamer een papier met de volgende woorden: »de huisheer wordt verzocht binnen te ko men." Hij deed de deur open en Vond in een kabinetje zijn huurder levenloos' uitgestrekt liggen voor een fornuis met gloeijende houtskolen. Op de tafel lag een brief van den vol genden inhoud: «Mijn waarde huisbaas, ik ben verpligt om te gaan verhuizen en deze wereld te verlaten. Gij zijt steeds zoo goed voor mij geweestdat ik u durf verzoeken om ook voor mijn laatste woning te willen zorgenik dank u er reeds in voorbaat voor. - Vaarwel 1" Keizerin Eugenie is naar Fontainebleau vertrokkenom de noodige toebereidselen te bevelen tot de ontvangst van HH. MM. den Koning en de Koningin der Nederlanden. Iemand van St. Quentin had door achteloosheid in een rijtuig van de eerste klasse op den spoorweg een valies ach tergelaten inhoudende aan verschillende waarden een som van omstreeks 10,000 frs. Tot overmaat was de sleutel op het valies gebleven. Verschillende nasporingen leidden tot geen resultaat, toen de persoon in kwestie tot zijn groote vreugde vernam, dat de kostbare cassette was gevonden en wel door den brigadier der douanentoen de trein op de Belgische grenzen werd nageziendie zijn vondst onmiddelijk aan den stationschef ter hand stelde. Den volgenden morgen bekwam de eigenaar zijn valies geheel ongeschonden terug. Lord Palmerston verleende Zaturdag gehoor aan den

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2