Binnenlandsch Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- tners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regel^0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vaa genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2£ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 'savonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag tc 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'s morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8-^-1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks va'ri 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Z. M. heeft benoemd tot kapitein den lsten luit. direct, van het garnizoenshospitaal te Amsterdam F. J, Hogendoorn en tot officier der orde van de Eikenkroon den kunstschilder W. Verschuur (in ons vorig nommer onjuist opgegeven onder den naam van Michelsen); voorts den 2de luit. J. Meijers van het 3de reg. vestingartillerie gedetacheerd bij de landmagt in West-Indie en aan Mr. H. Reijers op verzoek met 1°. Mei aanstaande eervol ontslag verleend als procureur bij de arr.- rechtb. te 's Hage. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin de reis naar Frankrijk doen over Duitschland, en omstreeks 14 dagen te Parijs vertoeven. Heden Donderdag is de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal werkelijk bijeengeroepen tegen Donderdag den 24sten dezer, des middags ten een ure, ter hervatting harer werk zaamheden, Woensdag avond is de baron van Lijnden 's Konings eerste adjudant, uit de residentie naar Weimar vertrokken. Men wil die reis in verband brengen .met de ernstige onge steldheid van Z. D. H. den Hertog van Saxen-Weimar. 't Is zeer opmerkelijk, dat de dagbladen uit de residentie geen gunstig oordeel vellen over de Italiaansche zangeres Ade line Patti. Ofschoon hulde doende aan het buitengewoon uit wekend talent van de nog zoo jeugdige chanteuse, verzwijgen zij hunne meening niet, dat A. P. wel een buitengewoon ver schijnsel is, maar niet in die mate als de dagbladen der stedenwaar zij reeds opgetreden wasin verband met de hooge entreeprijzen hadden doen verwachten. Zij bezit buiten gewone middelen aan een groote gemakkelijkheid paart zij een frissche heldere kristal zuiveren stem van grooten omvang. Daarbij geven de fioritura, staccato's de duidelijkste blijken vati muziekale kennis en langdurige oefening. Desniettegen staande maakte A. P. niet dien betooverenden wegslependen indruk, welken andere artisten wisten teweegtebrengen. - Een ander blad zegt daaromtrent het volgende "Voor zoo ver de rol van Rosine gelegenheid schonk haar talent te doen schitterenheeft ralle. Patti getoond dat zy tot heden het recht niet heeftzich op gelijke lijn te plaat- san met de door ons genoemde uitverkorenen van Polyhymnia. i L j De natuur heeft haar voorzeker begaafd met een stem van zeldzamen aard. Zuiver als kristal in het hooge register, zacht en mollig in het lage, is de omvang van die stem bewonde renswaardig. Zij bezit daarenboven een schoone natuurlijke triller en maakt met ongemeene gemakkelijkheid moeijelijke staccato's. Doch alles is natuur. Het andante van haar eerste aria, in het begin van het 2de bedrijf, zou doen gelooven dat zij een talent bezatdoor een zeldzame studie ontwikkeld; maar weldra merkt men op- en 't is vooral gebleken in de voordragt van het echo-lied van Eckert en van den wals van Venzano - dat zij geen vaste methode heeft en dat het geluk een groote rol speelt in haar succes. Daarbij is haar voor dragt koud; de stem is niet sympathiek. Zij roert u niet; zij voert u niet dien bij afwisseling kouden en heeten stroom door de aderenwaardoor gij uals aan de wereld ontrukt verbeeldt te zweven in die sfeerenwaar alleen de geest woont en de stof onbekend is. Bewondering voorzeker verwekt mile. Patti maar geen gloed, geen geestdrift, geen vervoering. Wij durven een beroep doen op de kennersdie o. a. het echo-lied van Eckert door Jenny Lind en bijv. de groote aria uit de Sonnambula hoorden voordragen door de reeds niet meer jeugdige mevr. de Vries van Os. Hoorden zij Zaturdag avond, wat zij vernamen van de Zweedsche nachtegaal: dat terugkaatsten van de stem op de naakte rotsblokkendat weg sterven van 't geluid, hier-en daar, nu en dan, door de wer king van den echo tot zijn oorsprong teruggebragt Liet de wals van Venzario, - waarmede zelfs een Cassi het publiek wist, wegtevoeren - de geestdrift achter, die mevr. de Vries van Os wist teweegtebrengen en verraste het niet te ontwa ren dat zoowel van de wals als van Eckerts lied de moeije- lijkste passages niet werden gezongen. Nog eens: mile. Patti is een liefelijke zangeres, met een wondervolle stem begaafdmaar met al den eerbied dien wij koesteren voor haar talent, mogen wij haar den eersten rang niet toekennen mogen wij haar niet stellen noch boven noch naast die flonkerende lichten aan den zanghemelwaarvan de goddelijke gloed blijft voortleven in het gemoed van allendie zich bij het vuur hunner genialiteit hebben mogen koesteren." Drie gebroeders te Vollenhove begaven zich gelijktijdig tot elkander met hetzelfde doel, nl., om elkander berigt te

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1