Buitenlandsch Nieuws. Zuid-Holland 619,380, als 296,302 mannen en 303,078 vrouwen. Botterdam wordt opgegeven op dien datum een bevolking te hebben geteld van 106,122 zielen, als 48,192 mannen en 57,930 vrouwen; Leiden 37074, als 17,361 manuen en 19,713 vrouwen; 's Gravenhage 78,318 zielen, als 35,537 mannen en 42,781 vrouwen; die van Delft 20,126; van Dordrecht 22,812; van Gorinchem S,943; van Gouda 14,749; van Hellevoet- sluis 3,864; van Schiedam 15,167; van Vlaardingen 8,212 en van Woerden 4,199 zielen. In het hoogheemraadschap van Kijnlijnd, 16de kiesdis trict, hoofdplaats Soetermeer, zijn den 3den April herkozen tot hoofdingeland de heer C. A. Kempenaer en tot hoofd ingeland plaatsvervanger de heer P. Boonekamp, beide te Stompwijk. In de Gemeenteraad van Botterdam is beraadslaagd over de verwarming van het krankzinnigengesticht. Men beweerde, dat bij de inrigting van een verwarmingstoestel niet genoeg was gelet op de uitgestrektheid van het gebouw. In 1856 werd bij het plan tot verbouwing van het gesticht de verwarming ter sprake gebragt. Op grond van een te Parijs ingesteld on derzoek achtte men de mechanische ventilatie volgens de wijze van Dr. van Hecke verkiesselijk. Bij de tentoonstelling van bloemen door de Koninklijke Nederl. Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw te Botterdam gehouden is o. a. een zilveren medaille voor 25 bloeijende cineraria's toegekend aan den heer W. C. de Sain te Leiden. Door een ingezeten te Groningen zijn dezer dagen ver toond twee eijeren beiden te gelijk gelegd door een gewone kip, waarvan het zeldzame daarin bestaat, dat zij, ofschoon overigens gelijk aan gewone, echter veel kleiner zijn en boven dien zoodanig door een korte streng aan elkander verbonden dat men het een door het ander kan opligtenzonder dat de streng breekt. Op Nederlandsch Mettray bij Zutphen, zal eerlang wor den overgegaan tot het leggen der grondslagen voor een pro- testantsche kerk. Bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Zeven huizen, prov. Groningen, is beroepen Ds. W. Stuckewisch te Marrum en bedankt door Ds. H. H. Middel te Arnhem voor het herhaald beroep naar Ommeren. De Algemeene lCerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier heeft Zondag avond uit het vroeger opgegeven zestal predikanten een drietal gekozen, namelijk: Dr. C. P. Hofstede de Groot te Dwingelo, met 30, J. Posthumus Meyjes te Gro ningen met 25, en Dr. A. Pierson te Botterdam met 23 stem men. Alstoen dadelijk overgegaan zijnde tot het beroep, wer den 21 stemmen uitgebragt op Dr. A. Pierson8 op Dr. Hofstede de Groot en 7 op Ds. Posthumus Meyjes, zoodat bij een overgroote meerderheid van stemmenin plaats van Dr. E. Laurillardis beroepen Dr. Allard Pierson, predikant bij de Walsche gemeente te Botterdam. Heden Maandag namiddag te twee ure had de plegtige installatie plaats van Mr. F. B. Coninck Liefstingals rechter in de arrondissements-rechtbank, waarbij tegenwoordig waren behalve het collegie van HH. Burgemeester en Wethouders (de Burgemeester was ten gevolge van ongesteldheid verhin derd) de leden van het kantongerechtvan de Leidsche balie procureurs, notarissen en onderscheidene belangstellende per sonen. Nadat voldaan was aan het requisitoir van het Open baar Ministerie door de voorlezing der stukken betreffende de benoeming en eedsaflegginghield de voorzitter, Mr. J. W. Schuurman, een beknopte, maar toch kernachtige redewaarin ZEd.Achtb. deed uitkomen het belang eener voordragt van de rechtscollegien tot vervulling der opengevallen rechtersplaatsen het hoog gewigt van het rechtersambtdat in stille zelfvol doening alleen een vergoeding vinden kan voor de vele eischen die er aan verbonden zijn en eindelijk de ingenomenheid met de plaats gehad hebbende benoeming uit de ingediende voor dragt, tot welker opmaking de zwaarwigtige aanspraken in aanmerking kwamen, die een der rechter-plaatsvervangers op grond van veeljarige, ijverige en belanglooze diensten kon doen gelden. De nieuw benoemde rechter nam, alvorens den openstaanden