Buitenlandsch Nieuws. Tweede dag. (Donderdag 24 April). Des avonds voordragt van de vijf overige mededingende Kamers. Na afloop daarvan souper. personen, ee'tv zeer verdienstelijk marine-officier' voor de com missie is verschenennamelijk de heer Wolfsonoud-directeur van* 's lands fabriek te Soerabaija, thans directeur der Ko ninklijk Nederlandsche grofsmederij te Leiden. Wanneer die heer om zijn bekwaamheden eerst de Indische dienst en ver volgens ook 's lands dienst heeft verlaten en nu zijn talenten aan een bijzondere onderneming wijdt, dan moet men erken nen, dat onze regeringen er bijzonder slag van hebben ver dienstelijke "mannen kwijt te raken en sukkelaars aantenemen. Of zij dit nu doen uit economische of staatkundige of phi- lantropiscbe overwegingenkan ik niet uitmakendoch dit is zeker, dat men zelden onze gouvernementen ziet versterken door uitstekende elemententerwijl men altoos veel op heeft met bekende sukkelaars. Waar zou het ook heenals onze departementen van algemeen bestuur gevuld werden met man nen van talent, die goede praktijk aan juiste theorien paarden Zou het minister-ambt niet vrij wat onaangenamer worden wanneer de opperbevelhebber zich door een staf van uitmun tende ambtenaren omringd zagdie hemwel is waar, voor de algemeene belangen van het grootste nut zouden zijn maar tevens voor zijn bijzondere eigenliefde het hinderlijk ongemak opleveren dat zij zijn feilen en dwaasheden met een glimlag- chend kritisch oog kunnen gadeslaan? Talent, bekwaamheid, eerlijkheid zijn zeer fraaije zaken; maar men kan er in de politiek niet altoos troef medespelen. Wijlen vader Blankaart zeide reeds: //Och, domheid is zoo magtig gezond, man; en zoo'n kostelijk middel om oud te worden." Maar de kleinkinderen weten dat //kostelijk middel" nog wel beter te exploiteren. Domheid en onderdanigheid zijn eigenschappendie voor haar eigenaars vrij wat voordeeliger uitvallen. Even als men zegt, dat het niet slim is altijd de waarheid te zeggen, evenzoo is het niet altoos voorzigtig zijn kunde ten toon te spreidendat ziet gij nu weder kbewaarheid in dien talentvollen ambtenaar bij Koloniën die het besluit van 12 Maart stelde. Kunde hindert meestal hen, die zich onkundig gevoelen of alleen de reputatie, van knap te zijn, willen monopoliseren. Middelmatig en gewillig zijn, zietdaar de echte wijsheid bij alledaagsche gouvernementen. Gaat uwe eerzucht verder, bereid u dan voor op doorgaande miskenning en achteruitzetting. Wacht zeer lang, jaren lang tot dat er een helderziend staatsman optreedt, die uwe verdiensten op prijs weet te stellen en ze voor het belang van den Staat tracht te utiliseren. Gij hebt daarbij negen en negentig kansen tegen één in uw nadeel; maar, enfin, gij moet het weten. Men kan op deze wereld niet alles hebbenwat men verlangt en het genoegen bezitten van een waarlijk verdienstelijk en tevens gelukkig burger in den Staat te zijn. In den vroegen morgen van 11. Vrijdag werd te Amster dam de kolossale Surinaamsche olifant ontscheept, door den heer J. Blaaupot, te Sidjoendjoengaan het Koninklijk Zoölo gisch genootschap Natura Artis Magistra ten geschenke toe gezonden. De heer W. Groeneveld, gezagvoerder van het schip Princes Amelie, heeft zich de erkentelijkheid waardig gemaakt van elk die de wetenschap beoefent en lief heeft, daar, door zijn koen besluit dit merkwaardig dier aan boord te nemen en herwaarts overtebrengenvoor de eerste maal de gelegen heid geboren werd tot het volledig onderzoek van de kenmer ken, die dezen olifant van de overige soorten onderscheiden. Het was een treffend schouwspel, het intelligente dier zijn engen kerker, waarin bij gedurende meer dan 120 dagen was opgesloten, te zien verlaten, en door zijn getrouwen oppasser aangemoedigd, de verschansing van het schip, langs het in der ijl door zakken fijne puin en zand gevormd pad te zien beklimmen en onmiddelijk langs de planken brug nederda lende, voor het eerst den vasten wal te zien bereikenwaarop het, van alle vrees ontdaan, moedig voortstapte. Zijn sterk ontwikkelde slagtanden doen aan den Mastodon denkenter wijl het geheele voorkomen van het dier een aangenamen in druk maakte. Aangaande het te Amsterdam