Buitenlandsch Nieuws. uit prof. Miquel en Dr. F. W. E. Suringar, buitengewoon hoogleeraar te Leiden. Men verzekert ons, dat 5 ouderlingen der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, wier namen ons zijn genoemd, na het Zondag 11. uitgebragt beroep, hun ontslag aan den Algemeenen Kerkeraad hebben ingezonden. Verschillende dagbladen geven een onnaauwkeurig ver slag van de plegtige installatie van Mr. F. B. Coninck Lief- ting als rechter in de arrondissements-rechtbauk alhier op 11. Maandag. Nadat de nieuwe rechter zijn rede had geëin digd werd de zitting gesloten. Er zijn geen aanspraken gehouden door den heer officier van Justitie evenmin door den Deken der orde van advocaten, Mr. N. Sikkel Groos, die, door een plot seling opgekomen ongesteldheid overvallen, de zaal moest ver laten terwijl de heer Liefsting aan het woord was. Het Fransche gouvernement heeft, naar wij met genoe gen vernemenonzen beroemden stadgenootDr. Hoffmann alhier, uitgenoodigd naar Parijs te komen, ten einde bij gelegenheid van de komst van het Japansche gezantschap aldaar als tolk behulpzaam te zijn. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcen ten en eigen middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Maart 1861 en 1862, alsmede van die opbrengst over de drie eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Maart. Zuivere opbrengst over de eerste 3 maanden. 1861. 1862. 1861. 1862. Geslagt (ope. &inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) Turf (id.) Steenkolen (id.) Brandhout (id.). 2235,97s - 5889,65» 203,68 - 6474,90 1846,20 921,12» 562,85 - 278,20 1986,19 5578,70 u 224,58» 5703,37 1338,37» 924,36» 934,82» - 194,65 5880,96 16827,82 902,13» 16988,94 4340,77» 1294,19» 2547,85 502,65 5675,09 15769,15» 740,85 - 15917,73» 4301,25 1209,29» 1945,32» 332,50 ƒ18412,58» ƒ16885,06 49285,32» 45891,20 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 51°, te 10 uur 51°. Woensdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 51°, te 12 uur 59°, 's namiddags te 2 uur 61° en te 4 uur 61°. De Stern. Zeitung verneemt, dat aan den Pruissischen landdag niet alleen de begrooting voor 1862, maar tevens ook die voor 1863 zal worden ingediend en dat men bij het zamenstellen daarvan in vele bijzonderheden zal tredendit geschiedt om de verschillen lusschen de vertegenwoordiging en de regering te voorkomen; dat verder geen nieuwe belas tingwetten aan den nieuwen landdag zullen worden aangebo den de regering neemt integendeel in overweging om, te beginnen met Julij, door besparing de 25 opcenten op de belas ting op de inkomsten niet verder te heffen. In de Zomer- zitting van den landdag zullen geen belangrijke wets-ontwerpen worden voorgesteldmaar er zijn onderscheidene voorstellen tot wijziging van het tarief te verwachten. Het doel der regering is voornamelijk, om in het belang der arbeidende klasse aan zienlijke verligtingen voor den invoer van de noodzakelijkste levensmiddelen voortedragenals: geheele opheffing der graan rechtenaanmerkelijke verlaging der invoerrechten op rijst, slagtvee en vleesch. Op gelijken grond wordt in overweging genomen om de belastingen op de mijnen te verminderen, gedurende de eerstvolgende drie jaren en wel telken jare met 1 pCt., ten einde de Binnenlandsche ijzerproductie te onder steunen tegenover de concurrentie van het buitenland. Eindelijk zal een wets-ontwerp worden ingediend voor de vermindering van het briefport van de binnenlandsche correspondentie. Het plan, om de prijzen van het zout op de vroegere hoogte terugtevoeren, is in beraadslaging; de daaruit verkregen meer dere inkomsten zullen gebruikt worden tot uitbreiding der Pruissische zeemagt. Naauwelijks heeft de guillotine te Charleroi op zoo treu rige wijze dienst moeten doen, of eerlang zal het ontzettend «jarktuig ook te Brugge moeten worden opgeslagen, om een doodvonnis te voltrekken van zekeren Aeckè, wiens verzoek om gratie is afgewezen. Het is onder een grooten toevloed van nieuwsgierigen Dingsdag 11. derwaarts afgezonden. Donderdag 11. had te Antwerpen een diefstal van 1300 francs plaats, ten nadeele van