zetel intenemenhet woordom in een uitvoe rige rede in beschouwingen te treden over de betrekking, die hij aanvaardde en de omstandigheden, die daarmede in verband stonden. Hij toonde in onderscheidene trekken overtuigd te zijn van het gewigtige der taak, die op hem rusttemaar ook zijn ingenomenheid met de benoeming en merkte op, hoe de rechtswetenschap aan de Leidsche Hoogeschool zich bijzonder kenmerkte door een grondige studie, die ook als een eigen aardige rigting rustte op een gezonde kritiek en een zelfstan dige wetsuitlegging, terwijl hij ten slotte het woord rigtte tot het Openbaar Ministerie, de ambtenaren der griffiede balie en de tegenwoordig zijnde belangstellenden. De Voorzitter sloot daarop de plegtige zitting. Heden Maandag namiddag te half drie ure vereenigden zich op het plein der Verwerstraat onderscheidene genoodigden tot bijwoning van het leggen van den eerste steen voor de 60 arbeiders woningen, die aldaar voor rekening van het Diaconiefonds der Nederduitsch Hervormde gemeente worden gebouwd. Het terrein was feestelijk versierd en toen de genoodigden waren verschenen op de plaatswaar de eerste steen zou wor den gelegd, nam de heer H. Zaalberg, Diaken-Scriba, het woord en wees op het verheven en edel doel dezer stichting], waarbij hij ver van zich afwierp de vaak geuitte bedoeling van het beoogen van eigen glorieen vooral deed uitkomen hoe door een verbeterde armenzorg het lot der arbeiders zou worden begunstigd en de zoo menigmaal gehoorde onbillijke beoor deeling over het arme of verarmde Leiden worden bestreden. Daarop volgde de plegtigheid der eerstesteenlegging en nam toen de Wethouder de Fremery, als oudste van jaren, het woord, om de belangstelling der Begering te betuigen in dat plan in de hoop, dat de verwachtingen, die men daaromtrent koes terde zich zouden verwezenlijken en het lot onzer behoeftige stadgenooten worden verbeterd. Ds. Kuyper sprak in gelijken geest namens den Algemeenen Kerkeraadterwijl de heer Zaalberg op nieuw het woord nam en in het bijzonder den Wethouder Hubrecht, Voorzitter der Commissie van Fabricage, dauk betuigde voor de welwillende en bij uitnemendheid be langstellende wijze, waarop ZEd. had medegewerkt tot een doelmatige regeling van dat plan en voarts, onder loffelijke vermelding van de diensten, die de Architect J. W. Schaap bewees, de verdere trouwe uitvoering aan de zorg der aanne mers en opzieners aanbeval- waarna de genoodigden zich naar het Huiszittenhuis begaven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 3 uur 48°, te 10 uur 48°. Zondag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 52°, te 12 uur 54°, 's namiddags te 2 uur 56° en te 4 uur 53°. te 8 uur 53°, te 10 uur 51°. Maandag morgeu te 5 uur 49° te 8 uur 48°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 2 uur 52 en te 4 uur 54°. Uit Hamburg meldt men, dat vooreen paar dagen aldaar voor het eerst een vaartuig onder de Siamesche vlagvoerende een witten olifant in een rood veldde haven is binnen gezeild. De beraadslaging van 11. Donderdag in de Kamer der Vertegenwoordigers te Brussel is buitengewoon levendig ge weest. In de eerste plaats heeft de heer de Boe inlichtingen gevraagd omtrent den stand der onderhandelingen welke plaats hebben over den afkoop van den Scheldetol. De Minister Bo- gier heeft hierop een breedvoerig antwoord gegevenwaaruit is gebleken dat Nederland zelf dien afkoop wenscht en dat de Schelde moet worden beschouwd als een stroomdie noch aan Nederland noch aan Belgie behoort, maar aan den we reld-handel. De Minister heeft daar nog bijgevoegddat de nu gevoerd wordende onderhandelingen berusten op den twee- ledigen grondslag van het handelsverdrag en van den afkoop van den tol zeivendat beide deze aangelegenheden afzonder lijk kunnen worden beslist, en men het aan de bekwaamheid de voorzigtigheid en de eerlijkheid der onderhandelaren moet overlaten om het middel te vinden tot beider vereeniging iQ een gemeenschappelijke oplossing.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2