te houden Concours van Kederijkers kamers, kunnen wij mededeelen, dat de verdeeling van het Feest voorloopig bepaald is als volgt Eerste dag. (Woensdag 23 April.) Ontvangst der Kamers en Genootschappen, des namiddags ten 2 ure, in het lokaal Frascati. - Des avonds voordragt van vijf mededingende Kamers. Derde dag. (Vrijdag 25 April). Voorlezing van het verslag der Commissie van beoordeeling, (Afdeeling letterkunde) over de op de uitgeschreven prijsvraag ingekomen dramatische stukkenen voordragten van eenige werkende leden van het genootschap: Door Oefening grooter, afgewisseld door muzikale intermezzo's. Vierde dag. (Zaturdag 26 April). Bapport. door de Com missie van beoordeeling voor den wedstrijd van HH. Bederij kers. Toewijzing van prijs en premie. Sluiting van de verga dering door den Voorzitter; en Bal, onder de leiding van den heer van Swaningen. Vijfde dag. (Zondag 27 April). Matinee Musicale: des na middags te 2 ure, op het terrein van het lokaal, de Kei zerskroon. Uitreiking v^n prijs en premie aan de overwinnende Kamers, en afscheidswoord door den Voorzitter, tot sluiting van het feest. De Nederlandsche Spectator deelt mede, dat de boe kerij welke door de nu ontbonden Bijkscommissie voor sta tistiek was bijeengebragtthans als een geheel aan de Konink lijke Bibliotheek is overgegaan. In N°. 6 van het Weekblad de Nederlandsche Indus trieel wordt het volgende medegedeeld van 5 April: Wij bragten gisteren een bezoek aan de in aanbouw zijnde fabriek van de firma de Heyder en Comp te Leiden (waarvan ons geacht medelid, de heer L. Driessen, mededirecteur is) en mogten tot ons genoegen bevinden dat niet alleen een gedeelte dier uitgestrekte inrigting, de verwerijreeds weder in werking is, doch dat weldra ook de nieuwe fabrijkgebou- wen zoover voltooid zullen zijndat alle werkzaamheden in den loop der maand Junij geheel kunnen worden hervat. Op merkelijk is inderdaad, dat de voortreffelijke stoomwerktuigen en machinekamer nagenoeg ongedeerd zijn gebleven. De uit gebreide ruimte thans van bouwvallen en overblijfselen ont daan, geeft een pijnlijke indruk van de verwoesting, de enorme kapitalen daarmede verloren gegaan en de noodlottige, plot selinge stilstand van zooveler handenarbeid. Aan de onver moeide inspanning en geestkracht der directie om het verlorene zoodra mogelijk te herstellen, komt allen lof toe. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 51°, te 10 uur 51°. Dingsdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 47°, te 12 uur 58°, 's namiddags te 2 uur 58° en te 4 uur 59°. De meerderheid der wereldlijke geestelijken te Syracuse, 58 in getal, heeft tot het doen van protest tegen de bekende verklaring van den kardinaal Antonelli besloten, en verklaard dat hem geen andere keus overblijft dan aan den nationalen wil toete- gevenof allen invloed op het volk te verliezen. De abt An tonio Isaia, die de briefwisseling met Cavour aan het licht gebragt heeftis te Turin aangekomenom alle vrijzinnige vereenigingen der Italiaansche geestelijkheid, welke te Milaan, Bologna, Florence, Napels en Palermo bestaan, tot een groote gemeenschappelijke vereeniging, onder het voorzitterschap van Pater Passagliazamentesmeltenen dat voorstel vindt veel bijval. De zamensmelting is nu een daadzaak, en abt Isaia verzamelt nu de onderteekeningen der Napelsche en Siciliaan- sche geestelijken op een eerbiedig Katholiek adres aan den H. Vader, in hetwelk deze verzocht wordt zich van de we reldlijke magt te ontdoen. Een depêche uit Turin van 22 Maart zegt dat alleen te Milaan, in den loop van drie dagen, 2700 geestelijken, waaronder 4 bisschoppen, deze adressen onder teekend hebben. De abt Isaia heeft reeds 100,000 handteeke- ningen en gelooft er 30,000 te zullen verkrijgen. Door ruim 30,000 Italianen uit al de provinciën des Koningrijks Italië zijn twee gewigtige adressen, het een aan den Keizer der Franschen het andere aan het Engelsch La gerhuistoegezonden. In beide wordt aangedrongen op het terugtrekken der Fransche bezetting uit Kome, ter bereiking van de Italiaansche eenheid. Volgens de Pays geven de berigten uit Griekenland wei-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2