den heer Orban de Laroche. De heer Orban had deze som bij de bank aan bankbilletten ontvangen en ze in zijn secretaire geborgen. Gedurende dat men zich aan vruchtelooze nasporingen van den dief had overgegeven, had een kleine jongen in een naburig straatje, de bankbillet opgeraaptdie de dief waarschijnlijk had wegge worpen en was er mede aan het spelen gegaandenkende dat het prentjes warenhij had zelfs aan een zijner kame raadjes zoo'n prentje van 100 fr. voor 5 centimes verkocht. Denzelfden avond heeft Marie Lafargue, de moeder van het jongetje, al de bankbilletten behalve het verkochte aan den heer Orban teruggebragtwelk laatste, door tusschenkomst van den burgemeester, insgelijks aan den eigenaar is teruggeven. Vrouw Lafargue heeft als belooning 50 fr. gekregen. Het te Genève benoemde committé ter oprigting van een monument voor den hervormer Calvijnter gelegenheid van den 300jarigen gedenkdag van zijn overlijden (27 Mei 1864), bestaande uit de hoeren Merle d'Aubigné, L. Gaussen, T. Meylan en Duby, heeft het voorstel gedaan om binnen Genève een ruim gebouw opterigten, bestemd tot het houden van openbare bijeenkomsten en redevoeringen voor de arbei dende klassen, met localen voor Zondag-, week- en avond scholen, enz. In den voorgevel zou de volgende inscriptie prijken//Zaal der Keformatiegesticht ter gedachtenis van den Hervormer van Genève, Johannes Calvijn, door Evange lische Christenen van alle Natiën overeenkomstig den wensch, uitgesproken in de Conferentie, in September 1861 te Genève gehouden." De aartsbisschop van Toulouse heeft, bij open brief, de Catholieken aangespoord, om op den dag van 17 Mei plegt- statig het feest der verlossing van die stad te vieren en dien dag kerkelijk te herdenkende Siècle laat niet na aantemerken, dat alsdan in herinnering behoort te worden gebragt wat is geschied op 17 Mei 1562, toen, na een bloedigen strijd in de straten van Toulouse, 4000 Protestanten, na de wapenen te hebben nedergelegd, op verraderlijke wijze door de Catho lieken zijn vermoord. Het vestigt de aandacht op den allezins misplaatste ijver van een prelaat, die op zoodanige wijze //de geloovigen wil herinneren aan Gods goedheid en aan de tus schenkomst der heiligen tot het instandhouden der Catholieke overlevering." De Siècle vleit zichdat de inwoners van Tou louse te verlicht zullen zijnom intestemmen met deze middeneeuwsche zegekreet van de oude dweepzuchtaange heven in de stad zelve, waar de herinnering aan een Jean Calas nog geenszins is uitgewischt. Ook het Journal des Débats en de Constitutionnel komen krachtig op tegen de circulaire van den aartsbisschop. De stoomboot Himalaya aan boord waarvan het Japansch gezantschap zich had ingescheept, is Donderdag 11. te Mar seille aangekomen. Dat prachtig Engelsche stoomschip heeft niet minder dan vier millioen francs gekost. Tegen 5 ure na men de gezanten in verschillende sloepen plaatsdie het voor uitstekend havenhoofd naderden en voor de zoogenaamde hui zen van Mirès stil lagen. De markies van Treviso, vertegen woordiger des Keizersverwelkomde de aanzienlijke vreemde lingen die op het zien der schoone havens in verrukking schenen gebragt te zijn. Twee bataillons van het 64ste linie- regement stonden wederzijds in gelederen geschaardterwijl een eskadron huzaren het eskorte uitmaakte. Zoodra de Japan- nezen den voet op Franschen bodem gezet haddenwerden de trommen geroerdterwijl uit het fort St. Jean elf kanonscho ten werden gelost. Een ontzettend groote menigte was op de been gekomen, om de vreemde kleeding en het zonderling ge laat dier gezanten van het verre Oosten te aanschouwen. Hun gelaat is bijna koperkleurig, hun kleeding bestaat uit een lange zwarte tunica, bij verscheiden hunner aan de kin digt geknoopt. Zij dragen een ronden strooijen hoedeenigermate op die der Zwitsersche boerinnen gelijkende. Toen het begon te regenen zetten zij geel-groen-witte parapluien op. De eerste ambassa deur nam in het rijtuig van den markies de Trevisode tweede gezant in dat van den brigade-generaal Garandolet plaats. Toen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2